LOGOGlobal top100 badge

images/panorama/pan1_5.jpg
images/panorama/pan1_2.jpg
images/panorama/pan1_6.jpg
images/panorama/pan1_3.jpg
images/panorama/pan1_1.jpg
Фільтр
  • {gallery news/27072017}

  •     В роботі Науково-технічної Ради парку прийняло участь 19 членів НТР, в т. ч. 9 докторів наук та 4 кандидати наук.

                                                   Порядок денний:

             1. Про додатковий план заходів з поліпшення санітарного стану лісів КНПП на 2017 р. (доп. – провідний інженер-лісопатолог відділу державної охорони природно-заповідного фонду Гурчик В.С.).

             2. Про план лімітів використання природних ресурсів у 2018 р. (доп. – провідний інженер ВДОПЗФ - Бойко В.М.).

             3. Про поглиблення співпраці між  Татарівською сільською радою та Карпатським НПП  (доп.- сільський голова с. Татарів – Дземюк О.М.)

             4. Щодо перспектив розміщення тролейного спуску у Говерлянському, Женецькому та Підліснівському ПОНДВ (доп. – підприємці Стефанюк І.М, Захаров Ю.В., начальники ПОНДВ)

             5. Різне.

             Про затвердження рішення бюро НТР (доп. – вчений секретар Корчемлюк М.В.)

             Про влаштування малих архітектурних форм на полонині Кичера та Борсучина у Ворохтянському ПОНДВ (доп.- нач. Ворохтянського ПОНДВ Палійчук А.Б., жителі смт. Ворохта)

             Про влаштування високогірного притулку для туристів (доп. – начальник Говерлянського ПОНДВ Максимюк В.П., приватний підприємець).

             Про облаштування зони відпочинкової зони «Лижна школа у Яблунецькому ПОНДВ (доп. – начальник Яблунецького ПОНДВ Федорчук М.М., приватний підприємець).

             Про порядок відвідування еколого-пізнавальних стежок та рекреаційних зон КНПП місцевим населенням (доп. – начальник відділу рекреації Панчук М. М.).

     

    Заслухавши та обговоривши виступи та інформаційні доповіді Науково-технічна Рада вирішила:

             1. Додатковий план заходів з поліпшення санітарного стану лісів КНПП на 2017 р. погодити.

             2. План лімітів використання природних ресурсів у 2018 р. погодити.

             3. 1) Співпрацю між Татарівською сільською радою та Карпатським НПП схвалити. Розробити детальні пропозиції по підготовці передпроектних пропозицій згідно чинного природоохоронного законодавства та представити на наступному засіданні НТР /бюро НТР. Скласти відповідний меморандум про співпрацю.

                 2) Не заперечувати щодо розроблення проекту по влаштуванню водозабору на р. Ілемський для жителів с. Татарів.

             4. Не заперечувати щодо розміщення тролейного спуску у Говерлянському (квартал 24, виділ 54, зона стаціонарної рекреації),  Женецькому (квартал 2, виділ 50, 51, зона регульованої рекреації) (ФОП Стефурак І.М) та Підліснівському (квартал 27,виділ 1, господарська зона) (ФОП Захаров Ю.В.) ПОНДВ. Укласти відповідні угоди з КНПП щодо спільної діяльності згідно чинного законодавства.

             5. Рішення бюро НТР КНПП схвалити. 

             6. Погодити  влаштування  малих  архітектурних форм у Ворохтянському  ПОНДВ  (кв.  15,  вид.  14,  кв.19,  вид.  6,  кв.  20, вид.11,  площею 3,7 га) ФОП Саманюку  В.М. та  у  кв. 14, вид.9, площею 10,5 га ФОП Братівнику А.Ю.

             7. Погодити влаштування високогірного притулку для туристів у Говерлянському ПОНДВ (квартал 15, виділ 61, зона регульованої рекреації). Укласти відповідні угоди з КНПП щодо спільної діяльності згідно чинного законодавства. Звернутися до Мінприроди щодо розробки типового положення про спільну діяльність природоохоронних територій та приватних підприємців.

             8. Не заперечувати щодо облаштування відпочинкової зони «Лижна школа» у Яблунецькому ПОНДВ у зимовий період. Укласти відповідну угоду з КНПП щодо спільної діяльності згідно чинного законодавства терміном 5 років.

             9. Рекомендувати адміністрації КНПП дозволити відвідування еколого-пізнавальних стежок та рекреаційних зон Парку місцевим жителям без оплати.


     

    Голова НТР                                                               В. Я. Слободян

     

    Вчений секретар НТР                                             М. В. Корчемлюк


  • Нещодавно з фотовиставкою «Українські дерев’яні церкви Карпат» до Яремча завітав Жан-П’єр Дюран (Антіб, Франція) ⃰. В минулому моряк за професією та покликом душі, він останні 15 років захопився дерев’яними церквами. За цей час автор побував у Словаччині, Польші, Румунії та Україні, де відкрив для себе красу деревяних церков. Ця любов до української храмової архітектури знайшла своє вираження у світлинах, які фотограф оформив власноруч виготовленими паспарту та рамами. Сам Жан-Пєр говорить, що це захоплення фотографією для нього є початоком нового життя. Серед чисельних фотознимків, представлених на виставці, можна побачити і церкви Яремчанщини.

    Перед презентацією в музеї екології та етнографії Карпатського краю в Яремчі виставка експонувалася в Івано-Франківському краєзнавчому музеї та Українському Католицькому Університеті у Львові. В листопаді вона відкриється в замку Радомишля на Житомирщині, а у 2017 запрошена до Музею літератури у Києві.

    Під час роботи фотовиставки виникла думка про мандрівку Гуцульщиною сакральною, та, зокрема, віддаленими селами Верховинщини. Наступного дня ми вирушили в дорогу по маршруту Бистрець – Дземброня –  Зелене – Шибене.

    Немає ані слів, ані барв, ані звуків, щоб передати всю красу чарівної природи Карпат: зелених гірських вершин, високих квітучих полонин, дзвінких сріблястих потоків! На фоні цих карпатських краєвидів розкидані мальовничі гуцульські села, а серед них, немов стражі, височать дерев’яні храми, які ввібрали в себе правікову історію та споконвічне прагнення  людини до Бога…

    Та все-таки найвищий витвір Творця та найбільше багатство краю – це люди. А на Гуцульщині вони дуже гостинні! Всюди, де ми побували, гуцули зустрічали нас дуже радо, охоче розповідали про історію місцевих храмів, ділилися своїми спогадами та переживаннями за долю України.

     Особливо хочеться подякувати господарям цієї території, яка є частиною Карпатського національного природного парку: начальнику Чорногірського ПНДВ –Володимиру Демидюку; заступнику начальника Високогірного ПНДВ – Богдану Драгомирецькому та заступнику начальника  Бистрецького ПНДВ – Василю Фіткалюку, які посприяли в організації цієї мандрівки. Поїздка не була б такою приємною і змістовною, якби не супровід чудового перекладача, наукового працівника музею екології та етнографії Карпатського краю Галини Баштаненко.

     Фотознимки та інформаційні матеріали, зібрані під час поїздки, стануть цінним матеріалом для дослідження та популяризації народної сакральної архітектури на території КНПП.

    Такі мандрівки залишаються в памяті незабутніми спогадами, а краса гір, переплетена з красою храмів, назавжди знаходить своє місце в серці кожного, хто хоча би раз відчув її дотик.

     

    ⃰Жан-Пьєр Дюран народився 1941 року у невеличкому містечку Понтонкс-сюр-Адур, що знаходиться на кордоні між Гасконью та Країною Басків.

     

    Наталія Гнатюк, с.н.с. лісівничо-ботанічної лабораторії,етнолог

  • Згідно рішення Науково-технічної Ради Карпатського НПП в Яблуницькому ПНДВ заплановано відкриття платного туристичного маршруту «Ур. Вередівське – г. Хом’як». В результаті було проведено прибирання навколишньої території та побудовано приміщення контрольно-пропускного пункту.

  • В червні 2016 року на території Високогірного природоохоронного науково-дослідного відділення Карпатського НПП проводилися чергові реставраційні роботи по відновленню астрономо-метеорологічної обсерваторії на горі Піп Іван, які здійснюються в рамках гранту міністерства культури і національної спадщини Республіки Польща та Варшавського університету.  На даному етапі встановлюється огорожа навколо даного об’єкта.

  •  


    7 липня Указом Президента України від 18 серпня 2009    № 629 визначено днем професійного свята працівників природно-заповідної справи.

     

    Символом свята щороку слугує один з видів папороті, квітка якого за легендою має чарівні властивості. Цього року символом обрано Гронянку півмісяцеву або ключ-траву (Botrychium lunaria (L.) Sw.). За легендою саме ця папороть квітне чарівною квіткою, яка дарує здатність бачити невидиме і знати непізнане. Колись цей вид широко зростав у світлих лісах і на узліссях Полісся, Лісостепу, Гірського Криму і Карпат.

     

    Тепер рослина дуже рідкісна. Належить вона до родини Вужачкових - Ophioglossaceae (incl.Botrychiaceae). Гронянка півмісяцева – багаторічна рослина заввишки 5—30 см, із коротким кореневищем, соковитими коренями й одним листком, розділеним на половині висоти на спороносну й стерильну частини. Стерильна частина листка периста, з цілісними півмісяцевими або ромбічними без помітної середньої жилки частками, спороносна – дво-трипериста, на довгому черешку. Спорангії вільні, розміщені у два ряди. Після дозрівання і висипання спор листок гине. Спороносить у першій половині літа.

     

    Гронянка, як і інші види деревовидних папоротей, цікава тим, що наближає нас до таємниць народження й розвитку життя на землі. До того ж має декоративну цінність і лікарську: в народній медицині з допомогою гронянки півмісяцевої заживлювали рани. Чому ж її називають гронянкою? На гроно, або китицю, скидається спороносна частина листка. Родова латинська назва botrychium похідна від слова botrus, що в перекладі на українську мову означає китиця.

     

    Гронянка півмісяцева – це ще одна ниточка, яка послужить нам ключ-травою до ще нерозгаданих таємниць природи. Адже вона, як і кожна рослина, незамінна ланка в кругооббігу життя, а значить, і в процесі пізнання світу.

     


    Дорогі колеги!

     

    Щиро вітаємо Вас з професійним святом – Днем працівника природно-заповідної справи. Вітаємо кожного природоохоронця, хто докладає щоденних зусиль до збереження оточуючого світу, всіх, хто присвячує своє життя збереженню природи.

     

    Бажаємо сил, енергії та натхнення в щоденній справі охорони навколишнього природного середовища та збереження біоландшафтного різноманіття, підвищення рівня екологічної освіти та культури населення.

     

    Зі святом, шановні колеги!


  •       Туристичний сезон набирає обертів. Еколого-пізнавальна стежка "На гору Маковиця" стає все більш популярною серед гостей нашого краю та місцевих жителів. Працівники відділу рекреації провели невеличку акцію по прибиранню маршруту. Відрадно відмітити, що покращився санітарний стан не тільки цієї стежки, але й інших популярних маршрутів парку. Дякуємо всім за бережливе ставлення до природи!

  • В роботі Науково-технічної Ради парку прийняло участь 15 членів Ради, в т. ч. 5 докторів наук та 5 кандидатів наук.

            

    Порядок денний:

    1. Про виконання науково-прикладної теми «Особливості сезонного розвитку роду Larix в лісових масивах Карпатського НПП» (доп. – науковий співробітник Мотрук М.В.).

    2. Про розробку науково-прикладної теми «Сучасний стан та перспективи використання пам’яток храмової архітектури Гуцульщини для розвитку та популяризації етнотуризму в Карпатському регіоні» (доп. – в.о. старшого наукового співробітника – Гнатюк Н.М.).

    3. Про погодження плану санітарно-оздоровчих заходів на 2016 р. (доп. провідний інженер-лісопатолог ВДОПЕС Гурчик В.С.).

    4. Щодо погодження відкриття маршруту (рекреаційної зони) «Босоніжна стежка» (доп. – провідний юрисконсульт Івасюк Г.М.)

    5. Про звернення громадян с. Татарів щодо використання пасовища ур. Вентарівка (Яблуницьке ПОНДВ) (доп. – провідний інженер ВДОПЕС Бойко В.М.).

    6. Про відкриття платного еколого-пізнавального маршруту «На гору Хом’як» (доп. – нач. відділу рекреації Панчук М. М.).

    7. Про деякі аспекти роботи науково-технічної ради Карпатського НПП (доп. – заступник директора з наукової роботи Киселюк О.І.).

    8. Різне.

    Про питання щодо відновлення форельного господарства «Жонка» на території Яремчанського ПОНДВ (доп. – начальник Яремчанського ПОНДВ Свідрак В. М.).

    Про звернення громадської організації «ЕКО Ворохта» (доп. – голова правління ГО «ЕКО Ворохта» Кермощук П. Д.).

    Про можливість облаштування відпочинкових обєктів на туристично-рекреаційній зоні в с. Яблуниця, участок Село (крамниці у Яблунецькому ПОНДВ, кв.4, вид. 25) (доп. – ПП Яцик І. М., начальник Яблунецького ПОНДВ Федорчук М. М.).

         

    Заслухавши та обговоривши виступи та інформаційні доповіді Науково-технічна Рада вирішила:

    1. Хід виконання науково-прикладної теми «Особливості сезонного розвитку роду   Larix в лісових масивах Карпатського НПП» вважати задовільним.Рекомендувати спільно із відділом державної охорони розробити заходи щодо приведення в належний стан ділянок із модриною.

    2. Розробку науково-прикладної теми «Сучасний стан та перспективи використання пам’яток храмової архітектури Гуцульщини для розвитку та популяризації етнотуризму в Карпатському регіоні» погодити. Розробити план виконання теми та зареєструвати у НДІ УкрНТЕІ.

    3. План санітарно-оздоровчих заходів та лімітів використання природних ресурсів ( в частині лісових ресурсів) у  2016 році погодити.

    4. Погодити відкриття маршруту « Босоніжна стежка». Укласти угоду з ПП Гельо В.І. щодо рекреаційного використання маршруту згідно чинного законодавста України.

    5. Не заперечувати щодо використання пасовища ур. Вентарівка.

    6. Відкрити платний еколого-пізнавальний маршрут «На гору Хом’як». Всі документи оформити згідно чинного законодавства.

    7. На основі погоджень внести зміни до складу членів науково-технічної ради.

    8. На основі звернення ПП Костіва Б.Д. не заперечувати щодо відновлення форельного господарства у Яремчанському ПОНДВ та рекомендувати розробити документацію щодо відновлення господарства як туристичної атракції.

    9. Звернення ГО «Еко Ворохта» прийняти до відома. На цій основі розробити конкретні передпроектні пропозиції та розглянути на наступному засіданні НТР.

    10. єктів на туристично-рекреаційній зоні в с. Яблуниця, участок Село (крамниці у Яблунецькому ПОНДВ (кв.4, вид. 25)) прийняти до відома. Рекомендувати ПП спільно із парком розробити детальний план та перспективи на наступній НТР.

     

     

    Голова НТР                                                                          В. Я. Слободян

    Вчений секретар                                                                 М. В. Корчемлюк

     

  • Так, починаючи з 2009 року, всі працівники природоохоронних установ 7 липня святкують День працівника природно-заповідної справи. Саме ці установи залишилися чи не єдиними, що охороняють цінні природні ландшафти, унікальні види флори та фауни, пам’ятки природи. Як справжні екологи, люди цієї професії дбають і про чистоту довкілля.

    На території всіх населених пунктів Яремчанщини, а саме – в присілках Дора, Ямна, в м. Яремче, селищі Ворохта, селах Микуличин, Татарів, Яблуниця та Поляниця працівники Парку та ініціативні громадяни прибирали від твердих побутових відходів рекреаційні зони, туристичні маршрути та інші місця відпочинку. Відходи не просто збирали, а ще й сортували на пластик, скло та інші відходи. В цьому були зацікавлені підприємці, що приймають вторсировину, а зібране сміття вивезли на полігон ТПВ.

    Сподіваємось, що такий приклад співпраці всіх мешканців допоможе зберегти Карпати чистими!

  • 31 липня 2014 року на території Карпатського національного природного парку відбудеться прес-тур для журналістів національних та обласних телеканалів

    Збережемо природу – збережемо Україну!

    Карпатський національний природний парк запрошує відчути велич Пралісів!

    31 липня 2014 року на території Карпатського національного природного парку відбудеться прес-тур для журналістів національних та обласних телеканалів, метою якого є залучення засобів масової інформації до виховання патріотизму та любові до країни шляхом підвищення обізнаності про унікальність природи України та методів її збереження, формування елементів позитивної мотивації населення щодо збереження природно-заповідного фонду.

    На прикладі унікальної ділянки смерекового пралісу у Говерлянському природоохоронному науково-дослідному відділенні буде представлена непересічна важливість пралісів, як єдиних збережених у первозданному вигляді лісових масивів.

    Учасників заходу також ознайомлять з такими напрямками природоохоронної діяльності:

    охорона урочища Цибульник,де масово цвіте іван-чай, цибуля сибірська, цицербіта альпійська, пухівка, орхідні та багато інших типових, рідкісних і зникаючих видів рослин;

    організація екологічної стежки Європейського взірця через оліготрофне болото «Рудяк» – місце, що огорне вас казковою феєрією, кольоровою гамою мохів та різнотрав’я;

    збереження культури та традицій ведення полонинського господарства на прикладі полонинського господарства «Борсучина». Учасники візьмуть безпосередню участь у виготовленні традиційної місцевої продукції, відчують колорит гуцульської культури.

    Прес-тур організовується за сприяння проекту «Збереження Карпатських пралісів», що реалізується Українським товариством охорони птахів за фінансової підтримки Франкфуртського зоологічного товариства (Німеччина), Всеукраїнської екологічної громадської організації «МАМА-86» та підтримки Міністерства екології та природних ресурсів України.

    Час та місце зустрічі: 9.00 год., 31 липня 2014 р., м. Яремче,  вул. В. Стуса, 6, Еко-туристичний візит-центр Карпатського національного природного парку.

    Учасники заходу будуть забезпечені транспортом. Для власного комфорту необхідно мати з собою водонепроникні одяг та взуття, адже погода в Карпатах мінлива.

    Запрошуємо небайдужих журналістів, які усвідомлюють, що природоохоронні території відіграють важливу роль не тільки у збереженні біорізноманіття, але й мають неоціниме соціально-економічне значення для сталого розвитку України!

    Для акредитації необхідно зателефонувати за номерами: 050 380 75 78, 067 903 75 98, або написати за адресою: [email protected].

  •  

    Влітку робота працівників Карпатського НПП пожвавлюється з проведенням науково-польових робіт. При цьому відчувається співпраця між відділеннями парку. Нещодавно працівники рекреації, наукового відділу та Підліснівського ПНДВ організували вихід на один з наймальовничіших туристичних маршрутів «Ставний грунь». Кожне відділення знайшло тут працю в своїй царині. Так лабораторія аналітичного контролю та моніторингу проводила інвентаризацію природних джерел вздовж маршруту, також проводилися заміри температури грунту у ялицевому пралісі. Рекреація мала можливість оцінити естетичну привабливість маршруту та внести пропозиції по облаштуванню. Працівники Підліснівського ПНДВ провели гірськими стежками та плаями, розповідаючи про найцікавіші природні об’єкти.

                Туристичний маршрут «Ставний грунь» створений в рамках проекту «Без кордонів: мережа природних маршрутів у Східних Карпатах», який виконував «Центр соціальних та ділових ініціатив» у партнерстві з Карпатським НПП за фінансової підтримки Європейської Комісії за спів фінансування ЄС в рамках Програми транскордонного співробітництва Угорщина-Словаччина-Румунія –Україна 2007-2013.

    Маршрут починається від церкви Вознесіння Христового в с. Микуличин (урочище Полумистий), де встановлений інформацій стенд з описом та карто-схемою маршруту. Лісова дорога піднімається в урочище Козміївка, проходить через лісові пасовища, де літом цвітуть дзвоники карпатські, волошки, тирлич, зозулинець, арніка гірська та інші рослини.

    В ур. Козміївка праворуч від стежки росте ялицеві старовікові ліси віком 120 років. З цього місця відкривається чудовий краєвид на уч. Стави-Ростовий.

    Далі маршрут виходить до лісового джерела та інформаційного стенду в ур. Клива. Поруч знаходиться верхове болото Мочари, що заросло вербами.

    Відтак дорога піднімається догори і через близько 300 метрів виходить на полонину Грунь, звідки відкриваються мальовничі краєвиди. Влітку тут можна спостерігати цвітіння різнотрав’я, достигає малина, ожина, брусниця та чорниця.

    Поруч розташована дерев’яна вежа для спостереження за тваринним світом, виготовлена під час реалізації проекту, та інформаційний стенд. Праворуч можна побачити насадження модрини європейської. Звідти через смерековий ліс маршрут сходить до ур. Чертіж, звідки також відкриваються чудові краєвиди. Трохи нижче можна спуститись до обриву Скала, який утворився внаслідок зсуву гори внаслідок повені1968 року.

    Лісова дорога веде далі через смерековий ліс і сходить в ур. Громовиця, де колись було лісове озеро. Тут на галявині розташовано мисливський будиночок.

    Звідси маршрут продовжується в заповідне ур. Копчин і вздовж однойменного струмка лісовою дорогою приводить до ще однієї галявини, де навесні можна спостерігати цвітіння купальниці європейської, шафрану Гейфеля, анемони дібровної. Трохи далі з лісової сторони споруджено годівницю для підгодівлі диких тварин, праворуч – встановлено інформаційний стенд.

    Далі маршрут іде мальовничими згинами струмка Копчин, минає лісові пасовища та джерело. На потоці можна спостерігати кашиці – берегозахисні споруди, які збереглися з часів польської влади.

    Маршрут закінчується у місці, де потік Копчин впадає в р. Прутець Чемигівський. Тут знаходиться приватна відпочинкова галявина. Бачимо величні скелі вздовж каньйону р. Прутець Чемигівський. Навпроти ростуть реліктові насадження сосни звичайної. Неподалік вздовж дороги, що веде в ур. Полумистий, можна спостерігати насип колишньої вузькоколійної залізниці та так званого «Чорного мосту» через р. Прутець Чемигівський.

    Протяжність маршруту – 7 км (в одну сторону).Час проходження: 3-4 год. Рівень складності: середній. По маршруту встановлені вказівники.

    Приємно, що для відвідувачів нашого краю відкриваються нові маршрути, що допомагають численним мандрівникам помилуватися неповторною красою карпатських гір.

  •  

    7 липня – День працівника природно-заповідної справи України. Працівники Карпатського національного природного парку вносять вагомий внесок у розвиток заповідної справи та збереження навколишнього природного середовища. Враховуючи важливе значення цього свята в Карпатському НПП проводилися урочистості. З привітальним словом виступив директор Слободян Володимир Ярославович, який нагородив пам’ятною медаллю «Ветеран парку» кращих працівників установи за багаторічну сумлінну працю понад 25 років та зразкове виконання службових обов’язків:

      Ясінського Івана Миколайовича – інспектора з охорони природно-заповідного фонду Женецького природоохоронного науково-дослідного відділення,

        Прощука Петра Васильовича - інспектора з охорони природно-заповідного фонду Ворохтянського природоохоронного науково-дослідного відділення,   Медвідчука Миколу Васильовича - інспектора з охорони природно-заповідного фонду Вороненківського природоохоронного науково-дослідного відділення,

       Мироняка Юрія Івановича – начальника Татарівського природоохоронного науково-дослідного відділення,

        Дожука Михайла Дмитровича – начальника дільниці транспортного обслуговування та Гриніса Петра Михайловича – водія цієї ж дільниці.

  •  

    З 22 по 29 червня в рамках українсько-німецької співпраці у сфері охорони природи на період 2012-2014 р.р. відбулося ряд засідань робочої групи на тему «Розвиток потенціалу природоохоронної території та її управління в Україні» за участю фахівців Міністерства екології та природних ресурсів України, директорів парків та заповідників, а також представників науки. Учасники засідання мали змогу як теоретично, так і практично ознайомитися з менеджментом охоронних територій Німеччини.

    Перший візит було зроблено до адміністрації біосферного резервату «Шпревальд» (Люббенау), що належить до федеральної землі Бранденбург, що багата річковими каналами і заплавними луками. Ландшафт був сформований під час льодовикового періоду. Тут зростають вільхові та соснові ліси. Шпревальд відомий своєю традиційною іригаційною системою, яка складається з більш ніж 300 невеликих каналі загальною довжиною 1550 км.

    В 1991 році Шпревальд був включений до природної спадщини ЮНЕСКО. Площа його складає 47 тис. га. Тут існує близько 18000 видів рослин і тварин. Основна принада для туристів -  плавання по каналах Шпревальда на човні. Вздовж водних маршрутів розміщені будиночки цікавої архітектури. Тут можна призупинитися, щоб придбати сувеніри. Ще однією особливістю цієї території є вирощування огірків та хріну. Мариновані огірки – фірмовий продукт Шпревальда.

    Щорічно територію біорезервату відвідує біля 2,5 млн. чоловік. Потік туристів дозволив створити тут додатково 250 робочих місць. А земля Бранденбург отримує від резервату щорічно 9 млн. Євро. Оскільки Шпревальд розміщений на відстані 100 км від Берліна, то багато відвідувачів приїжджають сюди на одноденний відпочинок.

    Далі делегація відвідала колишній полігон Ліберозе, де перебували радянські танкові війська відповідно до так званого Варшавського договору 1955 р.. Вісім країн-учасниць зобов'язувались утримуватись в своїх міжнародних відносинах від загрози застосування сили, а у випадку збройного нападу на будь-кого з них допомагати всіма засобами, які вони вважають необхідними, включаючи застосування збройних сил. Після об’єднання Німеччини та розпаду СРСР у 1991  р. Договір припинив своє існування, а отже і радянські війська були виведені з цієї території. В даний час природа тут самовідновлюється. І тільки науковці проводять спостереження за біотою, ведуть облік фауни тощо.

    Наступним об’єктом для відвідування став Національний парк «Унтерес-Одерталь», що займає територію в 10500 га. Парк був заснований в 1995 році з метою захисту рідкісного річкового ландшафту в долині Нижнього Одеру. Національний парк Унтерес-Одерталь розтягнувся на 60 км вздовж польського кордону. Територія знаходиться під дією сильних вітрів, що приходять зі сторони Балтійського моря. Тому рівень води в р. Одер може підніматися або опускатися до 1 м.

    Ширина парку становить 3 км. В період весняної повені вся територія парку заповнюється талою водою. До літа тут залишаються невеликі озерця і цілий лабіринт водних каналів серед заливних лугів.

    Це місце стало домівкою для численних зграй птахів. У парку налічується близько 100000 гусей, качок і лебедів. Крім цього, в парку можна побачити чайок і турухтанів. А тутешні популяції деркача і верткої очеретянки – предмет інтересу всього науково-біологічного світу Німеччини. Тут, на площі 5 тис. га, знаходяться водно-болотні угіддя, що занесені в перелік міжнародних угідь Рамсарської Конвенції.

    Перша зупинка – еколого-освітній центр парку. Тут зроблено все для того, щоб почерпнути максимум інформації про природні комплекси. Практичні заняття проводяться для дітей щонайменше тридцяти шкіл. Тут за допомогою інтерактивних методів можна вивчити видовий склад орнітофауни, за допомогою мікроскопів розглянути представників гідробіонтів. Цікаві фільми, стенди, фотовиставки, колекції – тут все, що допоможе пізнати багатство цього краю в цікавий спосіб. Поряд дооснащується окреме приміщення для сучасних досліджень учнями об’єктів живої і неживої природи.

    Іншою цікавою атракцією є  спостереження за водною фауною зі спостережної вежі висотою 18 м. Вона збудована нещодавно і відкриває чудові краєвиди та справжню гармонію ландшафту. Тут – міграційний коридор для численної орнітофауни. Споглядання цієї краси з вежі ніяк не заважає відпочинку водоплавних птахів.

    На третій день делегація відвідала Національний парк «Мюриц». Адміністрація парку знаходиться в колишньому замку королеви Луїзи. Тут міститься виставка зала, що розповідає про життя та часи правліня дружини пруського короля.

    Мюриц (нім. Müritz, слов'янською morcze - "маленьке море") - озеро, розташоване в Мекленбурзі. Мюриц є найбільшим озером, що цілком лежить в межах Німеччини. Озеро виникло в ході останнього льодовикового періоду. Територія національного парку, створеного 1990 року, займає площу 318 км², на 72% його територія покрита лісами, на 13% – озерами, 8% складають болота і решта - луки та пасовиська. Ландшафт сформувався 15 000 років тому в останній льодовиковий період.

    Всього в парку знаходиться понад 100 озер і незліченна кількість ставків. Тому ці місця називають країною тисячі озер. Тут знаходяться головним чином очеретяні зарості і лісові болота. Поруч з озером знаходяться величезні соснові ліси та зустрічаються букові старовірові ліси, що входять до природної спадщини ЮНЕСКО.

    Протяжність пішохідних доріжок на території національного парку вражає – 650 кілометрів. Національний парк «Мюриц», насамперед, є місцем гніздування рідкісних видів великих птахів. Цим він приваблює натуралістів і орнітологів-аматорів. Тут можна зустріти 250 видів птахів.

    У східній частині національного парку обладнані спеціальні вишки для спостереження за дикими тваринами. Також адміністрація національного парку організовує тематичні екскурсії. Можна прогулятися на байдарці або на теплоході по річках і озерах. Це один з кращих способів познайомитися з місцевими мальовничими ландшафтами. Є можливість проїхатися велосипедом або прогулятися пішки. Вздовж маршрутів є інформаційні стенди з мапами.

    Ми відвідали туристичну стежку під назвою «Відчуй ліс». Стежка проходить в букових старовікових лісах і завершується невеличким  поселенням з п’яти осіб під назвою Серран та з цікавим інформаційним центром. Добратися сюди можна і на велосипеді. В рік кількість відвідувачів парку становить від 0,5 до 1 млн.

    Для дітей організовується лісова школа. Тут учні живуть 5-7 днів та вивчають природу під час походів.

    Ще два цікаві об’єкти парку, що відвідала українська делегація – заповідна зона з сосновими лісами, що зростають на місці колишнього полігону, та зона відпочинку біля озера.

    Особливим місцем для відпочинку та наукового туризму є острів Вільм площею 94 га. Тут знаходиться Міжнародна академія охорони природи. Професор доктор Кнапп ознайомив учасників зустрічі з системою природоохоронних територій Німеччини, з європейськими нормами та стандартами у сфері охорони природи. Щорічно тут проводиться 70-80 семінарів. Щоденно острів приймає не менше 30 туристів, а в день «відкритих дверей» – 500-600 осіб.  Це – улюблене місце відпочинку і для школярів.

    Після теоретичних основ професор організував огляд острова з його природними багатствами.

    В другій половині дня відвідали національний парк «Ясмунд». Сюди не потрапиш на авто. Тут організовано спеціальний маршрутний автобус. Це – найменший парк в Німеччині. Його площа – 3 га. Особливою принадою є крейдяні схили висотою до 118 м, що височать над балтійським морем, що просто вражають своєю красою. Тут скрізь облаштовано оглядові площадки та зручні сходи з перилами. Еко-туристичний візит центр також вражає як ззовні, так і з середини. Газони розміщені прямо на даху. Всередині є можливість пройти вниз до самого підніжжя скал, або ж подивитися чудовий фільм у 3D-форматі, а також оглянути виставкову експозицію та придбати сувеніри.

    В цілому, основний девіз природоохоронних територій у Німеччині  - не втручатися в природу, а дати їй можливість самовідновлюватися.

    Особливу подяку хочеться висловити Федеральній Агенції з охорони природи в Німеччині в особі Генріха Шмаудера за насичену та пізнавальну програму, за чудово облаштовані умови проживання, а також кожному учаснику зустрічі зокрема за плідні дискусії та обмін досвідом, за цікаві ідеї для подальшої співпраці та дружню атмосферу.

    Марта Корчемлюк, Карпатський національний природний парк

  •  

    Викладачі та студенти кафедри геоекології та методики викладання екологічних дисциплін географічного факультету Тернопільського національного педагогічного університету імені В. Гнатюка впродовж дванадцяти років, проходячи практику в природно-заповідних територіях, відвідують Карпатський національний природний парк. Під керівництвом викладача Каплуна Івана Григоровича студенти ознайомлюються з діяльністю парку та специфікою території. Подорожуючи екологічними стежками та туристичними маршрутами, студенти-екологи виконують також і волонтерські функції, пов’язані з прибиранням прилеглої території та екологічним просвітництвом інших відвідувачів парку.

    Крім цього, викладачі (Грицак Л.Р.) та студенти кафедри геоекології та методики викладання екологічних дисциплін географічного факультету ще з 2000 року активно співпрацюють з працівниками наукового відділу (Киселюком О.І, Тимчук О.В.) та відділу пропаганди екологічної освіти (Гайдук Л.М., Абрам’юк У.М.) Карпатського НПП. У чорногірському високогір'ї проводяться роботи по дослідженню популяцій червонокнижних видів роду Тирлич, а також стабілізації їх порушених структур з використанням методів біотехнології. 

  •  

    18 червня 2014 року в екотуристичному візит-центрі Яремчанський центр зайнятості спільно з Карпатським національним природним парком провів етнографічний захід на тему: «Гуцульські ремесла та сучасні професії». В проведенні заходу взяли участь народні майстри з Микуличина Василь Стефанюк та Ганна Кріпчук.

    На презентації також були присутні відпочивальники дитячого спортивно-оздоровчого комплексу «Смерічка». Начальник відділу пропаганди екологічної освіти Леся Гайдук провела дітям екскурсію виставковою залою візит-центру, ознайомлюючи їх із природою та звичаями краю. Після ознайомлення з народними ремеслами учасники семінару переглянули документальний фільм про Гуцульщину. Захід завершився екскурсією до вольєрного господарства, яке нещодавно поповнилося новими мешканцями.

  •  12 червня  2014 року відбулося чергове засідання Науково-технічної Ради Карпатського НПП

    В роботі Науково-технічної Ради парку прийняло участь 35 чоловік, в т. ч. 3 доктори та 5 кандидатів наук. Присутні: 13 членів НТР.

    На порядок денний виносилось 10 питань.

    Заслухавши та обговоривши виступи та інформаційні доповіді, Науково-технічна Рада прийняла наступні рішення:

    Питання 1: Про затвердження Положення про реабілітаційний центр для тварин (доп. – заступник директора з наукової роботи Киселюк О.І.).

    Рішення:

    1. 1.Положення про реабілітаційний центр для тварин погодити в цілому.
    2. 2.Внести правки в текст Положення стосовно неаборигенних видів тварин.
    3. 3.Внести підрозділ в Положення щодо фінансового забезпечення реабілітаційного центру.

    Питання 2: Про затвердження Положення про деякі види рекреаційної діяльності на території парку (доп. – заступник директора з маркетингу – Яворський А.І., юрисконсульт – Івасюк Г.М.).

    Рішення:

    1. 1.Положення про деякі види рекреаційної діяльності на території парку погодити.
    2. 2.Внести до Положення окремим розділом вимоги до малих архітектурних форм та сувенірної продукції та відобразити це в договорі з суб’єктами підприємницької діяльності.

    Питання 3: Про розгляд питання щодо надання дозволу на збір матеріалів будівництва міні-ГЕС у верхів’ї Прута   (доп. – ПП Миронюк В.В., начальник Говерлянського ПОНДВ – Максим’юк В.П.).

    Рішення:

    1. Заборонити проведення проектувальних робіт по будівництву мінігідроелектростанції у Говерлянському природоохоронному науково-дослідному відділенні у зв’язку з тим, що така діяльність суперечить ст.. 21 Закону України «Про природно-заповідний фонд України».

    Питання 4: Про реалізацію природоохоронного проекту «Збереження Карпатських пралісів» (доп. – заступник директора з наукової роботи Киселюк О.І.).

    Рішення:

    1. Схвалити та підтримати реалізацію природоохоронного проекту ««Збереження Карпатських пралісів» на території парку та прилеглих територіях.

     

    Питання 5: Про розгляд Проекту внесення змін до Проекту організації території КНПП (Ворохтянське ПНДВ, кв.9, вид. 24, 29, площа 2,9782 га) (доп. – провідний інженер ВДОПЕС Бойко В.М., начальник Ворохтянського ПОНДВ – Палійчук А.Б.).

    Рішення:

    1. Схвалити внесення змін до Проекту організації території КНПП (Ворохтянське ПНДВ, кв.9, вид. 24, 29, площа 2,9782 га) із зміною функціонального зонування із зони регульованої рекреації у господарську зону та запропонувати внесення  аналогічних змін для облаштування кладовища на території Микуличинської сільської ради.

    Питання 6: Про звернення Татарівської сільської ради щодо ймовірності водопостачання якісної питної води (ур. Ілемський, Прутець Яблуницький, Яблуницьке ПОНДВ) (доп. Татарівський сільський голова – І.В. Микитюк, начальник Яблуницького ПОНДВ – Федорчук М.М.).

    Рішення:

    1.Рекомендувати Татарівській сільській раді розробити передпроектну пропозицію щодо облаштування водопостачання та водовідведення с. Татарів (ур. Ілемський, Яблуницьке ПОНДВ).

    Питання 7: Про створення зони відпочинку «Піги» (Татарівське ПОНДВ, кв.10, вид. 7 (доп.- начальник відділу рекреації – Панчук М.М., начальник Татарівського ПОНДВ – Мироняк Ю.І.).

    Рішення:

    1. Погодити проектну пропозицію щодо облаштування зони відпочинку «Піги» (Татарівське ПОНДВ, кв.10, вид. 7).

    Питання 8: Про програму проведення рубок переформування на території парку (доп.- .с.-г.н., завідувач лабораторії екології УкрНДІ «Гірліс» Шпарик Ю. С.).

    Рішення:

    1. 1.Програму проведення експериментальних науково-дослідних рубок з відновлення природних екосистем на території парку згідно затвердженої методики на 5 років погодити.

    Питання 9: Про реалізацію проекту «Без кордонів: мережа природних маршрутів в Східних Карпатах» (доп. – заступник директора з наукової роботи Киселюк О.І.).

    Рішення:

    1. Інформацію про реалізацію проекту«Без кордонів: мережа природних маршрутів в Східних Карпатах” прийняти до відома.

    2. Рекомендувати дирекції парку запропонувати кандидатури до складу моніторингового комітету проекту з впровадження Стратегії розвитку природного туризму.

    Питання 10: Про погодження на використання полонини «Закукол» (Говерлянське ПОНДВ, кВ.2, вид.4, пл.. 21 га) для випасу ВРХ (доп. – Гереджук Ю. М., начальник Говерлянського ПОНДВ – Максим’юк В.П.) та полонині «Храбусти» (Ворохтянське ПНДВ, кв. 13, вид. 4,6, площа 2,0 га (доп. – ПП Мочерняк В.В.).   

    Рішення:

    1. Погодити жителям смт. Ворохта облаштування полонинського господарства для випасу худоби: Гереджуку Ю. М на полонині «Закукол» (Говерлянське ПНДВ, кв.2, вид.4, площа 21 га) та ПП Мочерняку В.В. полонині «Храбусти» (Ворохтянське ПНДВ, кв. 13, вид. 4,6, площа 2,0 га).   

    Підготувала М.В. Корчемлюк, вчений секретар НТР КНПП

  •  

    27 травня 2014 року в Екотуристичному візит-центрі Карпатського національного природного парку відбулося засідання Координаційної ради в рамках проекту «Без кордонів: мережа природних маршрутів у Східних Карпатах». Цей захід став фінальною подією, яка зібрала всіх партнерів проекту, представників природоохоронних установ, активістів громадських організацій та туристичного бізнесу.  Метою засідання було підведення підсумків проекту, презентація результатів, отриманих в процесі його реалізації та окреслення основних напрямків розвитку сектору природного туризму на території Яремчанського регіону.

    Проект «Без кордонів: мережа природних маршрутів у Східних Карпатах» реалізовувався ММГО «Центр соціальних та ділових ініціатив» у партнерстві з Карпатським національним природним парком, Туристичною Асоціацією Івано-Франківщини (Україна), Марамуреським гірським природним парком та Асоціацією Еколоджік (Румунія) за фінансової підтримки Комісії Європейського Союзу.

  •  

            Нещодавно українська делегація відвідала Бельгію в рамках обміну досвідом щодо організації сталого туризму на природоохоронних територіях. Ця зустріч була організована Бельгійським відділенням Всесвітнього Фонду Природи (WWF), який є однією з найбільших в світі громадських благодійних організацій, що більше 40 років працює для охорони природи на всій планеті. Місією WWF є запобігання деградації природного середовища і досягнення гармонії людини і природи.

           В Бельгії зустрілися працівники Марамуреського гірського природного парку (Румунія),  Карпатського біосферного заповідника, Карпатського національного природного парку (Україна), а також координатори WWF в Україні та Румунії. 

             Представники WWF Бельгії організували цікаву триденну програму, яка поєднувала інтерактивне спілкування в ході тренінгових занять з питань ефективного туристичного менеджменту та цікаві і повчальні візити в природоохоронні території  північно-східної частини Бельгії – Фландрії.

             Сьогодні в цій невеликій європейській країні усвідомлюють необхідність збереження природних ресурсів, тому дуже дбайливо ставляться до природи – тут створено велику кількість природоохоронних територій. Одна з них – національний парк Хоге-Кемпен, який відвідали українські та румунські колеги. Ця природоохоронна територія є кандидатом в об`єкти Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО за різними критеріями. Зокрема територія національного парку є видатним прикладом архітектурного ландшафту. Також об'єкт є пам'ятником минулого, символом  геологічних процесів, що відбувалися у розвитку рельєфу. До того ж на території національного парку Хоге-Кемпен проростають соснові ліси, де зустрічаються багато рідкісних порід тварин. Ця місцевість мало заселена, тут практично немає великих промислових об'єктів. Природі ніхто не заважає, і вона відповідає вдячністю.

             Велику увагу в національному парку Хоге-Кемпен надають розвитку рекреації, відпочинку на лоні природі, що є невід`ємним компонентом місцевого сталого розвитку. На цій території існує велика мережа маршрутів для піших прогулянок. Місцеві рейнджери проведуть кожного бажаючого стежками національного парку. Ці люди проходять спеціальну підготовку протягом шести місяців та здають іспит. Тільки після цього вони можуть працювати з відвідувачами,  поєднуючи прогулянку з цікавими розповідями та навіть інтерактивними іграми  на лоні природи. Крім того, в національному парку створена мережа велосипедних маршрутів, загальна довжина якої становить 500 кілометрів.

             На порівняно невеликій території (близько 10 тис. гектарів) функціонують 6 візит-центрів, що тут отримали назву «ворота парку». Всі вони знайомлять відвідувачів з основними аспектами національного парку, однак мають різні тематичні спрямування. Один з них розповідає про світ комах. Тут пропонують відвідати ентомологічний музей та діючу пасіку. В іншому є висока оглядова вежа для споглядання мальовничих лісових ландшафтів, а також чудовий дитячий майданчик. В наступному візит-центрі знаходиться обсерваторія «Європланетарій», де можна познайомитися з цікавими аспектами науки астрономії.  Ще в одному облаштований спеціальний природний маршрут для прогулянок босоніж. Кожна частина цього маршруту складається з окремого природного матеріалу (піску, каміння, деревини, води, тощо), що дозволяє відчути природу на дотик.  Кожен з цих візит-центрів є своєрідним рекреаційним та еколого-пізнавальним центром, чудовим місцем відпочинку для дітей та дорослих. До того ж тут можна дізнатися багато нового та корисного, а головне – відчути себе частинкою природи та усвідомити значимість і необхідність бережливого ставлення до природних ресурсів. 

             Зустріч у Бельгії була доброю нагодою для встановлення нових професійних контактів та обміну досвідом у сфері сталого туризму. Маємо велике сподівання на подальшу співпрацю з Всесвітнім Фондом Природи, що виллється в нові цікаві проекти на території Карпатського національного природного парку. 

  •     24-25 червня 2013 р. СДО ПЗФ Карпатського НПП проведена разова акція "Прибирання території довкола високогірних озер "Несамовите" та "Марічейка". В семінарі взяли участь 48 осіб. Зібрані ТПВ, довкола озер, були транспортовані в місця сладування сміття в смт. Ворохта та с. Шибене.

    joomplu:146 joomplu:145 

    joomplu:144 joomplu:143 

  •      Напередодні святкування Дня працівника природно-заповідної справи, у приміщенні Екотуристичного візит-центру Карпатського НПП відбулося нагородження грамотами та призами учасників конкурсу малюнків «Карпатський дивосвіт». В конкурсі брали участь вихованці дошкільних закладів старших груп Яремчанського МВО.
        Основне завдання, яке поклали перед собою працівники відділу пропаганди екологічної освіти при проведенні конкурсу – зацікавити дітей проблемою охорони довкілля, добре розуміючи, що формування екологічної культури починається ще з дошкільних років, оскільки діти особливо чутливі до добра, допитливі. Саме у цьому віці слід закладати моральні основи, розвивати почуття прекрасного, вміння бачити красу природи. Нетрадиційні зустрічі викликають велику зацікавленість, сприяють становленню позиції дітей щодо окремих аспектів охорони природи та допомагають створити цілісність її бачення.
         Юним художникам провели пізнавальну екскурсію, розповіли про найцікавіші об’єкти Карпатського НПП, показали захоплюючий фільм.  

    joomplu:142 joomplu:141 

     

    joomplu:139 joomplu:140 

     

     

  •      Нещодавно Карпатський НПП відвідала делегація представників Регіонального європейського екологічного центру та фонду «Відродження Прикарпаття». Проводилися обговорення щодо можливості виконання спільних проектів, що стосується подолання екологічних проблем в Івано-Франківської області. 
         Після переговорів керівників організації з дирекцією РЕЦ в штаб-квартирі в Будапешті, РЕЦ підготував та направив на розгляд європейських донорів кілька проектних пропозицій. Вони стосуються переведення котелень, що працюють на викопному паливі на відновлювані джерела енергії, будівництва очисних споруд, де каналізаційні стоки будуть очищувати природними методами, утилізації небезпечних відходів, стабілізації екологічної ситуації у зоні стихійного лиха біля міста Калуша (Івано-Франківська область) на об’єктах Калуш-Голинського рудника та подолання інших важливих екологічних проблем регіону.
         Так більшість проектів також мають на меті підтримати «зелену економіку», тобто такі виробництва, що не псують довкілля і використовують альтернативні джерела енергії. Це стосується будь-яких видів діяльності, наприклад, комунальної теплоенергетики, якщо комунальники спалюють у котельнях не газ і вугілля, а природну біомасу місцевого походження, приміром, відходи деревообробки, сільського господарства, якщо фермери добувають електроенергію на біогазових установках.

     

    joomplu:138 joomplu:137

  •      25 червня 2013 року Карпатський національний природний парк відвідала делегація учасників Kreditanstalt für Wiederaufbau (KfW) (Німецький Банк Розвитку) та представник Міністерства екології та природних ресурсів України – начальник Департаменту заповідної справи Канцурак В.В.
         В 2012 році проводилися консультації між KfW і Міністерством екології та природних ресурсів України (МЕПР) щодо впровадження на території України проекту, концепція якого полягає в інвестуванні в обмежену кількість українських природоохоронних територій, обраних у ході дослідження, для вдосконалення ефективності управління ними й поліпшення добробуту людей, що мешкають у межах і навколо таких територій, а також в інвестуванні в системний рівень, для полегшення впровадження заходів і для досягнення вдосконалення ефективності управління на загальносистемному рівні.
         У ході консультацій було створену дослідницьку групу, яка при співпраці з Мінприроди України відібрала дев’ять природоохоронних територій, в тому числі і Карпатський НПП, що будуть включенні в майбутній проект: вісім – у гірських і лісових ландшафтах Карпат і одну – в прибережній, морській зоні в Донецькій області. Розроблено план впровадження інвестицій, що погоджені з Міністерством екології та природних ресурсів України і KfW. Заповідні території, відібрані для реалізації проекту, мають важливе значення для збереження біорізноманіття України. Проект забезпечить адміністрації цільових заповідних територій засобами для більш ефективної охорони екологічних цінностей і допоможе Україні в досягненні національних цілей зі збереження біорізноманіття та виконанні зобов’язань у рамках Конвенції про біорізноманіття інших багатосторонніх природоохоронних угод.

    joomplu:135 joomplu:134

    joomplu:132 joomplu:133 

     

     

  •      35 національних та природних парків у п’яти країнах, в межах яких лежать Карпати, 24-28 травня та всі вихідні святкували надзвичайне природне та культурне дійство цього унікального дикого регіону Європи.        День Карпатських парків відзначається вже вдруге, щоб привернути увагу до символічних охоронюваних територій в Угорщині, Румунії, Сербії, Словакії та Україні. 
         У святкуванні взяв участь і Карпатський національний природний парк. На території Карпатського НПП в рамках святкування «Дня Карпатських парків – 2013» проводився ряд екологічних заходів, а зокрема:
    – 24-28 травня проведено ремонт вже існуючих та спорудження нових архітектурних форм, а також розчистка від захаращеності та прибирання території Літнього класу;
    – 23 травня – озеленення альпійської гірки на присадибній ділянці Яремчанської ЗОШ №1;
    – 24 травня, під час проведення Свята останнього дзвоника в школах Яремчанського МВО, начальники природоохоронних науково-дослідних відділень проводили нагородження грамотами та призами учасників екологічних агітбригад та призера ІІІ етапу Всеукраїнської олімпіади з екології та біології;
    – 27 травня в День відкритих дверей, Екотуристичний ВЦ відвідали школярі шкіл Яремчанського МВО, для яких проводилися екскурсії та демонструвався відеофільм про Карпати, побут та етнічну культуру гуцулів.
    Всі заходи проводилися за фінансової підтримки Всесвітнього фонду природи (WWF).

     

     

    joomplu:130 joomplu:131 

    joomplu:128 joomplu:129

     

     

     

  •  
    ЗМІНИ  ДО РІЧНОГО  ПЛАНУ  ЗАКУПІВЕЛЬ
    на  2013 рік
    Карпатський національний природний парк
    Код за ЄДРПОУ  05509323

    Предмет закупівлі

    Код згідно КЕКВ і КПКВ (для бюджетних коштів)

    Джерело фінансу-вання

    Очікувана вартість предмета закупівлі

     

     

     Процедури закупівлі

    Орієнтовний  початок

    проведення

    процедури закупівлі

     підрозділ /и (особа/и) яких  планується залучити до підготовки  документації конкурсних торгів(запиту цінових пропозицій,кваліфікаційної

    документації)

    Примітки

    1

    2

    3

    4

    5

    6

    7

    8

    Послуги в галузі архітектури 

     ДК 016-2010 код (Розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у постійне користування Карпатського національного природного парку,закріплення їх межовими знаками та отримання правовстановлюючих  документів.)

     

     

    Зміцнення  матеріальної-технічної бази Карпатського національного природного парку

    (придбання пожежного трактора) ДК 016-2010 код

     

    КЕКВ

    2281

     

    КПКВК

    2401270

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    КЕКВ

    3110

     

    КПКВК

    2401270

     

     

    Державний бюджет

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Державний бюджет

     

     

     

    відкриті

    торги

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    відкриті

    торги

     

     

    серпень

    2013р.

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    серпень

    2013р.

     

     

     

    Виконання послуг 2013-2014 рр.

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Введення в експлуатацію

    2013 р.

     
    Затверджений рішенням комітету з конкурсних торгів від   10.07. 2013 року протокол  № 8.
     
    Голова  комітету  з конкурсних торгів                                        Киселюк О.І.
     Секретар комітету з конкурсних торгів                                       Бельмега В.І                                                                          
     
     
  • Додаток 1

    До наказу від 06.06.2013року 66

     

    “Про затвердження Графіку
    особистого прийому громадян
    у Парку»

     

    ГРАФІК
    особистого прийому громадян

    у Карпатському національному природному парку

    на ІІ півріччя 2013 року

    №пп

    Прізвище, ім’я, по батькові

    Посада

    Дні прийому

    Час прийому

    1. 1.

    Слободян

    Володимир

    Ярославович

    Директор

    Понеділок

    10.00- 14.00 год

    Вівторок

    9.00-14.00 год

    1. 2.

    Киселюк

    Олександр

    Іванович

    Заступник директора з наукової роботи

    Понеділок

    10.00- 14.00 год

    1. 3.

    Купчак

    Ігор

    Васильович

    Заступник директора - головний природознавець

    середа

    10.00- 14.00 год

    1. 4.

    Яворський

    Антон

    Іванович

    Заступник директора з маркетингу

    Понеділок

    14.00- 17.00 год

     

     

  •      Відділ пропаганди екологічної освіти Карпатського національного природного парку в співпраці з ЯМЕГО «МАМА-86-Яремче» провели цікавий захід під егідою Європейського тижня сталої енергетики. 
         Європейський тиждень сталої енергетики – це ініціатива ЄС, започаткована 2006 року. Цього року Україна відзначатиме Європейський тиждень сталої енергетики втретє і триватиме він з 24 до 28 червня 2013 р.
         25 червня в екотуристичному візит-центрі Карпатського НПП відбувся семінар для молоді, а саме для відпочиваючих дитячого санаторію «Прикарпатський», що в м. Яремче. Тут є представники різних регіонів України, що є важливим для розширення географічних рамок поінформованих осіб. Всього – 28 дітей різних вікових груп.
         Основні теми семінару – висвітлення загальних проблем в енергетичній галузі України та світу, представлення практичного досвіду ВЕГО «МАМА-86» щодо впровадження енергоефективних заходів в побуті, популяризації використання відновлювальних джерел енергії, зокрема, сонячної для нагріву приміщень. Учасники заходу отримали практичні навики зі складання планів економії енергоносіїв та збереження тепла для шкіл та власних помешкань.

    joomplu:126 joomplu:127

     

    joomplu:124 joomplu:125