Міжнародний навчальний курс програми MASHAV «Екологічний менеджмент природних парків та заповідників» , Інститут екологічних досліджень у пустелі Арава, 27 листопада – 13 грудня
(Тель-Авів – Кібуц Кетура – Єрусалим, Ізраїль)
Вивчення та впровадження передового досвіду іноземних держав є важливим компонентом для покращення діяльності Карпатського національного природного парку. Це дає можливість «іти в ногу» з сьогоденням та використовувати кращі практики країн, які досягли значних успіхів у природоохоронній сфері.
Наприкінці 2016 року працівник Парку, заступник начальника відділу рекреації, Наталія Вертипорох, отримала стипендію Агенції з розвитку міжнародного співробітництва Міністерства закордонних справ Держави Ізраїль (MASHAV) та взяла участь у Міжнародному навчальному курсі «Екологічний менеджмент природних парків та заповідників».
Курс проводився в Інституті екологічних досліджень у пустелі Арава в Кібуці Кетура, що на півдні Ізраїлю, та зібрав разом працівників природоохоронних територій та науковців з країн Європи (Україна, Сербія, Албанія), Азії (В`єтнам, Таїланд, Непал), Африки (Кенія, Гана, Ботсвана) та Південної Америки (Колумбія, Бразилія, Парагвай). Отож, географія учасників охопила чотири континенти, що зробило навчання ще цікавішим та кориснішим.
Основна мета курсу полягала в забезпеченні розуміння концепції екосистемних сервісів, що відіграють важливу функцію зв`язку між охороною природи заради самої природи і турботою про добробут людей. Екосиситемні сервіси – це послуги, вигоди (провізійні, регулюючі, культурні), які людина отримує від природи. Тому значну увагу було відведено термінології, розподілу на категорії, оцінці екосистемних сервісів в екологічному, соціальному та економічному аспектах.
Основними темами, що розглядалися під час навчального курсу були наступні:
- •Взаємозв`язки навколишнього середовища та людини.
- •Екосистемі сервіси та їх значення для життя та добробуту людей на прикладі посушливих територій південної частини Ізраїлю.
- •Значення охорони та належного менеджменту природних екосистем для суспільства, методи залучення громадськості, зацікавлених сторін до цього процесу.
- •Використання відновлюваних джерел енергії, стале сільське господарство, управління водними ресурсами.
Учасникам курсу були запропоновані лекції, презентації провідних науковців Інституту екологічних досліджень у пустелі Арава, працівників природних заповідників та природних парків, економістів, соціологів та представників Міністерства охорони навколишнього природного середовища Ізраїлю.
Цікавими та пізнавальними були навчальні візити до природних парків та заповідників Ізраїлю, де учасники мали можливість ознайомитись з структурою, функціонуванням природоохоронних територій Ізраїлю та побачити на практиці збалансоване використання екосистемних сервісів для досягнення гармоніїї між природою та суспільством.
Під час практичної роботи в групах учасники здобули корисні навики побудови схеми управління природними територіями на основі концепції екосистемних послуг, створення логічної матриці проектів, метою яких є вирішення конфліктних ситуацій між природою та людиною, а також методів залучення місцевих громад до цього процесу.
Завершальний етап навчального курсу пройшов в Єрусалимі, де відбулися презентації спільних проектів п`яти робочих груп на основі набутих знань та досвіду, а також офіційне нагородження дипломами, де були присутні посли та представники дипломатичних корпусів країн учасників навчального курсу.
Наряду з надзвичайно цікавим досвідом міжконтинентального спілкування, для кожного з учасників це була чудова нагода відкрити для себе країну Ізраїль, познайомитися з його культурою та побутом, природними особливостями, а також, що є найважливішим, отримати корисні знання, які вони адаптують до реальних умов їхніх країн та зможуть використовувати у своїй подальшій природоохоронній діяльності.
Наталія Вертипорох, заступник начальника відділу рекреації
Карпатського національного природного парку