LOGOGlobal top100 badge

images/panorama/pan1_2.jpg
images/panorama/pan1_3.jpg
images/panorama/pan1_4.jpg
images/panorama/pan1_5.jpg
images/panorama/pan1_6.jpg
Фільтр
  •  

    27 вересня в Україні та світі святкували День туризму. Це свято встановлено Генеральною асамблеєю Всесвітньої туристичної організації у 1979 році у місті Торремолінос (Іспанія) з метою пропаганди туризму, висвітлення його внеску в економіку світової спільноти, а також розвитку зв'язків між народами різних країн світу. День туризму – це свято для всіх і для кожного з нас. Як сказав римський філософ Августин Аврелій: "Світ ‒ це книга. Хто не подорожував по ньому, прочитав у ній лише одну сторінку".

    Стан та перспективи розвитку екологічного туризму на Яремчанщині стали цікавою темою для обговорення під час виїзного семінару, присвяченого Міжнародному дню туризму. Семінар відбувся 28 вересня 2017 року, учасниками якого були працівники Карпатського національного природного парку, міської ради, туристичного бізнесу та громадських організацій. Крім жвавої дискусії про розвиток туризму в регіоні, учасники семінару відвідали еколого-пізнавальну стежку "На водоспад Гук", здійснивши екологічну акцію по збору та сортуванню сміття. Семінар відбувся в рамках проекту "Екологічно чисті Карпати", що впроваджується завдяки спільній співпраці громадських організацій "Еко-плай" та ГЕО "МАМА-86-Яремче" та Карпатського національного природного парку за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку та Корпусу Миру США в Україні. Мета проекту: покращити імідж Карпатського національного природного парку як найбільшої природоохоронної організації в регіоні шляхом підняття рівня екологічної свідомості місцевого населення та відвідувачів регіону щодо важливості збереження природних ресурсів.

    Карпатський національний природний парк – це справжня перлина, створена природою на полотні ландшафтного різноманіття України. Це територія, де казкової краси гірські пейзажі щедро вмиті кришталевою водою цілющих джерел. Саме тут бере початок бурхливий Прут, милують око швидкі водоспади, ростуть букові та смерекові праліси, цвітуть едельвейс та червона рута. Вже багато років національний парк відвідують тисячі українських туристів, а з кожним роком також зростає і кількість іноземних туристів.

    Екологічний туризм, головним принципом якого є охорона навколишнього середовища, є одним з ключових компонентів сталого розвитку Яремчанського регіону. Туризм та довкілля дуже тісно пов’язані між собою, оскільки туризм повноцінно функціонує лише в умовах чистого природного середовища. Крім того, велика кількість відвідувачів, подорожуючи туристичними маршрутами, прагне насолодитися саме дикою природою.

             Таким чином, популяризувати та розвивати наш регіон є завданням усіх організацій, що працюють у галузі туризму: національного парку, міської ради, бізнесу та громадських організацій. Варто відзначити, що співпраця у галузі туризму у нашому регіоні вже приносить гарні результати завдяки спільним проектам, реалізованим на території національного парку. Завдяки спільній співпраці національного парку, громадських організацій та бізнесу, з’являються нові туристичні атракції, такі як візит-центр, босоногий маршрут та парк мініатюр, покращується інфраструктура вже існуючих маршрутів, а також визначаються перспективи розвитку на майбутнє.

    Варто відзначити, що туризм є одним з головних джерел доходу місцевого населення. Розвиток сталого туризму спільно з ефективним та невиснажливим природокористуванням є запорукою розвитку та процвітання місцевої громади.

  •  

    Протягом 19-21 жовтня 2016 року на базі НПП " Сколівські Бескиди" відбувся семінар "Імплантація пташиної дерективи Європейського Союзу" та XI Міжнародна наукова конференція Західноукраїнського орнітологічного товариства "Регіональна орнітофауністика: історія, сучасний стан та актуальність", присв'ячена 100-річчю з дня народження Михайла Анатолійовича Воїнственського в якому взяв  участь молодший науковий співробітник зоологічної лабораторії Виксюк Марія.

    Співорганізаторами заходів були: Західноукраїнське орнітологічне товариство, Міністерство екології та природних ресурсів України, Природно-заповідний фонд України, Національний природний парк "Сколівські Бескиди", Державний краєзнавчий музей НАН України, Проект ЄС «Підтримка України в апроксимації законодавства ЄС у сфері навколишнього середовища", Ciconia Transnationales Storchenprojekt Europa-Afrika та інші.

    Участь у заходах взяли орнітологи вищих навчальних закладів і установ природно-заповідного фонду України, представники Мінприроди. Своїм досвідом роботи поділилися науковці зі Словаччини, Латвії та Білорусії.

    Програма тренінгу включала огляд "Пташиної дерективи",її зв'язок з Натура 2000 (SPA) і Смарагдовою мережею, набуття практичних навичок по застосуванню  директиви,значення та оцінка роботи.

    Ключовими темами конференції стали:

    • §основні здобутки в галузі орнітології М.А.Воїнственського та сучасний стан розвитку орнітології в Україні;
    • §авіафауна природоохоронних територій та інших територій,важливих для збереження птахів,їх моніторинг;
    • §круглий стіл «Чорний лелека в Україні – 10 років досліджень:результати та перспективи».

    Висловлюємо вдячність  за надану можливість брати участь в даних заходах, чудову організацію,набутий досвід та цікаво проведений час. Всім натхнення та плідної праці!

  • Екологічний туризм, головним принципом якого є охорона навколишнього середовища, є одним з ключових компонентів сталого розвитку Карпатського регіону. Туризм та довкілля дуже тісно пов’язані між собою, оскільки туризм повноцінно функціонує лише в умовах чистого природного середовища. Крім того, велика кількість відвідувачів, подорожуючи туристичними маршрутами, прагне насолодитися саме дикою природою.

         Попит на екологічний туризм в Європі, а особливо відвідування національних парків, є доволі високим уже тривалий час. Таким чином, налагодження міжнародного співробітництва у даній галузі є надзвичайно важливим для збереження природних ресурсів Українських Карпат та ефективного природокористування. На даному етапі міжнародними партнерами Карпатського НПП є Європейське товариство дикої природи та Корпус Миру США в Україні.

    Варто відзначити, що Європейське товариство дикої природи (http://wilderness-society.org/) є єдиною загальноєвропейською екологічною неприбутковою організацією захисту дикої природи. Карпатський НПП як природоохоронна, рекреаційна, культурно-освітня та науково-дослідна установа, а також дуже популярна серед відвідувачів туристична дестинація викликає зацікавленість у партнерів як територія, де необхідно зберігати дику природу.

    Експерти Товариства вже провели попередню оцінку у Парку щодо відповідності частини його території Європейському стандарту якості дикої природи. Наразі проводиться підготовка до проведення повної оцінки та наданні рекомендацій щодо стратегічого планування управління Парком. Іншим напрямом співробітництва є сталий розвиток через розвиток екологічного туризму в регіоні, а саме:

    -         навчання по зміні клімату та еколого-просвітницька робота з відвідувачами;

    -         навчання з дикої природи;

    -         зелена інфраструктура та сталий транспорт;

    -         менеджмент сталого туризму.

    Предметом зацікавленості у даному напрямі є «Еколого-пізнавальна стежка «На водоспад Гук». Водоспад Гук, що є основною туристичною атракцією стежки, був створений внаслідок повені, а повінь є наслідком зміни клімату і тому є цікавим об`єктом і для навчальних цілей. Крім того, інтерес у партнерів викликає Говерлянське ПНДВ, оскільки дане відділення має багато цікавих рекреаційних та природних об’єктів, серед яких найціннішим та найпопулярнішим є гора Говерла, а також багате біологічне різноманіття.

    Співпраця Карпатського НПП та Корпусу Миру США в Україні відбувається в рамках проекту «Розвиток громад». Туризм є одним з головних джерел доходів місцевих мешканців. Збереження природних ресурсів є пріоритетним завданням Карпатського НПП як природоохоронної організації. Таким чином, розвиток екологічного туризму спільно з ефективним природокористуванням є запорукою розвитку та процвітання місцевої громади.

  • В липні 2016 року в Івано-Франківському національному технічному університеті нафти і газу відбувся успішний захист дисертації завідувача вимірювальної лабораторії аналітичного контролю і моніторингу Корчемлюк М. В. на тему «Підвищення рівня екологічної безпеки Прутської екосистеми».

    Марта Корчемлюк
    Завершився захист результатом голосування 13:0, тобто всі 13 присутніх членів спеціалізованої вченої Ради висловили одноголосно підтримку здобувачу та дисертаційному дослідженню.

    Відповідно до Наказу Міністерства освіти і науки України від 29.09.2016 р. №1166 "Про затвердження рішень Атестаційної колегії Міністерства щодо присвоєння вчених звань і присудження наукових ступенів від 29 вересня 2016 року" затверджено рішення спеціалізованої вченої ради Д 20.052.05 щодо присудження Корчемлюк Марті Василівні наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 21.06.01 «Екологічна безпека».

    Складаємо подяку науковому керівнику дисертації Архиповій Людмилі Миколаївні, д.т.н., професору, завідувачу кафедри туризму ІФНТУНГ.

    Марті Василівні бажаємо сил і наснаги для подальших професійних здобутків!

    Колектив Карпатського національного природного парку

    З наказом можна ознайомитися за посиланням: http://mon.gov.ua/activity/nauka/atestacziya-kadriv-vishhoyi-kvalifikacziyi/perelik-naukovix-faxovix-vidan.html


  • 01

    ТЕС є частиною всесвітньої кампанії «Global Green Action Week», ініційованої Шведським агентством охорони природи, яка проводиться одночасно у 25 країнах світу.

    Цього року кампанія проходила з 28 вересня по 4 жовтня під гаслом «Живи органічно» і була сфокусована на популяризації органічного харчування та землеробства, як частини культури сталого споживання та харчування, серед сімей з дітьми, а також серед фермерів, що потенційно могли б перейти на безпечний для природи та здоров’я спосіб вирощування та виробництва сільськогосподарської продукції.

    Організатором заходів на Яремчанщині були екологічна громадська організація «МАМА-86-Яремче» та Карпатський національний природний парк.

    Окрім тематичного екоуроку в 6 класі Яресчанської ЗОШ І-ІІІ ст., відбувся семінар для батьків в дитячому садочку м. Яремче. В рамках цих заходів учасники дізналися про переваги органічних продуктів у порівнянні із тими, що були вирощені чи виготовлені традиційними методами; навчилися відрізняти справжню органічну продукцію від тієї, що маскується під неї під назвами на зразок «натуральна» і «біо»; дізналися, де ж можна придбати сертифіковану органічну продукцію. А закуплену органічну продукцію дітки в дитячому садочку ще й мали змогу скуштувати.

    Завдяки журналісту Івано-Франківського обласного телебачення «Галичина» Галині Філіповій та оператору Михайлу Ребристому, що відвідали органічне господарство Олега Гураля на Львівщині, більше мільйона глядачів побачили, як українські фермери вже застосовують органічний спосіб землеробства на практиці, а приватні підприємці, що зацікавлені у вирощуванні такої продукції, почули практичні поради фермера.

    Поки що органічні продукти найчастіше можна знайти на полицях супермаркетів «Сільпо», «Ашан», «Метро», «Фуршет» та ін. Але попит сформує пропозицію. А екологічно відповідальне споживання допоможе українцям більш свідомо та відповідально підходити до щоденного споживацького вибору, а відтак сприятиме покращенню здоров’я населення та збереженню природи нашої країни.

    Пам’ятаймо: ми є те, що ми їмо!
     

    1  2   3

     

    Інформаційна довідка:

     

    Що таке органічні продукти?

     

    Органічні продукти — це такі продукти, при виробництві яких ЖОДНИМ ЧИНОМ не було застосовано:

     

    • - Пестицидів для боротьби з бур’янами та шкідниками
    • - Мінеральних добрив синтетичного походження
    • - Генетично модифікованих організмів
    • - Стимуляторів росту
    • - Гормонів
    • - Антибіотиків
    • - Підсилювачів смаку
    • - Штучних консервантів
    • - Добавок
    • - Згущувачів
    • - Канцерогенів

     

    Яка сертифікація вказує на те, що продукт ОРГАНІЧНИЙ?

     

    Логотипи органічного маркування:

    02

    Органік Стандарт, Україна 


    Українська сертифікаційна компанія, включена до офіційного переліку сертифікаційних органів, визнаних у Європейському Союзі та Швейцарії.




    03

    Знак маркування органічних продуктів харчування ЄС


    Цей логотип  використовується на етикетках продукції,
    що вироблена у відповідності до органічних
    стандартів Європейського Союзу 


    04

     Національна органічна програма с/г США 

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    05

    Федерально-уніфікований знак продукції органічного землеробства, Німеччина



     

     

     

    06

    Demeter-International - сертифікаційна організація біодинамічного с/г.   Найдавніша традиційна органічна сертифікація в Європі

     

     

     

    07

     Quality Assurance International (QAI) —

    міжнародний знак якості.

    Діє в США, Канаді, Латинській Америці, Японії


     

     

     

     

     

     

     

     

    08

    Незалежний орган контролю й сертифікації, Франція






    09

     Національний стандарт, Франція





    010

    Стандарт органічної продукції, Великобританія






    011Національний стандарт, Японія




    012

    Органічний стандарт, Китай

     

     

     

     

     

     

      

  • Нещодавно на базі Надвірнянського коледжу Національного транспортного університету 21 жовтня 2014р. відбувся семінар обласного методичного об’єднання викладачів біології ВНЗ І-ІІ рівнів акредитації «Сучасні тенденції екологічної освіти та виховання в контексті збалансованого (сталого) розвитку», проведений при співпраці з Карпатським національним природним парком та природним заповідником «Горгани». На семінарі виступили: начальник відділу пропаганди екологічної освіти Карпатського НПП Леся Гайдук, начальник відділу екологічної освіти природного заповідника «Горгани» Людмили Кравчук, викладачі коледжів. Представлений спільний проект студентів коледжу Богдани Повх і Романа Петрівського та працівників Карпатського НПП «Вода знайома та незнайома». Крім почутих цікавих фактів про властивості, значення, символи води, використання в традиціях та обрядах, учасники семінару могли насолодитись настоями із запашних карпатських трав та поласувати традиційною місцевою випічкою. Учасники семінару мали змогу отримати необхідні для роботи інформаційні матеріали, надані працівниками заповідних об’єктів.

    На семінарі панувала затишна атмосфера карпатської осені, створена у кабінеті-музеї коледжу «Карпатська спадщина». Вразили і подарунки, власноруч виготовлені студентами коледжу.

    Співпраця Карпатського НПП та Надвірнянського коледжу НТУ триває вже четвертий рік, допомагаючи вирішувати актуальні питання екоосвіти та збереження навколишнього середовища.

  • Вже третій рік поспіль Карпатський національний природний парк разом з Яремчанською міською екологічною громадською організацією «Мама-86-Яремче», за підтримки ВЕГО «Мама-86» та Шведського товариства охорони природи, проводить щорічні «Тижні екологічного споживача» (ТЕС). Це інформаційно-просвітницькі кампанії, що популяризують екологічно відповідальне споживання й сфокусовані на одній із актуальних тем.

    Гасло Тижня екологічного споживача – 2014 – «Живи органічно!»

    Цьогоріч до даного заходу долучилися й дошкільні заклади Яремчанського регіону, адже саме наймололодші громадяни ще не задумуються про проблему здорового харчування, споживаючи проблемні для здоров’я продукти.

    Тому з метою сприяння та популяризації органічного харчування працівники відділу пропаганди екологічної освіти КНПП провели пізнавальні бесіди з вихованцями дошкільного закладу «Гірський струмочок» м. Яремче. Діти з розумінням та цікавістю сприймали інформацію про корисні, особливо місцеві органічного походження, та шкідливі продукти харчування. Малюки як завжди вражали своєю високою активністю, обізнаністю та кмітливістю.

  •  

    23 жовтня 2014 р. відбувся підсумковий захід кампанії «Тиждень екологічного споживача», що проводиться ЯМЕГО «МАМА-86-Яремче» та Карпатським національним природним парком за фінансової підтримки Шведського Товариства Охорони Природи.

    Власне, це – тренінг-семінар «Живи органічно!» для учнів шкіл Яремчанщини.

    Тренерами були працівники відділу пропаганди екологічної освіти парку, які, водночас, є членами ЯМЕГО «МАМА-86-Яремче».

    В заході взяли участь старші класи Яремчанської ЗОШ №1 І-ІІІ ст., Яремчанської ЗОШ № 2 І-ІІІ ст.. та Татарівської ЗОШ І-ІІ ст. Всього – 27 учнів.

    Захід пройшов цікаво та креативно. Спочатку Леся Гайдук ознайомила учасників семінару з темами минулих інформаційних кампаній в рамках «зелених тижнів».

    Потім була робота в групах. Юні екологи самі визначали поняття «органічного продукту», після чого представляли результат. Відрадно, що молодь має неабиякі знання з цього питання.

    Далі Марта Корчемлюк детально представила основні аспекти цьогорічної тематики Тижня. Цікавою була презентація Наталії Гнатюк під назвою «За здоров’ям – до гуцулів: органічне господарювання: життя в гармонії з природою».

    На завершення були підведені підсумки конкурсу творів «Живи органічно». Переможців конкурсу нагородили цінними призами, а всіх інших учасників конкурсу – заохочувальними подарунками. Відбулося також урочисте вручення грамот.

    Вже традиційно, не обійшлося без «солодкого» завершення семінару, де учні мали можливість неформально обговорити почуте з вчителями та тренерами.

    Кожен отримав пакет роздаткових матеріалів, що дасть змогу ще більшій кількості молодих людей та батьків отримати необхідні знання про їжу, що є здоровою для організму та довкілля.

  • 14 жовтня 2014 року Карпатський національний природний парк відвідали з робочим візитом працівники Посольства США в Україні: дипломат економічного відділу Посольства США Джефрі Страк та економічний асистент Посольства США Євгенія Вострікова. Основна ціль зустрічі – це отримання якомога більше інформації про Карпатський національний природний парк, інфраструктуру, перспективи розвитку, державні програми підтримки та економічний вплив парку на регіон.

             В рамках візиту працівники Посольства відвідали екотуристичний візит-центр та Вольєрне господарство з реабілітаційним центром для тварин. Для гостей була проведена оглядова екскурсія. Інфраструктура, пріоритетні напрями роботи та завдання парку були представлені у формі презентації. В ході дискусії обидві сторони обговорили перспективи для майбутнього співробітництва та можливі шляхи вирішення пріоритетних для парку завдань, а саме: збереження природних комплексів та ландшафтів, чисте довкілля та сталий розвиток територій. 

  •  

    4 жовтня – Всесвітній день захисту тварин.

    Ця дата пов’язана з іменем Франциска Ассізького. Він є засновником чернецького ордену, заступником та покровителем «братів наших менших» - тварин та птахів, а також навколишнього середовища. Згідно легенд, що дійшли до нашого часу, Франциск Ассізький володів неймовірною здатністю вступати в тісний контакт із тваринами, які не тільки не завдавали йому шкоди, а й слухалися та захищали його. Він повсякчас просив віруючих не причиняти тваринам болю та виступати в їх захист. Саме Франциску приписують розвиток такого вчення, як екологічна етика, що вивчає внутрішні цінності дикої природи і бережливе ставлення до всього живого. З тих часів і до сьогодні день смерті святого Франциска святкують як День захисту тварин.

    В Україні цей день відзначається з 2000 року. У цей день проводяться численні мітинги, акції, що покликані виховати у дітей та дорослого покоління бережливе та відповідальне ставлення до братів наших менших.

    З турботою про пернатих друзів

    Важливою умовою збереження птахів є підгодівля пернатих у зимовий період. Вміло організована підгодівля сприяє не лише виживанню птахів, а також подальшому їх закріпленню на гніздових ділянках.

    В лютому  цього року з ініціативи Карпатського національного природного парку проводився конкурс «Годівничка для синички», в якому взяли участь вихованці трьох дошкільних закладів («Смерічка» с. Яблуниця, «Лісова казка» с. Ворохта, «Гірський струмочок» м. Яремче) та учні молодших класів загальноосвітніх шкіл Яремчанського МВО. Дитячі роботи були виготовлені з різних матеріалів (вторинної сировини – пластикових пляшок, картону, мотузок, відходів деревини тощо), різноманітних форм та розмірів.

    Підсумком цього конкурсу стала екологічна акція «Допоможемо пернатим друзям», що пройшла на початку жовтня та приурочена Всесвітньому дню захисту тварин. В ході акції працівники відділу пропаганди екологічної освіти Карпатського НПП разом з дошкільнятами та учнями початкових класів Яремчанської ЗОШ №1 розвішували годівнички на території дитячого садка «Гірський струмочок» в м. Яремче, проводили бесіди щодо охорони та збереження пташиного населення, бережливого ставлення до природи та її багатств. Діти з увагою і цікавістю брали участь у вікторині «Впізнай пташку», а також власноруч наповнювали годівнички зерном для пташок. Адже це тільки для нас, людей, птахи взимку – радість. А для птахів це найважчий період, бо найбільша небезпека для тендітної пташки взимку – голод. Сита пташина не замерзне навіть у люті морози: її зігріє внутрішнє тепло, яке виникне завдяки крихтам хліба з людських рук.

    Приємно, що до організації та проведення заходу долучилися також і самі діти разом із своїми наставниками. Змістовним і  повчальним був виступ учнів 3-б класу, який підготувала класний керівник Мартинюк Галина Дмитрівна. Щирими проханнями до своїх ровесників прозвучали слова дітей про необхідність піклування про птахів. Вчитель 1-б класу Сіщук Христина Михайлівна організувала для свого класу екскурсію до екотуристичного візит-ценру Карпатського НПП, де школярі послухали пізнавальну розповідь про територію парку, переглянули презентацію про птахів та взяли участь у вікторині. На завершення заходу працівники парку почастували дітей солодкими ласощами та роздали для кожного класу літературу, що допомагатиме педагогам у вихованні екологічної свідомості учнів. 

    Подібні заходи проводитимуться також і в інших освітніх закладах Яремчанщини, на території яких будуть розвішені годівнички, а також біля установи Карпатського НПП.

    Годівнички, змайстровані дітьми спільно з вихователями, вчителями та батьками, прикрасили території дошкільних та навчальних закладів, що дозволить дітям спостерігати за птахами щодня, годувати їх, проявляти турботу. Не забуваймо про пернатих друзів і ми. Адже кожен може власноруч виготовити нескладну годівничку і встановити біля своєї оселі, щоб допомогти пернатим друзям перезимувати зиму і радісним щебетом зустріти весну.

    Наталія Гнатюк, інженер відділу пропаганди екологічної освіти

     Карпатського національного природного парку

  • dscn3240 

         Нещодавно в Карпатському НПП проводилася XX ювілейна теріологічна школа-семінар природно-заповідних територій та біологічних стаціонарів за темою «Таксономічне різноманіття ссавців заповідних та природних територій», яка проходила в селі Микуличин. 
         В проведенні теріологічної школи взяли участь 39 теріологів з усіх регіонів України та п’ять науковців з Польщі і Білорусії. Учасники представляли вищі навчальні заклади, національні парки, природні заповідники, науково-дослідні інститути. 
          Під час проведення школи розглянуто наступні питання: оцінка різноманіття теріофауністичних комплексів та його зміни у часі, раритетні види, структурна цілісність фауністичних комплексів, шляхи її збереження, структура фауністичних комплексів – внутрішньо-популяційна, вікова і географічна.
         Проведено ряд круглих столів: Українського центру охорони кажанів, HEPL – координаційної групи з моніторингу популяцій великих хижих, GLIS – групи з методик обліку і діагностики дрібних ссавців, ABC – групи з питань уніфікації українських назв ссавців. Також презентувалися нові дослідження у виконанні студентів і аспірантів та нові видання, сайти, конференції, дисертації. У результаті роботи школи підготовлено резолюцію та пропозиції для природно-заповідних територій.
         В часі проведення теріологічної школи учасники здійснили сходження на г. Говерла та полонину Пожижевська. Окрім того, було проведено екскурсії в виставковій залі екотуристичного візит-центру Карпатського НПП, на еколого-пізнавальній стежці «Стежка Довбуша» та до водоспадів Пробій та Гук. Також відвідали ентомологічний розплідник (пасіка) та вольєрне господарство.

    img 4296joomplu:157 joomplu:159

                          joomplu:158

  •  Джерело теплички

     

        Протягом польового сезону працівники вимірювальної лабораторії аналітичного контролю і моніторингу КНПП проводили натурне обстеження природних джерел в Ямнянському ПОНДВ. Всього обстежено 37 джерел, з них 25 є багатоводними, 9 – з середнім дебітом води, 3 – маловодні. 14 джерел мають високий ступінь використання населенням, 12 – середній, 10 – низький, а 1 джерело не використовується через захаращення. Для кожного джерела визначено географічні координати, зібрано фототеку. Як результат, заповнено так званий інформаційний паспорт. За результатами обстежень будуть розроблені рекомендації по облагородженню та очистці джерел, по виготовленню інформаційних стендів.
         Чотири джерела є цікавими для подальшого вивчення, а саме:
    – Джерело Софії (джерело Прозріння) (кв.23/8);
    – «Голодна вода» (кв.24/24);
    – «Тепличка» (кв. 13/22);
    – Вода, яку освячують на Богоявлення (кв.17/44).
        Тому, до експедиції долучалася працівник відділу рекреації Наталія Гнатюк, яка і продовжить збір інформації від місцевих жителів щодо історико-сакрального значення цих джерел, а вивчення фізико-хімічного складу доповнить ці дані їх рекреаційною привабливістю.

     

     

  •  

    dscn6174Працівники вимірювальної лабораторії аналітичного контролю і моніторингу виготовили виставковий експонат фондової колекції грунтів на території Карпатського НПП. Виставка розміщена в Екотуристичному візит-центрі і демонструє відвідувачам парку найпоширеніші типи грунтів: бурі-гірсько лісові (81%), гірсько-підзолисті(8%), гірсько-лугові (7%) та дернові(4%). Хоча всього на території парку зустрічається 26 різновидів грунту. Ростуть на них ялицеві, смерекові і букові ліси. У межах хвойно-широколистяних лісів переважають світло-бурі грунти, а вище, в межах смерекових насаджень – темно-бурі.

    Бурі гірсько-лісові грунти або буроземи мають буре, поступово слабше з глибиною забарвлення, профіль не має ознак диференціації по елювіальномо-ілювіальному типу і ознак постійного або періодичного перезволоження. Важливою їх особливістю є підвищена щебенюватість верхньої частини профілю. Цей горизонт відіграє роль «захисного панцера», який запобігає інтенсивному змиву і знищенню грунту у період танення снігу і випадання інтенсивних опадів, обумовлює сприятливий водно-повітряний режим, служить джерелом біологічно важливих елементів (фосфору, кальцію, магнію, калію), чим підтримується його висока родючість.

    Гірсько-підзолисті грунти відрізняються від попередніх чітко вираженою диференціацією профілю на елювіальний (освітлений, пластичний) і ілювіальний (щільний, горіхоподібний) горизонти. Зустрічаються ці грунти у межах всього гірсько-лісового поясу, але приурочені до вирівняних елементів рельєфу – терас рік, довгих делювіальних шлейфів, рівних гірських ділянок, складених давньоалювіальними, делювіальними або елювіальними відкладами важкого (глинистого) гранулометричного складу, які мають низьку водопроникність. Стік поверхневих вод (дощових і талих снігових) тут утруднений, грунти зазнають постійного перезволоження і оглеюються.

    Дерново-буроземні і лучно-буроземні грунти. Поширені у всіх вертикальних поясах гірської зони, здебільшого на безлісих ділянках (на виположених гірських схилах, терасах гірських річок, що використовуються під природні кормові угіддя. Дернові-буроземні грунти відрізняються від бурих лісових наявністю дернового темнувато-бурого або навіть темно-сірого з бурим відтінком горизонту, завтовшки 20-30 см. Нижче залягає перехідний сіро-бурий горизонт завглибшки 60-80 см з горіхуватою структурою, який поступово переходить в елювій корінних порід (пісковиків, флішу).

    Вище 1500 м над рівнем моря сформувалась гірсько-лучна зона. Вершини гір і хребтів на цих висотах часто ”бронюються” дуже щільними денудаційно стійкими шарами флішу. Тому рельєф тут більш спокійний, часто зустрічаються майже рівнинні простори, на яких поширені гірські луки. Цей безлісний гірський пояс носить назву ”полонини”. Дерновий ґрунтоутворюючий процес, суттєво вплинув на грунти, основні риси яких сфомувалися раніше під наметом лісу. Назва ”гірсько-лучні-буроземні грунти ” найбільш повно передає їх генетичну природу. Нижня частина профілю гірсько-лучно-буроземного грунту ідентична бурим лісовим.

     

     

  •     Нещодавно на території Карпатського НПП під час рекреаційно-туристичного сезону 2013 року з метою оптимізації відвідування еколого-пізнавальних маршрутів було відкрито інформаційно-пропускні пункти на маршрутах «На водоспад Гук» (Женецьке ПНДВ), «На гору Маковиця» (Ямнянське ПНДВ), «На гору Піп Іван» (Чорногірське ПНДВ). Тут працюють обліковці, які проводять інструктаж та реєстрацію відвідувачів, а також плату за відвідування.

    Ямнянське ПНДВ "На гору Маковиця"

     Ямнянське ПНДВ "На гору Маковиця"

     

    женецьке ПНДВ "На водоспад Гук"

     Женецьке ПНДВ "На водоспад Гук"

    На гору Піп ІванЧорногірське ПНДВ "На гору Піп Іван"

  • dscn5991   

        3-4 жовтня 2013 року в Екотуристичному візит-центрі Карпатського національного природного парку (КНПП) (м. Яремче) відбувся тренінг із залучення волонтерів до діяльності громадських організацій та управління волонтерами. 
        ЯМЕГО «МАМА-86-Яремче» стала одним із переможців конкурсу ваучерів (грантів) з організаційного розвитку ОГС в рамках Угоди між Шведським агентством міжнародного співробітництва в області розвитку (Sida) та Громадською організацією «Ініціативний центр сприяння активності та розвитку громадського почину «Єднання»).
        Партнером заходу виступив Карпатський національний природний парк.
        Окрім самих членів організації, на захід було запрошено працівників КНПП, Природного заповідника «Горгани», членів інших неурядових організацій, таких як «Еко-плай», «Центр соціальних і ділових ініціатив м. Яремче», Природничий клуб «Кедрина», «Сатурнія», «Туристична асоціація «Карпати ЕкоКрай», «Фонд розвитку територіальної громади с. Татарів».
        Тренером за результатами конкурсного відбору став Андрій Круп’як, м. Надвірна.
        Окрім отримання теоретичних основ волонтерства, таких як мотивація, джерела стимулу та заохочення, в інтерактивній формі учасники тренінгу спробували сформувати потенційне коло волонтерів та детально прописати для них завдання по трьох напрямках, що є актуальними для територіальної громади Яремчанщини:
    – Провести інвентаризацію джерел забруднення р. Прут та її приток на території Карпатського НПП;
    – Провести опитування та одночасно поширити інформацію про шкідливість для довкілля фосфатів, що містяться в миючих засобах;
    – Взяти участь у відновленні туристичного маршруту на г. Говерла.
        Окрім того, за допомогою консультаційної підтримки тренера, буде розроблено Інструкцію з управління волонтерами.

    Марта Корчемлюк, координатор проекту.

    dscn6132

    dscn6069

     

     

  •  

       joomplu:154      Минув рік з початку першого досвіду Карпатського національного природного парку долучатися до так званих «зелених тижнів» або тижнів екологічного споживача.
         Це тижневі інформаційно-просвітницькі кампанії, що мають на меті популяризацію екологічного стилю в повсякденному житті, формування розуміння кожним громадянином поняття відповідального споживання. На теренах Яреманщини всі заходи проводяться у тісній співпраці громадської екологічної організації «МАМА-86-Яремче» з Карпатським національним природним парком. 
         В цьому році «зелений тиждень» тривав з 28 вересня по 4 жовтня і був присвячений проблемі сталого харчування, що є одним із ключових аспектів сталого споживання. Мета кампанії пояснити, як в простий та доступний звичайним людям спосіб зробити практичний внесок у справу збереження довкілля для нинішнього та майбутнього поколінь. Особлива увага приділялася просвітницькій роботі з молоддю. В школах Яречанського МВО та серед місцевого населення працівниками КНПП проводилася низка інформаційних заходів, в яких взяло участь понад 1000 чоловік.

         ДОВІДКОВО: «Тижні екологічного споживача» в Україні проводяться з 2012 року Всеукраїнською екологічною громадською організацією «МАМА-86» за підтримки Шведського товариства охорони природи та у співпраці з різними партнерськими організаціями. Інформаційні матеріали ви зможете знайти на веб-сторінці: http://www.mama-86.org.ua

    joomplu:155  

    joomplu:156

    dscn5979

    dscn5947

     

     

  • joomplu:151       Український екологічний клуб «Зелена Хвиля» за підтримки Міністерства екології та природних ресурсів на базі Карпатського національного природного парку 26-27 вересня 2013 р. провів науково-практичний семінар "Інтерпретація природи в установах природно-заповідного фонду" для представників відділів екоосвіти установ ПЗФ України.
         Метою заходу було підвищення кваліфікації представників відділів екоосвіти установ ПЗФ України. Знайомство з новими підходами до еколого-просвітньої діяльності в установах ПЗФ: практика екскурсії (інтерпретації природи), інтерактивні методи роботи з відвідувачами, розробка стратегічної програми еколого-просвітньої роботи, робота з громадськістю.
        Цей рідкісний за вітчизняними мірками захід зібрав освітян з 40 природооохоронних територій. Колеги мали можливість ділитись досвідом та отримувати нові знання. Тренер заходу Джейн Біті, консультант з інтерпретації природи, з двадцятирічним досвідом роботи в національних парках Нової Зеландії та США, член управління Американської асоціації з інтерпретації, допомогла подивитись на освітній процес на природоохоронних територіях з іншої точки зору та поділилась закордонним досвідом.

         Барбара Таушер, голова програми «Освіта та сталий розвиток», Всесвітній фонд природи (WWF), Австрія, гостя семінару, розповіла про досвід роботи організації в галузі освіти для сталого розвитку.

         Від імені господарів заходу учасників круглого столу привітала Олеся Петрович, яка опікується освітянами в Міністерстві екології та природних ресурсів.

         Олена Тарасова - координатор проекту «Нарощування потенціалу для збереження біорізноманіття в Україні: створення мережі та підвищення рівня освіти», в рамках якого відбувся науково-практичний семінар, закликала присутніх через Національний осередок приєднатися до Міжнародної мережі викладачів і практиків зі збереження біорізноманіття і таким чином отримати доступ до сучасних освітніх матеріалів і створити платформу для обміну досвідом та ідеями. Також вона презентувала методичні матеріали, розроблені Центром зі збереження біорізноманіття та охорони природи при Американському музеї природничої історії в Нью-Йорку (США), що вперше перекладені українською мовою та адаптовані для використання у вітчизняних установах ПЗФ.

        Всі матеріали доступні для зареєстрованих учасників Мережі на сторінці оновленого сайту cоnservation.in.ua.

        Усім присутнім було запропоновано прямо на місці заповнити анкети і долучитися до Мережі викладачів і практиків зі збереження біорізноманіття.
        Окрім того, для учасників семінару було проведено екскурсії в виставковій залі екотуристичного візит-центру Карпатського НПП та на еколого-пізнавальній стежці «Стежка Довбуша». Також відвідали «Літній клас» та вольєрне господарство.

        Семінар проводився у рамках проекту «Нарощування потенціалу для збереження біорізноманіття в Україні: створення мережі та підвищення рівня освіти», що впроваджується Українським екологічним клубом «Зелена Хвиля» спільно з Центром зі збереження біорізноманіття та охорони природи при Американському музеї природничої історії в Нью-Йорку (США) за підтримки фонду MAVA FOUNDATION POUR LA NATURE.

    joomplu:152 

     joomplu:153

     

     

     

  • joomplu:150     В приміщенні екотуристичного візит-центру Карпатського національного природного парку в місті Яремчі 23-24 вересня громадська організація «Український екологічний клуб «Зелена Хвиля» провела науково-практичний семінар «Досвід вищих навчальних закладів України у збереженні біорізноманіття».

        Семінар проводився у рамках проекту «Нарощування потенціалу для збереження біорізноманіття в Україні: створення мережі та підвищення рівня освіти», що впроваджується Українським екологічним клубом «Зелена Хвиля» спільно з Центром зі збереження біорізноманіття та охорони природи при Американському музеї природничої історії в Нью-Йорку (США).

        Метою заходу була презентація сучасних освітніх матеріалів, розроблених Центром зі збереження біорізноманіття та охорони природи (Нью-Йорк, США) та адаптованих вітчизняними експертами у галузі збереження біорізноманіття. Кожна з тем презентованих матеріалів була розроблена спеціалістами у відповідній галузі, успішно апробована у багатьох країнах світу, а тепер пропонується і українським викладачам.

        Семінар відвідали учасники з різних куточків України, майже всі з яких торкаються теми збереження біорізноманіття у своїх предметах. Під час семінару учасники мали змогу поділитись досвідом викладання предметів дотичних до збереження біорізноманіття, отримати нові знання щодо активного викладання, а також дізнатись та на практиці освоїти запропоновані підходи та методи досліджень, які можна використовувати у викладанні.

        Важливо, що до сьогодні в Україні не проводиться цілеспрямованої підготовки спеціалістів зі збереження біорізноманіття або біології охорони природи. Не існує навіть окремої дисципліни, хоча її компоненти викладаються в рамках інших курсів вищих навчальних заходів. Брак систематизованих матеріалів значно ускладнює підготовку і самопідготовку фахівців, які мають здійснювати природоохоронні заходи та провадити ефективну освітньо-виховну роботу серед громадськості.

  •      З метою створення сприятливих умов під час гону (реву) оленя благородного та нересту форелі струмкової в Карпатському національному природному паркуз 15 вересня по 1 листопадаоголошується осінній період тиші та двомісячник охорони рибних багатств.
         Під час періоду тиші на території парку заборонено:
    ‒ неорганізоване масове відвідування лісових масивів місцевим населенням та відпочиваючими;
    ‒ перебування в лісі з метою збору ягід,грибів та лікарських трав;
    ‒ ¬проїзд в лісові масиви автотранспортних засобів через створення ниминадмірного шуму;
    ‒ будь-яке відхилення від туристичних маршрутів;
    ‒ організацію масових, спортивних і видовищних заходів.
    В разі порушення спокою тварин винні каратимуться згідно Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» (ст. 5 і 68), «Про природно-заповідний фонд України» (ст. 40 і 60) та Постанови Кабінету Міністрів України № 541.
                                                                                            Адміністрація Карпатського НПП

  • 11 жовтня в Екотуристичному візит-центрі Карпатського НПП, м. Яремче проводився круглий стіл щодо проблем негативного впливу фосфатів на здоров’я людей та довкілля.