LOGOGlobal top100 badge

images/panorama/pan1_3.jpg
images/panorama/pan1_6.jpg
images/panorama/pan1_1.jpg
images/panorama/pan1_4.jpg
images/panorama/pan1_2.jpg
Фільтр
 • З початку поточного року Українське товариство охорони птахів за участі і фінансової підтримки Франкфуртського зоологічного товариства розпочало впровадження  другого етапу проекту «Збереження Карпатських пралісів», в рамках якого на основі підготовлених у 2014 році клопотань та наукових обґрунтувань планується проведення погоджень щодо пропонованого розширення територій НПП, а також збільшення площ земель Парків, вилучених у постійних землекористувачів.

  21 – 22 квітня 2015 р. на території Карпатського НПП, в регіональному офісі проекту, що розташований в с. Микуличин Яремчанського району,  відбулася установча нарада, метою якої було обговорення результатів впровадження першого етапу проекту та розробка Плану дій з погодження розширення територій НПП/вилучення земель у землекористувачів і передачі НПП у постійне користування.

  Учасники зустрічі, окрім досягнень, поділилися і основними недоліками та проблемами реалізації проекту. Обговорили ключові загрози для кожного парку, які можуть перешкоджати розширенню природоохоронних територій за рахунок цінних площ з пралісами та старовіковими деревами.

  Окрему увагу приділили юридичним аспектам питання, погодили програму дій на найближчу перспективу та окреслили основні цільові групи проекту.

  Для впровадження всіх етапів проекту створено робочі групи. Серед заходівважливим є агітаційно-пропагандистський компонент, що допоможе висвітлити для територіальних громад переваги природоохоронних територій.

  Проект було представлено і в рамках ІІ Міжнародної науково-практичної конференції «Регіональні аспекти флористичних та фауністичних досліджень» 24-25 квітня 2015 року в НПП «Черемоський». Киселюк Олександр Іванович, регіональний координатор проекту, розповів про результати 2014 року та перспективи на 2015 рік. Учасники зустрічі підтримали пропозиції щодо  включення особливо цінних ділянок старовікових лісів в території ПЗФ. За попередніми підрахунками всіх дев’яти парків -  ця площа складає більше 106 тис.га.

 •  

  Працівники відділу рекреації Карпатського НПП підхопили мотиви всеукраїнської екологічної акції "За чисте довкілля", прибравши зону відпочинку на еколого-пізнавальній стежці "Урочище Женець – водоспад Гук". Крім того, працівниками Женецького ПНДВ були проведені роботи з рекреаційного благоустрою.

   

  Прибрана та облаштована відпочинкова зона чекає на екологічно свідомих відвідувачів, котрі, насолоджуючись красою природи, дбатимуть, насамперед, і про чистоту довкілля.

 • Станом на 24 квітня 2015 року вершина г. Говерла покрита снігом товщиною 1,5 метри, тому у високогірЇ Івано-Франківської області можливі сходження лавин.В даний час відвідування гірських масивів є небезпечним. За прогнозами синоптиків такі погодні умови збережуться  на травневі свята. Адміністрація Карпатського національного природного парку просить утриматися від підкорення вершини.

   

 •      Розпочинається активний туристичний сезон. Багато жителів Яремчанщини, а також відпочиваючі з інших регіонів, відвідують водоспад  “Дівочі сльози”.  Працівники КНПП провели прибирання території зони відпочинку, замінили старі архітектурні форми на нові. Плануємо встановити нову огорожуі мангал. Приємного відпочинку.

 •     16 квітня  2015 року в дику природу випустили дві особини кота лісового (Felis sylvestris), вони два місяці перебували в реабілітаційному центрі для диких тварин Галицького національного природного парку,  куди вони потрапили через травми. Самку спіймали в браконьєрське сільце в лісах Рахівського р-ну Закарпатської обл., самця – в капкан на території Верховинського р-ну Івано-Франківської обл. Обох тварин випустили на території Карпатського національного природного парку в місцях, де раніше зустрічались представники цього виду. Після повернення у дику природу цих рідкісних тварин зоологи сподіваються на збільшення популяції кота лісового на теренах Карпатського НПП. 

 • Поки будуть писаночки

  На світі писати –

  Доти люд наш буде жити

  Й край наш процвітати.

  (народна співанка)


  «Писанка – це світло сонця і світ душі, подих неба і дух землі, це геній нашого народу. З неї, як із невибутнього яйця-райця, безкінечно струмує творча сила митців з народу».

  Вадим Мицик, етнограф


     Двері Карпатського національного природного парку завше відчинені для відвідувачів. Тут постійно проводяться семінари, презентації, зустрічі. Минулого тижня в приміщенні конференц-залу Екотуристичного візит-центру панувало особливе пожвавлення: учасниками майстер-класу із виготовлення великодніх писанок стали наймолодші мешканці Яремчанщини, які побажали долучитися до прадавньої незабутньої традиції українського народу. А сподвижником такої оригінальної акції стала Наталія Гнатюк, фахівець відділу пропаганди екологічної освіти КНПП.

     На початку заняття Наталія розповіла про історичні корені писанкарства та обрядове шанування яйця у давнину, переповіла легенди та народні повір’я про походження писанки. Змістовною була розповідь про християнські традиції підготовки і святкування Великодня на Україні. Діти розглянули на кольорових ілюстраціях орнаменти писанок з різних регіонів нашої країни, ознайомилися з символами та елементами розпису та отримали детальну покрокову інструкцію. Увесь творчий процес від яйця – до писанки відбувався під пильним наглядом Наталії та працівників відділу. Учні з цікавістю спостерігали за поступовим перетворенням та народженням писанкового дива. І ось – перша писанка в дитячих руках. У кожного – своя, неповторна, оригінальна, в якій знайшов відображення власний світ краси і добра. Вони прикрасять великодні кошики  та принесуть радість від Світлого Празника Христового Воскресіння.

     Ця ідея проведення майстер-класу захопила не лише дітей, а й дорослих. Працівники парку теж виявили бажання спробувати себе у писанкарстві. Це мистецтво особливе тим, що воно доступне однаково всім, а не лише професіоналам. І хоча попередньо вибирається взірець і малюється ескіз майбутньої писанки, результат не можна  передбачити наперед. Найцікавіший момент відбувається тоді, коли вже майже чорну від фарби та воску писанку нагрівають свічкою, відкриваючи яскраві кольорові барви. Тож дорослі, як діти, раділи та чудувалися таїні творення писанкової краси, ділилися враженнями про набутий досвід.

     І малих, і дорослих  по завершенні майстер-класу переповнював однаковий жаль: «Як шкода, що це лише раз на рік!». Виникло бажання зробити писанкарство традиційним звичаєм своєї сім’ї у передвеликодний період.

     Писаночки, створені власноруч, будуть довго милувати зір в родинній оселі. Нехай зі святом Воскресіння Христового вони принесуть і воскресіння нашої України!

 •     Початок квітня здивував всіх снігопадом і негодою. Лелеки, які повернулися до  свого гнізда, опинилися в екстремальній ситуації. Працівники відділу рекреації разом з працівниками Яремчанського міського комунального підприємства вирішили допомогти  птахам. Були зібрані кошти на  їх підгодівлю і з допомогою вишки корми були  доставлені в гніздо птахів.

 •    В кінці минулого року Українська асоціація активного та екологічного туризму, асоціація журналістів «Туристичний прес-клуб України» та журнал  «Міжнародний туризм» організували перший Національний конкурс лідерів активного та екологічного туризму України.

      Метою конкурсу є визначення кращих представників сфери активного та екологічного туризму і відпочинку, підвищення якості надання послуг даної сфери, популяризація активних видів туризму та розвитку екологічного туризму.

      26 березня в м. Київ, в рамках міжнародної туристичної виставки UITT  2015,  відбулась офіційна церемонія нагородження переможців конкурсу за  15-ма номінаціями.

      Карпатський національний природний парк отримав почесну перемогу і був визнаний найкращою установою екологічного туризму в Україні!

 • 23-25 квітня 2014р. у Карпатському національному природному парку в селі Микуличин відбулася  установча нарада з реалізації природоохоронного проекту  «Збереження Карпатських пралісів»,  який розпочавсяу березні цього року і  розрахований на 1 рік.

  Проект  впроваджується Українським товариством охорони птахів (ТОП) – представником міжнародної природоохоронної асоціації BirdLifeInternationalв Україні, у партнерстві та за фінансової підтримки Франкфуртського зоологічного товариства (Німеччина).

  Основна мета проекту - збереження Карпатських пралісів  і старовікових лісів шляхом розширення територій покриття цих цінних лісових масивів національними природними парками Українських Карпат. Територія впровадження – національні природні парки та прилеглі до них території, розташовані в зоні зростання пралісів і старовікових лісів: Карпатський, Верховинський, Черемоський, Вижницький, Сколівські Бескиди, Гуцульщина, Синевір, Ужанський.

  В нараді взяли участь співробітники ТОП, заступники директорів з наукової роботи та керівники наукових відділів національних природних парків, на території яких впроваджуватиметься проект, фахівці по пралісам.

  Під час зустрічі учасники наради обговорили завдання та програму виконання проекту.
  У своєму вітальному слові директор ТОПк.б.н. Олег Дудкін наголосив на тому, що проект став можливим завдяки природоохоронним ініціативам, розпочатим в Українських Карпатах у 2013 році Українським товариством охорони птахів у партнерстві і за підтримки Франкфуртського зоологічного товариства (Німеччина) та за активної участі національних природних парків Карпатського регіону і Департаменту заповідної справи Міністерства екології таприродних ресурсів України.

  Національний координатор проекту, керівник природоохоронного відділу ТОП к.б.н.Ольга Яремченко, презентуючи концепцію проекту,ознайомила учасників наради з   цілями та очікуваними результатами проекту. За її словами,  проект спрямованийна виконання 4-х основних завдань:  1. обстеження,  картування та опис пралісів і старовікових лісів на планованих територіях розширення  національних природних парків;  2.на основі зібраного матеріалу підготовка клопотання та фінальних версій Наукових обґрунтувань щодо доцільності розширення територій НПП в межах зростання пралісів і старовікових лісів;3. розробка Планів управління територіями НПП в аспекті збереження пралісів і старовікових лісів; 4.інформування місцевого населення про значення пралісів та необхідність їх збереження, а також перспективи розширення природно-заповідного фонду Карпатського регіону.

  Один із ключових експертів по пралісам Українських Карпат, заступник директора Інституту природничих наук Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника, доктор сільськогосподарських наук, Юрій Шпарик  презентував  методологічні підходи  та критерії  ідентифікації пралісів і старовікових лісів, що є науково-практичноюосновою виконання проекту. 

  Представники національних природних парків розповіли про те, що уже зроблено в рамках поставлених проектом завдань,  що іще потрібно зробити, які проблеми існують.

  За результатами наради була затверджена робоча програма і календар  виконання проекту «Збереження Карпатських пралісів» на території 8-ми національних природних парків, розташованих в зоні зростання пралісів. Найближчим часом для успішного виконання польових робіт заплановано проведення двох тренінгів: «Критерії і методика ідентифікації старовікових лісів і пралісів», «Методика збору польових  матеріалів для створення ГІС-бази».

 • Природні джерела є особливою цінністю Карпатського національного природного парку. Численні подорожуючі завжди зупиняються біля них, щоб угамувати спрагу, а часто – навіть для того, щоб почерпнути цілющу силу води, що ввібрала в себе всю міць і велич цього краю.

  Біля одного з джерел, що знаходиться на території Ворохтянського природоохоронного науково-дослідного відділення,  розпочато роботи по відновленню дерев’яної конструкції кринички. Зручне розташування джерела здавна користується великою популярністю серед місцевого населення та туристів. Джерельна вода має відмінні смакові якості, відноситься до групи столових вод, придатних до повсякденного вживання. Тому найближчим часом планується ряд заходів по благоустрою цієї території для створення місця відпочинку. Неподалік кринички встановлено колисанку, яка гармонійно виглядає на фоні мальовничого лісового пейзажу.

  Вода – важлива складова з цілющої скарбниці природи. Бережімо водні багатства нашого краю, а з ними – і неповторну красу карпатських краєвидів!

 • На Яремчанщині активно тривають екологічні акції. Вже традиційно Карпатський національний природний парк за ініціативи Яремчанської міської екологічної громадської організації «МАМА-86-Яремче» є організаторами відзначення Всесвітнього Дня Води. Це унікальна можливість нагадати людству про надзвичайну важливість води в повсякденному житті, поглибити суспільне розуміння проблем водних ресурсів й досягнути позитивних практичних результатів їх економії та раціонального використання.

  Всесвітній (міжнародний) день водних ресурсів запроваджений Генеральною Асамблеєю ООН в 1993 році (резолюція № А/RES/47/193 Проведення Міжнародного дня водних ресурсів) і відзначається 22 березня.

  В цьому році тематика дня присвячена взаємозв’язку води та енергії.
  Це –основні складові економічного зростання і прогресу людства.

  Сьогодні, за умов високих ризиків, з якими стикається енергетичний сектор, стає конче важливим включення питань води в стратегічні енергетичні плани.

  Виробництво та передача енергії вимагають використання водних ресурсів, а для забезпечення водою виробничих і господарських потреб необхідна енергія. Тому водна та енергетична стратегії не можуть бути ізольованими одна від одної.

  В рамках акції видано інформаційний бюлетень для поширення серед закладів освіти та місцевої влади Яремчанщини. Традиційно працівники відділу пропаганди екологічної освіти та члени громадської організації проводили екологічні уроки в школах та дитячих дошкільних закладах, а саме: у Ворохтянській, Яблуницькій та Микуличинській загальноосвітніх школах для учнів різних вікових категорій, для членів еколого-краєзнавчого гуртка «Еко-край», в дитячих садочках «Ромашка» у Ворохті та «Смерічка» в Яблуниці. Окрім того, проведено інтерактивне заняття для учнів молодших класів в Делятинському навчально-виховному комплексі Надвірнянського району. Еко-уроки містили аспекти важливості водних ресурсів в житті людини, правила економного використання води, висвітлювалась проблема забруднення річок фосфатними пральними засобами тощо.

  Еко-уроки були проведені для 120 дітей. Водна тематика є наскрізною протягом всього циклу екологічних весняних практичних акцій та екологічних тижнів.

  Учасники заходів отримали велику кількість інформаційних матеріалів, які в подальшому будуть використані для просвітницької роботи в регіоні.

 • Карпатський національний природний парк вже втретє активно долучився до Всеукраїнської акції «Зробимо Україну чистою», що стартувала 12 квітня за місцевої ініціативи Яремчанської міської екологічної громадської організації «МАМА-86-Яремче». В допомогу від регіонального координатора акції з Івано-Франківська ми отримали одноразові мішки та рукавиці.

  Незважаючи на негоду, учасники акції все ж вийшли на прибирання еколого-пізнавальної стежки «Наш друг - природа». Маршрут проходить в лісовому масиві по території Яремчанського природоохоронного науково-дослідного відділення вздовж річок Жонка і Багрівець. Саме Жонка є джерелом питного водопостачання для місцевих жителів.

  Тут – багато улюблених місць для відпочинку. Проте, через низьку культуру, деякі відпочиваючі засмічують територію, що й псує естетичний вигляд чудових карпатських краєвидів.

  Акцію по прибиранню поєднали з проведенням робіт по благоустрою території та її озелененням. Всього до заходу долучилося 36 осіб. Адміністрація парку організувала вивіз зібраного сміття. В другій половині дня працівники служби державної охорони наводили порядок на території вольєрного господарства. Таким чином, спільними зусиллями працівники парку та представники громадської організації прибрали улюблені місця відпочинку місцевих жителів та гостей Яремчанщини. Сподіваємось, що наша ініціатива стане не лише добрим прикладом для інших, але й спонукає відповідально ставитись до природи.

   

   

 • Чудова природа Карпат, з мальовничими краєвидами, гірськими вершинами, дзвінкими водоспадами, – все це приваблює численних мандрівників з різних куточків світу. Кожен, хто відвідує цей неповторний край, шукає для себе особливих моментів від спілкування з природою. Карпатський національний природний парк дбає про створення нових можливостей для приємного відпочинку та оздоровлення відвідувачів.

  Зокрема, до уваги туристів пропонується зона відпочинку «Жонка». Спільними зусиллями Карпатського НПП  та відпочинкового комплексу «Ведмежа гора» ця територія набуває нового естетичного та привабливого вигляду. Тут кожен може отримати задоволення від спілкування з природою та її мешканцями, водночас насолоджуючись ландшафтним дизайном і комфортним  благоустроєм.

        Вольєрне господарство, що знаходиться поруч, дало початок створенню реабілітаційного центру диких тварин. Крім оленя благородного та кабана дикого, які були постійними мешканцями вольєрів, з’явився ще один представник карпатської фауни – козуля європейська. Також облаштовуються секції для інших тварин.

          Милують око і водоплавні птахи, які оселилися на ставку – качки  та лебеді.

      Зона відпочинку «Жонка» – це приємне проведення часу, чудовий настрій і незабутні враження від спілкування з природою.