LOGOGlobal top100 badge

images/panorama/pan1_4.jpg
images/panorama/pan1_3.jpg
images/panorama/pan1_1.jpg
images/panorama/pan1_2.jpg
images/panorama/pan1_5.jpg
Filter
  • Для покращення поінформованості відвідувачів Карпатського НПП при в’їзді в м. Яремче працівниками відділу рекреації було виготовлено та встановлено інформаційний стенд, на якому представлені найцікавіші об’єкти природи карпатського краю.

  • Під такою назвою в НПП «Синевир» відбувся семінар у рамках проекту «Збереження Карпатських пралісів»

     

    Проект «Збереження Карпатських пралісів», який впроваджується Українським товариством охорони птахів (ТОП) – представником міжнародної природоохоронної асоціації BirdLife International в Україні, у співпраці та за фінансової підтримки Франкфуртського зоологічного товариства (Німеччина) ставить перед собою дуже важливі цілі у Карпатському регіоні. Передусім, це  збереження Карпатських пралісів і старовікових лісів шляхом розширення територій покриття цих цінних лісових масивів національними природними парками Українських Карпат. Територія впровадження – національні природні парки та прилеглі до них території, розташовані в зоні зростання пралісів і старовікових лісів: «Синевир», «Карпатський», «Верховинський», «Черемоський», «Вижницький», «Сколівські Бескиди», «Гуцульщина», «Ужанський», «Зачарований край».

    «Налагодження конструктивного діалогу та тісна співпраця з сільськими громадами – запорука успішної роботи національних парків у справі збереження природи», - такий основний меседж мав семінар, який відбувся 18-19 листопада в Національному природному парку «Синевир».  Участь у обговоренні цього важливого питання взяли півсотні учасників з різних куточків карпатського регіону: представники національних природних парків, голови сільских рад, що розташовані на території та у зонах пропонованого розширення парків, районне та місцеве керівництво, громадські організації, працівники НПП «Синевир», журналісти.

    Директор НПП «Синевир» Микола Дербак привітав учасників семінару та розповів про досвід співпраці парку з місцевими громадами. У виступі було зазначено, що коли на території населеного пункту знаходиться національний природний парк, то питання підтримки місцевих жителів потрібно вирішувати  на законодавчому рівні. Один з варіантів - ініціювати зменшення вартості електроенергії для мешканців таких сіл. Особливу увагу слід приділяти питанню ремонту доріг.

    Потім була грунтовна презентація заступника директора з наукової роботи Карпатського національного природного парку, к.б.н., Олександра Киселюка, про історію проекту, його здобутки та плани на майбутнє. Було акцентовано увагу на впроваджуваних роботах з погодження розширення меж парків, під час яких природоохоронці стикнулися із двома основними проблемами: інтересами землекористувачів – лісгоспами, які не хочуть втратити доходів від рубок, та необґрунтованим супротивом, чи сумнівами   місцевих територіальних громад. В останніх, внаслідок неправильної пропаганди, виник стереотип, буцімто, якщо землі потраплять до складу парків, то вони будуть позбавлені можливості отримувати деревину, користування дарами природи, випасати худобу та ін.

     

    Озайомившись з презентацією, учасники зустрічі активно обговорювали порушену тему.

    Голова Міжгірської районної адміністрації Василь Худинець поділився досвідом співпраці із національним природним парком, адже ще донедавна очолював найбільшу сільську раду на теренах парку – Колочавську.

    Акцентував увагу на активному розвитку туризму на території парку й місцевий природоохоронник Іван Ярема. Він відмітив позитивну роботу парку у популяризації відпочинку в регіоні, розбудові туристичної інфраструктури та налагодженні міжнародних зв’язків.

    Про пошук гармонії між територіальними громадами і національними парками наголосив і колишній директор НПП «Синевир», голова ГО «Синій Вир» Мирон Цюбик.

    Заступник директора з науково-дослідної роботи НПП «Синевир» , к.б. н.  Юрій Тюх розповів про перспективне розширення меж парку. Акцентував увагу присутніх на важливості приєднання до парку гори Кам’янка, яка знаходиться за межами вододільного хребта р. Теребля та р. Ріка, і вкрита великими масивами прадлісів.

    Про підтримку ідеї збереження букових пралісів та розширення парку  і селищний голова Міжгір’я Василь Щур.

    Голова Вільшанської сільської ради Іван Савка поділився досвідом проживання на території парку. Зокрема він повідав, що ніяких проблем у селі не було  після входження до парку, і громада зараз дуже задоволена співпрацею із НПП «Синевир».

    Відзначив позитивну роль парку у житті громади і багаторічний голова Син-Полянської сільської ради Юрій Горват.

    Підсумовуючи результати семінару, його учасники однозначно зійшлися на думці, що розширення меж парку стимулюватиме розвиток зеленого туризму, допоможе збереженню водного ресурсу та  екологічної рівноваги в регіоні, зменшить ймовірність екологічних лих, покращить соціально-економічну ситуацію в регіоні тощо. А в цьому є об’єднаний інтерес усіх природоохоронців, лісогосподарників і громад.

    19.11.2015 року учасники семінару  відвідали територію розширення НПП «Синевир» с.Вільшани, де провели зустріч з громадянами та головами сільських Рад с.Вільшани Савка І.П. та с. Забродь Петрінко І.М. Там  вони активно з громадянами обговорювали проблемні питання  соціального розвитку та  співпрацю з НПП . Іще раз почули, що саме національний парк допомагає в розвитку соціально-економічного характеру та вирішенню першочергових питань. Потім учасники семінару відвідали с.Колочава та Музей під відкритим небом:«Старе село».

    За результатами проведеного семінару та на основі виступів та обговорень, готується резолюція, у яку увійдуть практично всі пропозиції учасників. Є перспектива збереження старовікових лісів та пралісів та розширення територій, що охороняються.  

    Від Карпатського НПП участь у семінарі взяли сільський голова с. Микуличин Скірчук В.П. та заступник директора з наукової роботи Киселюк О.І.

  • 29 жовтня в Карпатському НПП відбулася Робоча нарада щодо концепції створення Басейнової Ради р. Прут. Власне, цей захід став підтвердженням неабиякого значення КНПП для розвитку природоохоронної справи в Україні та неабиякого внеску для підтримання міжнародного іміджу Парку.

    Протягом 2014-2015 р. р. в Україні реалізується проект ЄС "Охорона навколишнього середовища міжнародних річкових басейнів" (EPIRB) (http://blacksea-riverbasins.net/en/pilot-basins/prut-basin), в рамках якого підготовлено План управління річковим басейном української частини р. Прут відповідно до вимог Водної Рамкової Директиви ЄС. Основним упорядником документу стала команда Всеукраїнської екологічної громадської організації «МАМА-86», яка залучила експертів різних профільних установ, в тому числі і працівників Карпатського національного природного парку. Поки що підготовлено перший варіант документу, що потребує уточнень та обговорень всіма зацікавленими сторонами. В травні цього року вже відбулася консультаційна зустріч і протягом червня-серпня надійшло біля тридцяти коментарів. Надалі експертна група проекту буде визначати, які з них будуть включені до Плану.

    З метою ефективного управління річковим басейном Пруту планується створення міжвідомчої Басейнової Ради за участю відповідних держструктур, органів місцевого самоврядування та представників громадськості. Саме концепція створення та роботи такого дорадчого органу обговорювалася і була схвалена учасниками робочої наради.

    В порядок денний зустрічі було включено також представлення результатів дослідження екологічного стану річок на Яремчанщині, проведеного влітку цього року робочою групою проекту, та запропоновано шляхи вирішення проблем забруднення річкового басейну стічними водами. Заступник директора ДП Науково-дослідний та конструкторсько-технологічний Інститут міського господарства, к.т.н., Олександр Кравченко розповів про доступні технології та обладнання для очищення побутових стічних вод.

    Учасники наради висловили думку про те, що в результаті процесу децентралізації органи місцевого самоврядування повинні будуть спрямовувати кошти на вирішення найбільш нагальних екологічних проблем регіону, з огляду на розвиток рекреаційно-туристичного напрямку Яремчанщини. 

  • 29 жовтня 2015 р. в приміщенні Еко-туристичного візит-центру Карпатського національного природного парку відбулося урочисте засідання з нагоди відзначення цієї значної події. З привітальним словом виступив директор Парку Володимир Слободян, який окреслив важливі історичні дати в житті установи, відзначив роль попередніх керівників в розбудові організаційної структури та формуванні кадрового потенціалу.

    Олександр Киселюк, заступник директора з наукової роботи, представив звіт кожного відділу КНПП та особливу увагу приділив міжнародній співпраці нашої установи та впровадженим проектам.

    Важливими гостями заходу стали перший директор КНПП Антон Йосипович Островський та перші працівники Парку, які були нагороджені почесними грамотами. Окрім того, нагородили медалями та грошовими преміями працівників за безперервну 25-тирічну трудову діяльність на природоохоронній ниві. Не оминули увагою і тих працівників, які в даний час охороняють кордони України.