LOGOGlobal top100 badge

images/panorama/pan1_1.jpg
images/panorama/pan1_2.jpg
images/panorama/pan1_5.jpg
images/panorama/pan1_6.jpg
images/panorama/pan1_3.jpg
Фільтр
 • УВАГА!

  Проїзд по території Карпатського національного природного парку на джипах та квадроциклах

  ЗАБОРОНЕНО!

 • Виставка унікальних залишків пралісів, які ще збереглись в Українських Карпатах організована в рамках проекту «Збереження Українських Карпат» Українським товариством охорони птахів в співпраці із Франкфуртським зоологічним товариством  та рядом національних   природних парків України.

  На виставкових фотографіях, крім  гірських краєвидів будуть широко представлені цінні природні комплекси, унікальні ландшафти, зображення представників флори та фауни – мешканців Карпатських пралісів.

  Крім того, виставка буде забезпечуватися екскурсійним супроводом фахівців відділу еколого-освітньої роботи та наукового відділу Карпатського національного природного парку.

  Виставка проходитиме за адресою: Івано-Франківська область,

  С. Микуличин (біля будинку сільської ради) – 14-18 серпня

  м. Яремче (центральна площа) – 21-24 серпня.

 •  

  22 серпня 2016 року відбулася волонтерська акція по прибиранні та благоустрою еколого-пізнавальної стежки "На водоспад Гук". Спільними зусиллями місцевої громади, працівників Женецького ПНДВ та відділу рекреації Карпатського НПП були здійснені наступні роботи:

  - прибирання маршруту, зокрема річки Женець;

  - демонтаж та прибирання старих мостиків;

  - розчищення скали.

  Акція відбулася в рамках проекту "Врятуймо еколого-пізнавальну стежку "На водоспад Гук"". Проект впроваджується громадською екологічною організацією "Еко-плай" у співпраці з Карпатським національним природним парком та фінансується Американським агенством з міжнародного розвитку за сприянням Корпусу Миру США в Україні.

  Варто відзначити, що відбулася лише перша волонтерська акція в рамках проекту. Протягом вересня планується ще кілька акцій з залученням місцевої громади.

  Дані акції мають на меті не лише впорядкувати та зберегти природну красу стежки, але й підвищити спроможність громадян брати активну участь у житті громади та сталому розвитку своїх населених пунктів.

  Після завершення робіт по благоустрою маршруту для громадських активістів відбудеться дводенний тренінг на тему "Мобілізація громади та фандрейзінг".

 • Європейське товариство дикої природи (European Wilderness Society) дослідило декілька нових потенційних територій дикої природи (вілдернеса) в Україні згідно з європейським стандартом якості дикої (European Wilderness Quality Standard). Три нові території – два національні природні парки та один природний заповідник планують вступити до Європейської системи збереження дикої природи (European Wilderness Preservation System).

  Цей крок є результатом багатьох років ефективної та плідної співпраці між природоохоронними територіями та Європейським товариством дикої природи.

  В минулому році національний природний парк «Зачарований край» став першим українським членом Європейської системи збереження дикої природи.

  "Це була вимоглива, але дуже плідна співпраця з Європейським Товариством дикої природи", сказав Василь Мочан, заступник директора Національного природного парку "Зачарований край". "Ми багато чому навчилися, і те, що ми цінуємо, це безперервність нашої співпраці навіть після того, як офіційні процеси сертифікації вже завершені"!

  Як прямий наслідок, ряд інших українських природоохоронних територій, висловили інтерес до співпраці з Європейським Товариством дикої природи і почали визначати свою потенційну дику природу (wilderness), яка є принаймні  частиною їхньої території.

  Три природоохоронні території: Національний природний парк “Синевир”, природний заповідник “Горгани” та Карпатський національний природний парк, проявили конкретний інтерес пройти суворий аудит їхньої дикої природи і, таким чином, стати кандидатом до вступу до Європейської системи збереження дикої природи. Всі троє почали співпрацю з Європейським Товариством дикої природи вже кілька років тому, наприклад, природний заповідник “Горгани” розпочав співпрацю вже сім років тому, Карпатський національний природний парк і Національний природний парк “Синевир” співпрацюють з 2014 року.

  Дотримуючись стандартної процедури, Європейське товариство дикої природи систематично збирає і аналізує всю відповідну інформацію про дику природу та правову інформацію. Цей аналіз проводиться для першого етапу процесу оцінки: на якому вирішується, чи конкретна природоохоронна територія відповідає критеріям Європейського стандарту якості дикої природи і системи аудиту (European Wilderness Quality Standard and Audit System criteria).

  Після цього вимогливого періоду другим етапом процесу оцінки дикої природи Європи є попередня оцінка потенційної дикої природи, що виконується експертами Європейського товариства дикої природи. Цей етап включає в себе офісну роботу та декілька днів польової оцінки. У даному випадку експерти Європейського товариства дикої природи разом з місцевими експертами протягом 8 днів відвідали всі 3 природоохоронні території з метою зустрічі з керівництвом та проведенням короткої польової попередньої оцінки. Природний заповідник “Горгани” та Карпатський національний природний парк пройшли цю попередню оцінку успішно і надали всю необхідну інформацію, таку як підтвердження інтересу, забезпечення картами природоохоронної території з запропонованою дикою природою, план зонування та запропонували високу якість дикої природи. Таким чином, обидві території є гідними статусу кандидата, що було підтверджено, врученими Європейським товариством дикої природи їхнім директорам особисто,  Дипломів кандидата. У випадку національного природного парку “Синевир” цей крок, очікується в найближчі місяці.

   

  Всі три відвіданні території різні. В одному парку антропогенний вплив дуже помітний, в інших не так багато або зовсім відсутній. Але всі три території дуже особливі та унікальні! Наприклад, одна територія має більш розвинену туристичну інфраструктуру і, отже, під'їзні шляхи знаходяться в хорошому стані, інша є віддаленнішою з більш важким доступом, а остання територія є офіційно закритою через суворий захисний, управлінський та збереження природи, режим. Цей останній випадок означає, відсутність відвідувачів, відсутність доріг всередині природозахисної території. Уже в ці дні перевіряючі Європейського товариства дикої природи надають низку конкретних і особливих пропозицій та рекомендацій, які будуть згодом включені в офіційний звіт аудиту стандарту якості Європейської дикої природи (European Wilderness Quality Standard Audit Report).

  Наступним кроком в цьому процесі є важлива персональна повна оцінка, що проводиться безпосередньо лише на місці. Під час повної оцінки на місці, експерти Європейського товариства дикої природи відводять на неї майже 14 повних днів в самій дикій частині потенційної дикої природи, у супроводі місцевих спеціалістів вони докладно вивчають запропоновану територію дикої природи. Цей процес включає в себе також обговорення зі спеціалістами, адміністрацією парку та з місцевими партнерами.

  Деякі українці питали перевіряючих Європейського товариства дикої природи, чому Європейська система збереження дикої природи є настільки важливою.

  "Такого роду питання дуже очевидні й найчастіші" відповів заступник директора Європейського товариства дикої природи, Владо Ванкура, "Не тільки тому, що лише невелика кількість людей (місцевих і по всій Європі) знають, що Україна володіє останніми дійсно дикими фрагментами дикої природи і можливо навіть пралісом,  зокрема, в Карпатах".

  "В європейських країнах, таких як Німеччина, Австрія і Словаччина цей вид лісів в основному зник. Проте, в цих країнах, особливо, в Австрії та  Німеччині, менеджери дикої природи почали відновлювати природні процеси потенційно вже 20-25 років тому. Цілком ймовірно, що в найближчі 100 або більше років, частина цих диких земель буде відновлюватися, щоб відповідати рівню уже існуючій українській дикій природі. Є багато досвіду і свідчення про цей процес! Таким чином, ці країни регенерують дику природу, маючи величезні витрати на деяких територіях, тому що вони хочуть мати, принаймні невеликий приклад дикої природи. У вашій країні все ще є ця дика природа, що і робить Україну настільки унікальною в цьому аспекті! Дика природа в Україні дуже особлива. Тут немає необхідності чекати 100 років. Все, що необхідно, це захистити ці місця зараз! Тому Європейське товариство дикої природи робить тут все можливе, щоб підтримати ці території і надати їм міжнародний статут і значення ".

  "Кращий спосіб зберегти дику природу в нашій країні є покращення управління невтручання. Більшість негативних картин, які побачили перевіряючі Європейського товариство дикої природи під час цієї поїздки були викликані саме людьми. Це ще одна причина, ще раз нагадати, що: Давайте захистимо останні фрагменти європейської дикої природи, йдіть відвідайте їх, і ви раптом відчуваєте на собі, що значить бути у величній природі! Люди - це важлива частина дикої природи, але в той же час, дуже часто її найнебезпечніші вороги. Якщо ми управлятимо правильно, у нас буде унікальна туристична атракція, через яку решта Європи просто буде заздрити " підсумувала Маріана Мацко, з Європейського товариства дикої природи.

 • 28 липня 2016 року в Міністерстві екології та природних ресурсів України відбулася нарада  з питань удосконалення рекреаційної діяльності в установах природно-заповідного фонду, а також обміну досвідом у цій сфері.

           Представники громадськості, науковці та співробітники установ ПЗФ обговорили поточний стан регулювання рекреаційної діяльності; визначили проблемні питання, щодо організації та проведення рекреаційної діяльності.

  Також були підготовлені пропозиції, щодо розроблення проекту змін до Положення про рекреаційну діяльність у межах територій та об’єктах природно-заповідного фонду.

   

  Начальник відділу рекреації
  Микола  Панчук

 •     20 серпня 2015 року у Карпатському НПП відбулася робоча зустріч з директором Проекту розвитку громад Корпусу Миру США в Україні Маратом Кюрчевським.

      У зустрічі взяли участь керівництво Парку, працівники відділів пропаганди екологічної освіти та рекреації, а також представники громадських екологічних організацій.

      Під час зустрічі були представлені усі можливості та переваги, котрі може отримати організація та громада від співпраці з волонтером Корпусу Миру, а також умови такої співпраці.

      Багаті природні та культурні ресурси є важливою складовою для сталого розвитку Карпатського регіону загалом та Яремчанщини зокрема. Карпатський НПП як природоохоронна, рекреаційна, культурно-освітня та науково-дослідна установа відіграє ключову роль у збереженні та сталому використанні цінних природних комплексів та об’єктів. Співпраця з волонтером Корпусу Миру сприятиме промоції екологічно зорієнтовано туризму та бізнесу в регіоні та налагодженню більш тісної співпраці між туристичним бізнесом, місцевою громадою та національним парком.

    Корпус Миру США в Україні засновано в 1992 році. В даний час організація працює за трьома проектами: викладання англійської мови як іноземної, розвиток молоді та розвиток громад. З часу свого заснування дотепер Корпус Миру співпрацював з багатьма українськими державними та громадськими організаціями. Американські добровольці живуть та працюють пліч-о-пліч з українцями протягом двох років, обмінюючись досвідом, шукаючи нові можливості для розвитку організації, розбудовуючи потенціал громади. Досить часто така співпраця волонтера з громадою продовжується і після закінчення терміну перебування волонтера у громаді.

 • Рішення Науково-технічної Ради Карпатського НПП,

  яка відбулася 28липня 2015 року у м. Яремче

  В роботі Науково-технічної Ради Парку прийняло участь 17 членів Ради, в т. ч.
  5 докторів наук та 5 кандидатів наук.

  Порядок денний:

  1. Затвердження матеріалів  перманентного лісовпорядкування земель лісового фонду 2015 року (доп. головний природознавець – Купчак І.В.).

  2. Про додаткові плани санітарно-оздоровчих заходів у 2015 р. (доп. – провідний інженер-лісопатолог відділу державної охорони  природно-заповідного фонду Гурчик В.С.).

  3. Про план лімітів використання природних ресурсів у 2016 році. (доп. –  провідний інженер ВДОПЕС Бойко В.М..).

  4. Про затвердження змін до «Положення про Карпатський національний природний  парк» згідно нового законодавства (доп.   – юрисконсульт – Івасюк Г.М.).

  5. Про організаційні засади функціонування зони відпочинку в урочищі Піги (Татарівське ПОНДВ, кв.10, вид. 7). Затвердження офіційної назви – «Лісничівка». (доп. – начальник відділу рекреації Панчук М.М., начальник Татарівського ПОНДВ – Мироняк Ю.І.).

  6. Різне.

  Про можливість облаштування спортивно-тренувальної зони відпочинку «Курінь Довбуша» (Татарівське ПОНДВ, кв.20, вид.5, ур. П’ятихатки) (доп. – голова Івано-Франківського осередку ФРІ-ФАЙТУ та контактних єдиноборств України Одайський В.Г).

   

  Заслухавши та обговоривши виступи та інформаційні доповіді Науково-технічна Рада вирішила:

  1. Результати перманентного лісовпорядкування земель лісового фонду 2015 року затвердити.

  2. Додатковий план санітарно-оздоровчих заходів у 2015 році погодити.

  3. План лімітів використання природних ресурсів у 2016 році погодити.

  4. Зміни до «Положення про Карпатський національний природний парк» погодити.

  5. Схвалити організаційні засади функціонування зони відпочинку в урочищі Піги (Татарівське ПОНДВ, кв.10, вид. 7) та затвердити назву – «Лісничівка».

  6. Погодити облаштування спортивно-тренувальної зони відпочинку «Курінь Довбуша» (Татарівське ПОНДВ, кв.20, вид.5, господарська зона, ур. П’ятихатки). Роботи проводити згідно чинного законодавства України.

  Голова НТР                                                                                                 В.Я. Слободян

  Вчений секретар                                                                                         М.В. Корчемлюк     

 •  

  Відвідувачі реабілітаційного центру вольєрного господарства КНПП мають можливість детальніше ознайомитись із мешканцями центру, завдяки встановленими інформаційними табличками з короткою характеристикою кожного із видів.

  Також працівниками відділу рекреації КНПП для покращення стану відвідуваної території  забетоновано площадку під контейнери з сміттям.

 • З метою оптимізації рекреаційного природокористування працівники Говерлянського природоохоронного науково-дослідного відділення Карпатського національного природного парку провели  благоустрій місць та зон відпочинку.

 •  

  Патріотично налаштовані  жителі міста Яремче та працівники Карпатського національного природного парку відновили природне джерело по вулиці Шевченка (в районі багатоквартирних будинків).

  У народі здавна шанують джерело, отой дивний струмочок, що, наблукавшись у надрах землі, пробивається на її поверхню. Джерело – найцінніший скарб для  спраглої  людини. Його профільтрована і настояна у глибинах землі вода –  найсмачніший  у світі напій, який відновлює силу, повертає здоров’я. Гуцульщина покрита густою сіткою потоків, струмків і джерел. З ними пов’язаний  щоденний побут горян, тому в усі віки гуцули шанобливо, з священним трепетом ставилися до води, до чистих, цілющих животоків, подарованих людині Богом... Не залишайтесь і ви байдужими до джерела! Впорядковуйте його – воно має довго напоювати людей, від нього повноводнішими будуть ріки, багатою і красивою стане природа рідного краю.

   

  Показники якості води (фізико-хімічні)                                       Нормативи

  рН – 7,51 од                                                                                     6,5-8,5 од рН

  Жорсткість загальна – 2,3 мг-екв/дм3                                                         не <1,5 не>7 мг-екв/дм3

  Лужність загальна -1,8 мг-екв /дм3                                                               не <0,5, не>6,5

  Кальцій – 40 мг/дм3                                                                                                180 мг/дм3

  Магній – 12 мг/дм3                                                                                                  не<10, не >80 мг/дм3

  К++Na+ – 4,8 мг/дм3                                                                                                170 мг/дм3

  Гідрокарбонати – 109,8 мг/дм3                                                                        1000 мг/дм3

  Хлориди – 12,5 мг/дм3                                                                                          350 мг/дм3

  Сульфати – 16,2 мг/дм3                                                                                        500 мг/дм3

  Іон амонію – 0,7 мг/дм3                                                                                       2 мг/дм3

  Нітрити – 0,056 мг/дм3                                                                                         3,3 мг/дм3

  Нітрати – 5,8 мг/дм                                                                         45 мг/дм3

  Мінералізація – 196 мг/дм3                                                             не<100, не>1000 мг/дм3

  Окисніть перманганатна – 1,84 мг/дм3                                         4 мг/дм3

  Залізо – 0,1мг/дм3                                                                            0,3 мг/дм3

 •  

   

       З метою дотримання природоохоронного та санітарного режиму в місцях відпочинку туристів працівники відділу рекреації Карпатського національного природного парку організували роботу по локалізації сміття.

       Чисто не там, де прибирають, а там, де не смітять!

 •  

  31 липня 2014 року на території Карпатського національного природного парку (Івано-Франківська обл.) відбувся прес-тур для журналістів національних та місцевих телеканалів, преси та Інтернет-видань, мета якого – виховання патріотизму та любові до країни шляхом підвищення обізнаності про унікальність природи України та методів її збереження, формування елементів позитивної мотивації населення щодо збереження природно-заповідного фонду.

  Захід відбувався за сприяння проекту «Збереження Карпатських пралісів», що реалізується Українським товариством охорони птахів за фінансової підтримки Франкфуртського зоологічного товариства (Німеччина) та підтримки Міністерства екології та природних ресурсів і Всеукраїнської екологічної громадської організації «МАМА-86».

   В прес-турі взяли участь представники десяти засобів масової інформації, а також заступник директора Департаменту заповідної справи Руслан Андрійко та інформаційний менеджер ВЕГО «МАМА-86» Наталія Жухай.

  Після вітальних слів директора КНПП Володимира Слободяна та заступника директора з наукової роботи Олександра Киселюка, Леся Гайдук, начальник відділу екологічної пропаганди, ознайомила учасників заходу з основними напрямками природоохоронної діяльності парку, найцікавішими туристичними атракціями та Еко-туристичним візит-центром, що є базою для еколого-просвітницької роботи з місцевим населенням та відвідувачами.

  Далі учасники туру мали реальну нагоду відчути красу Карпатських гір та полонинських луків, мальовничі краєвиди та відчути тепло сердець щирих гуцулів.

  Дорогою до Говерлянського природоохоронного науково-дослідного відділення (ПОНДВ) Любов Косило, науковий співробітник – етнограф КНПП, розповіла про історичну спадщину Карпатського краю, ознайомила з пам’ятками природи, архітектури, народними легендами, повір’ями та традиціями. Біля контрольно-пропускного пункту нас гостинно зустрів начальник відділення Василь Максим’юк. Далі учасники туру відчули всю унікальність карпатських пралісів, як єдиних збережених у первозданному вигляді лісових масивів, у смерековому пралісі. Вік дерев тут – 200-220 років. Заступник директора парку Олександр Киселюк ознайомив учасників прес-туру з проектом "Збереження карпатських пралісів", що впроваджується за сприяння Українського товариства охорони птахів та фінансової підтримки Франкфуртського зоологічного товариства. Проект охоплює дев'ять національних природних парків гірської зони Карпатського регіону в районі зростання пралісів і старовікових лісів, а саме: Карпатський, Верховинський, Ужанський, Черемоський, Вижницький, "Сколівські Бескиди", "Гуцульщина", "Синевир", "Зачарований край". Потенційно ці парки можуть розширити свої території за рахунок ідентифікованих ділянок старовікових лісів та пралісів, що належать лісгоспам, і, таким чином, збільшити площу природо-заповідного фонду України. Відповідно до європейських стандартів, вона має складати 15% території, а в Україні, на сьогодні, – трохи більше 6%.

  Наталія Жухай та Марта Корчемлюк, що були представниками ВЕГО «МАМА-86», розповіли про співпрацю КНПП з громадськими організаціями, про спільні проекти та взаємну підтримку на шляху до адаптації українського законодавства до європейського, про розвиток волонтерства у природоохоронній сфері.

  Інші два об’єкти представила Оксана Тимчук, завідувач лісівничо-ботанічної лабораторії. Перший з них – урочище Цибульник, де масово цвіте іван-чай, цибуля сибірська, цицербіта альпійська, пухівка, орхідні та багато інших типових, рідкісних і зникаючих видів рослин. Науковець відзначила, що цвітіння альпійських лук є захоплюючим в будь-яку пору року.

  Ще один цікавий природний об’єкт – верхове оліготрофне болото Рудяк – місце, що зачаровує кольоровою гамою мохів та різнотрав’я. На одному квадратному метрі тут живе понад 200 рослинних та тваринних організмів. Болото Рудяк, площею понад 100 гектарів, розташоване на висоті 850 метрів над рівнем моря. За дослідженнями науковців, вік болота – понад дві тисячі років, глибина сфагнового шару – 2,6 метра. З червонокнижних рослин тут росте журавлина дрібноплода та представники родини орхідних. Особливу цікавість учасників прес-туру викликала рослина-хижак – росичка, яка живиться комахами.

  Остання атракція того дня – поїздка на полонину Борсучина до господаря Василя Саманюка. До учасників туру приєднались працівники Ворохтянського ПОНДВ разом з його начальником Андрієм Палійчуком. Подолавши вісім кілометрів гірської, місцями екстремальної, дороги, учасники прес-туру опинилися у царстві затишку та спокою, де зберігається культура ведення полонинського господарства. Ознайомившись з обійстям та скуштувавши страви місцевого виробництва, журналісти почули звуки гуцульських інструментів – кози та трембіти. Все це не для заробітку, а для душі і для продовження родинних традицій. Так кажуть гостинні ґазди полонини.

  Наповнені колоритом гуцульської культури, учасники прес-туру повернулися додому. Покладаємо надії, що цими враженнями журналісти поділяться з своєю аудиторією читачів та глядачів.

   

  Підготувала Марта Корчемлюк, КНПП