LOGOGlobal top100 badge

images/panorama/pan1_3.jpg
images/panorama/pan1_1.jpg
images/panorama/pan1_2.jpg
images/panorama/pan1_6.jpg
images/panorama/pan1_5.jpg

 

Вийшла з друку монографія з дослідженняприродних водних джерел,  присвячена 40-річчю Карпатського національного природного парку (1980-2020 рр.). Кравчинський Р.Л., Хільчевський В.К., Корчемлюк М.В., Стефурак О.М. Моніторинг природних водних джерел Карпатського національного природного парку / за ред. В.К. Хільчевського. – Івано-Франківськ: Фоліант. – 2019. – 124 с.Це перше подібне дослідження в Україні. У монографії викладено результатимоніторингових досліджень природних воднихджерел на території Карпатськогонаціонального природного парку (польовіобстеження, дослідження гідрологічногорежиму, хімічного складу води). Наведенометоди, які застосовуються при дослідженніджерел та інтерпретації даних. Обґрунтованонеобхідність посилення уваги домоніторингових досліджень природних воднихджерел фахівцями природоохоронногоспрямування – географів, гідрогеологів,гідрологів, екологів.

Детальніше: Моніторинг природних водних джерел

Вода об’єднує все: від джерела до моря, і через нескінченний цикл кругообігу вона об’єднує усі куточки планети Земля. Водно-болотні угіддя займають ключові позиції у цьому взаємозв’язку.

Традиційно 2 лютого екологічна громадськість відзначає Всесвітній день водно-болотних угідь.

На території Карпатського національного природного парку є дві території, що включені Секретаріатом Рамсарської конвенції до переліку водно-болотних угідь міжнародного значення. Це – верхів’я ріки Прут (площа 4935,44 га) та верхів’я ріки Погорілець (площа 1624,55 га).

29 серпня 2019 року об 11:00 у приміщенні Міністерства екології та природних ресурсів України (Орхуський центр) під час засідання Координаційної ради з питань збереження, збалансованого використання та відновлення водно-болотних угідь України відбулося офіційне вручення сертифікатів водно-болотних угідь міжнародного значення представникам установ ПЗФ та облдержадміністрацій.

Водно-болотне угіддя «Витоки р. Прут»

Територія представляє собою сукупність торф’яних боліт, озер, струмків, водотоків, прибережних зон та багатовікових лісів у гірському масиві Чорногора Українських Карпат. Об’єкт діє як регулятор повені і як резервуар з прісною водою, забезпечуючи водними ресурсами понад 5000 людей. Він забезпечує середовище існування для 35 видів, що знаходяться під загрозою зникнення на національному рівні (з них 23 – у глобальному плані). Більше половини всіх видів, які зустрічаються в Карпатах України, можна знайти на цій території, що робить його репрезентативним місцем біорізноманіття. Різні водно-болотні ареали дають притулок для кількох видів земноводних під час періоду їх розмноження та вирощування потомства. 

Водно-болотне угіддя «Витоки р. Погорілець»

Даний об’єкт складається з мережі потоків, струмків, боліт та озер у верхньому басейні річки Погорілець (притока р. Чорний Черемош, басейн р. Прут). У межах території виявлено 500 видів судинних рослин та 90 видів хребетних. Багато з них занесені до зникаючих видів Червоних списків на національному та глобальному рівнях, а велика кількість є ендемічними для біогеографічного регіону Східних Карпат. Дане водно-болотне угіддя є особливо важливим для існування норки Європейської та діє як великий резервуар під час сильних дощів або періодів танення снігу, знижуючи ризик катастрофічних повеней вниз за течією. Це також є цінним джерелом питної води для принаймні 1000 жителів регіону. 

На обох водно-болотних угіддях облаштовано екологічні та еколого-пізнавальні стежки з ботанічною, зоологічною та ландшафтною тематикою, що робить їх дуже популярними серед туристів, тому окремі ділянки знаходяться під загрозою антропогенного впливу.

Оскільки водно-болотні угіддя знаходяться у межах національного природного парку – на територіях діє правовий захист та круглорічно проводяться наукові дослідження, що забезпечує контроль за використанням природних ресурсів, ефективну розробку і впровадження природоохоронних заходів.

03 лютого працівники еколого-освітнього відділу Парку провели екологічні заняття для вихованців санаторію «Сніжинка». Це – тільки початок цілого ряду просвітницьких заходів, що плануються для молоді.

Детальніше: 2 лютого 2020 року – Всесвітній день водно-болотних угідь

 

В роботі Науково-технічної Ради парку прийняло участь 36 чоловік, Присутні: 15 членів НТР, в т. ч. докторів наук – 5, кандидатів наук – 4.

Порядок денний:

1.Про розгляд переліку заходів з поліпшення санітарного стану лісів у 2020 році (доп. – провідний інженер-лісопатолог відділу державної охорони природно-заповідного фонду Гурчик В.С.)

2.Розгляд планів робіт НТР, по програмі «Літопису природи», еколого-освітній роботі (доп.- заступник директора з наукової роботи – Киселюк О.І.)

3.Про затвердження науково-прикладних тем, які будуть виконуватися науковими співробітниками (доп. – керівники лабораторій)

4.Про можливість розвитку та облаштування рекреаційних зон та маршрутів на 2020 рік (доп. – інженер відділу рекреації Панчук М.М.)

5.Про можливість облаштування кемпінга (Ворохтянське ПОНДВ) та дитячого майданчика відкритого типу (Яремчанське ПОНДВ) (доп. - приватні підприємці, начальники ПОНДВ)

6.Про розгляд переліку заходів з поліпшення санітарного стану лісів у 2020 році у державній організації «Резиденція Синьогора» (доп. представник організації)

7.Про впровадження проекту щодо недопущення самовільних рубок та випадків браконьєрства (доп.- заступник директора з наукової роботи – Киселюк О.І.)

8.Різне.

  Про облаштування притулку у Говерлянському ПОНДВ (доп.- співзасновник організації «Fun Karpaty Travelers Company» Б. Фаштрига)

  Про ремонт дороги у Женецькому ПОНДВ (доп.- начальник відділу ВДОПЗЕ Марчук В.М.)

  Про влаштування підпірної стінки вздовж берега р. Женець (доп.- начальник Женецького ПОНДВ Німчук М.М.)

  Про затвердження до друку монографії «Моніторингові дослідження природних водних джерел на території Карпатського національного природного парку» (доп.- провідний науковий співробітник Кравчинський Р. Л.)

  Про заходи з відзначення 40-річчя Карпатського НПП (доп.- заступник директора з наукової роботи – Киселюк О.І.)

 

Заслухавши та обговоривши виступи та інформаційні доповіді Науково-технічна Рада вирішила:

1.План заходів з поліпшення стану лісів та лімітів використання природних ресурсів (в частині лісових ресурсів) на 2020 р. погодити.

2.Плани робіт НТР, план заходів з наукової та науково-технічної діяльності, еколого-освітній роботі та тематичних планах на 2020 р. погодити.

3.Науково-прикладні теми, які будуть виконуватися науковими співробітниками та фахівцями парку, погодити.

4.Облаштування маршрутів «Село Микуличин – полонина Ліснови», «Село Микуличин – пологина Явірник», «Селище Ворохта – полонина Борсучина» та рекогностування еколого-пізнавальної стежки «Вокзал села Вороненко – урочище Ломпарівка – урочище Припір – урочище Буковина» на території парку на 2020 рік погодити.

5.Облаштування кемпінга (Ворохтянське ПОНДВ) та дитячого майданчика відкритого типу (Яремчанське ПОНДВ) погодити.

6.Перелік заходів з поліпшення санітарного стану лісів у 2020 році у державній організації «Резиденція Синьогора» погодити.

7.Принципи впровадження проекту щодо недопущення самовільних рубок та випадків браконьєрства взяти до відома.

8.Концепцію облаштування притулку у високогірї Говерлянського ПОНДВ погодити.

9.Ремонт дороги у Женецькому ПОНДВ погодити (в частині вирубки окремих дерев вздовж дороги).

10. Влаштування підпірної стінки вздовж берега р. Женець погодити.

11. Рекомендувати до друку монографію «Моніторингові дослідження природних водних джерел на території Карпатського національного природного парку».

12. Заходи з відзначення 40-річчя Карпатського НПП затвердити.

 

 

Голова НТР                                                                  В.Я.Слободян

Вчений секретар НТР                                                М.В. Корчемлюк

Детальніше: 5 грудня 2019 року відбулося чергове засідання Науково-технічної Ради Карпатського НПП