LOGOGlobal top100 badge

images/panorama/pan1_3.jpg
images/panorama/pan1_6.jpg
images/panorama/pan1_2.jpg
images/panorama/pan1_1.jpg
images/panorama/pan1_5.jpg
Фільтр
  •  

    З найдавніших часів ліси служать для задоволення найрізноманітніших матеріальних і духовних потреб людини. Неможливо уявити собі життя сучасної людини без лісів і тієї продукції, якою вони забезпечують. Та в найбільшій небезпеці – молоді деревця шпилькових порід в передноворічний період. І прикро, що нищать їх місцеві жителі, які вибирають найкращі молоді екземпляри, особливо ялиці білої – деревця гарного, стрункого, – а йому б рости й рости. І саме цю красуню гірських лісів, приспану природою на зимовий період, підступно і по-варварськи рубають, аби повтішатись трохи її вродою, а через два-три тижні викинути на смітник. Тому останнім часом великою популярністю користуються новорічні композиції, які є альтернативою живої ялинки і, водночас, – святковою окрасою оселі. Такі композиції стають продовженням правічних традицій гуцулів, які вважали гріхом рубати молоді деревця.

    Тому з метою підвищення екологічної культури, виховання гармонійно розвинутої особистості школяра, дбайливого ставлення до природи, розвитку творчих здібностей дітей з ініціативи Карпатського національного природного парку проводився конкурс новорічних композицій «Екологічна ялинка» в рамках акції «Збережемо ялинку!»

    В конкурсі взяли участь вихованці дошкільних закладів Яремчанського МВО. Маленькі учасники, разом зі своїми вихователями, виготовили роботи з використанням різноманітного матеріалу, включаючи природній (гілки шпилькових порід дерев, засушені квіти, шишки, декоративний матеріал тощо). У всіх роботах відчувалася фантазія та творча майстерність  дорослих та дітей. Наприклад, вихованці дитячого садка «Ягідка» (с. Микуличин) представили на конкурс патріотичну ялинку з синьо-жовтих шишок, а діти дитячого садочка «Гірський струмочок» (м. Яремче) – оригінальну «ялинку-золотинку» з макаронних виробів. Ялинку гуцулів з гілочок ялини, яка нагадує живе деревце, виготовили дошкільнята дитсадка «Ліщинка» з с. Татарів. Цікаву паперову ялинку, виконану в техніці орігамі, зробили своїми маленькими ручками дітки з дошкільного закладу «Ластівочка» з с. Поляниці. Вихованці дитячого садочка «Лісова казка» (с-ще Ворохта) передали святковий настрій, прикрасивши композицію різдвяною шопкою.

    Працівники відділу пропаганди екологічної освіти Карпатського НПП відвідали дитячі дошкільні заклади, які брали участь у конкурсі, подякували маленьким учасникам та їхнім наставникам, провели з ними бесіди на екологічну тематику і, звичайно ж, вручили дітям подарунки. Також були роздані календарі, виготовлені в рамках проекту «Збереження Карпатських пралісів», який реалізується Українським товариством охорони птахів за фінансової підтримки Франкфуртського зоологічного товариства.

    Екологічна акція "Збережемо ялинку!" виховує у підростаючого покоління бережливе ставлення до природи і переконує, що найкраща ялинка – незрубана.

  • Карпатський національний природний парк налагодив співпрацю з Корпусом Миру Посольства США в Україні в рамках проекту "Розвиток громад". Даний проект передбачає підвищення спроможності громадян брати участь у вирішенні актуальних питань життєдіяльності місцевих громад, сприяння сталому розвитку українських урядових та неурядових організацій та розширення економічних можливостей громадян.

    Таким чином, протягом наступних двох років в Карпатському НПП працюватиме волонтер Корпусу Миру Деніс Капеллі. Деніс Капеллі є дипломованим спеціалістом в галузі ландшафтного дизайну та маркетингу, а також має досвід ведення власного бізнесу. Деніс Капеллі представляє один з наймальовничіших штатів США – штат Колорадо. Варто зауважити, що природні ландшафти штату Колорадо та Українських Карпат є дуже схожими.

    Багаті природні та культурні ресурси є важливою складовою для сталого розвитку Карпатського регіону. Карпатський національний природний парк як природоохоронна організація відіграє ключову роль у збереженні та сталому використанні цінних природних комплексів та обєктів. Співпраця з волонтером Корпусу Миру передбачає вивчення американського досвіду, налагодження ефективного менеджменту організації, спільну роботу з питань промоції екологічно зорієнтованого туризму, налагодження більш тісної співпраці між туристичним бізнесом, місцевою владою, громадою та Карпатським парком з метою створення якісного туристичного продукту. Головною метою співробітництва є сталий розвиток Карпатського регіону, котрий в міру свого багатого та унікального ресурсного потенціалу, має потенційні можливості бути успішним та економічно розвиненим.

    Група з 55 волонтерів Корпусу Миру прибула в Україну в середині жовтня. Варто відзначити, що ця група волонтерів є особливою, оскільки це є перша група добровольців, котра прибула в Україну після Революції Гідності. Протягом перших місяців свого перебування в Україні добровольці вивчали українську мову та культуру, а також проходили курс тренінгів з питань адаптації до життя в нашій країні.

    В Партнерській конференції та в Урочистій церемонії складання присяги групою добровольців Корпусу Миру Посольства США в Україні взяла участь Представник Карпатського НПП .

    Під час конференції були представлені проекти Корпусу Миру та Посольства США в Україні, доброволець та партнер почали планувати спільну роботу на наступні півроку, обмінялися професійним досвідом, а також була налагоджена співпраця з іншими учасниками конференції.

    В урочисті церемонії присяги взяли участь представники Корпусу Миру США, Корпусу Миру США в Україні, Посольства США в Україні, а також керівництво Міністерства економічного розвитку та торгівлі, Міністерства освіти та науки України та Міністерства молоді та спорту України.

    Урочиста церемонія присяги добровольців була дуже зворушливою. Волонтери виголошували такий самий текст присяги, котрий виголошує кожен президент США під час інавгурації. "І допоможе мені Бог. Зараз на нас з вами дивиться увесь світ. Отож, давайте разом будувати нову Україну", – з такими словами добровольці завершили свою присягу.

  •  

    В роботі Науково-технічної Ради парку прийняло участь 19 членів Ради, в т. ч. 6 докторів наук та 9 кандидатів наук.

                Порядок денний:

    1.1. Про підсумки проведення природоохоронних та господарських заходів за 2015 рік (доп. – головний природознавець Купчак І.В.)

    1.2. Про підсумки рекреаційної діяльності на території парку (доп.- начальник відділу рекреації – Панчук М.М.)

    1.3. Про підсумки проведення еколого-освітньої роботи за 2015 рік (доп. -начальник відділу пропаганди екологічної освіти Гайдук Л.М.;

    1.4. Про план санітарно-оздоровчих заходів та план лімітів використання природних ресурсів у 2016 р. (доп. – провідний інженер-лісопатолог відділу державної охорони природно-заповідного фонду Гурчик В.С.).

    1.5. Про плани робіт НТР, по програмі «Літопису природи», еколого-освітній роботі та тематичних планах на 2016 р. (доп. – заступник директора з наукової роботи Киселюк О.І., начальник відділу пропаганди екологічної освіти Гайдук Л.М.).

    1.6. Різне.

    Про ймовірність розробки проекту водопостачання с. Татарів (доп.- сільський  голова с. Татарів – Дземюк О.)

    Про можливість облаштування витягу та облаштування зони відпочинку у Яблуницькому ПОНДВ (кв.5, вид.30) (доп. – СГД- Макаревич Н., начальник Яблуницького ПОДВ- Федорчук М.М.)

    Про результати впровадження проекту «Збереження карпатських пралісів» (доп. – заступник директора з наукової роботи – Киселюк О.І.)

    Заслухавши та обговоривши виступи та інформаційні доповіді Науково-технічна Рада вирішила:

    1.1. Підсумки проведення природоохоронних робіт, з рекреаційної діяльності та еколого-освітньої роботи за 2015 рік прийняти до відома та схвалити. Надалі при підготовці звітів передбачити порівняння динаміки зміни показників.

    1.2. План санітарно-оздоровчих заходів та лімітів використання природних ресурсів (в частині лісових ресурсів) у 2016 році погодити.

    1.3. План роботи науково-технічної ради, науково-технічні заходи по програмі «Літопису природи», еколого-освітні та тематичні плани науково-дослідних робіт на 2016 рік погодити. Рекомендувати адміністрації опублікувати електронну версію збірника наукових праць, присвячену 35-річчю КНПП.

    1.4. Не заперечувати щодо ймовірності розробки проекту водопостачання с. Татарів. Створити робочу групу за участі працівників КНПП для вивчення питання.

    1.5. Погодити СГД Макаревичу Н.М. облаштування переносного витягу для лижників-початківців. Укласти угоду спільного використання парком та ПП об’єкту згідно чинного законодавства України.

    1.6. Результати впровадження проекту «Збереження карпатських пралісів» прийняти до відома. Висловити подяку Українському товариству охорони птахів та Франкуртському зоологічному товариству за моральну та фінансову підтримку проекту.

     

    Голова НТР                                                               В. Я. Слободян

    Вчений секретар                                                       М. В. Корчемлюк

  • Для покращення поінформованості відвідувачів Карпатського НПП при в’їзді в м. Яремче працівниками відділу рекреації було виготовлено та встановлено інформаційний стенд, на якому представлені найцікавіші об’єкти природи карпатського краю.

  • Під такою назвою в НПП «Синевир» відбувся семінар у рамках проекту «Збереження Карпатських пралісів»

     

    Проект «Збереження Карпатських пралісів», який впроваджується Українським товариством охорони птахів (ТОП) – представником міжнародної природоохоронної асоціації BirdLife International в Україні, у співпраці та за фінансової підтримки Франкфуртського зоологічного товариства (Німеччина) ставить перед собою дуже важливі цілі у Карпатському регіоні. Передусім, це  збереження Карпатських пралісів і старовікових лісів шляхом розширення територій покриття цих цінних лісових масивів національними природними парками Українських Карпат. Територія впровадження – національні природні парки та прилеглі до них території, розташовані в зоні зростання пралісів і старовікових лісів: «Синевир», «Карпатський», «Верховинський», «Черемоський», «Вижницький», «Сколівські Бескиди», «Гуцульщина», «Ужанський», «Зачарований край».

    «Налагодження конструктивного діалогу та тісна співпраця з сільськими громадами – запорука успішної роботи національних парків у справі збереження природи», - такий основний меседж мав семінар, який відбувся 18-19 листопада в Національному природному парку «Синевир».  Участь у обговоренні цього важливого питання взяли півсотні учасників з різних куточків карпатського регіону: представники національних природних парків, голови сільских рад, що розташовані на території та у зонах пропонованого розширення парків, районне та місцеве керівництво, громадські організації, працівники НПП «Синевир», журналісти.

    Директор НПП «Синевир» Микола Дербак привітав учасників семінару та розповів про досвід співпраці парку з місцевими громадами. У виступі було зазначено, що коли на території населеного пункту знаходиться національний природний парк, то питання підтримки місцевих жителів потрібно вирішувати  на законодавчому рівні. Один з варіантів - ініціювати зменшення вартості електроенергії для мешканців таких сіл. Особливу увагу слід приділяти питанню ремонту доріг.

    Потім була грунтовна презентація заступника директора з наукової роботи Карпатського національного природного парку, к.б.н., Олександра Киселюка, про історію проекту, його здобутки та плани на майбутнє. Було акцентовано увагу на впроваджуваних роботах з погодження розширення меж парків, під час яких природоохоронці стикнулися із двома основними проблемами: інтересами землекористувачів – лісгоспами, які не хочуть втратити доходів від рубок, та необґрунтованим супротивом, чи сумнівами   місцевих територіальних громад. В останніх, внаслідок неправильної пропаганди, виник стереотип, буцімто, якщо землі потраплять до складу парків, то вони будуть позбавлені можливості отримувати деревину, користування дарами природи, випасати худобу та ін.

     

    Озайомившись з презентацією, учасники зустрічі активно обговорювали порушену тему.

    Голова Міжгірської районної адміністрації Василь Худинець поділився досвідом співпраці із національним природним парком, адже ще донедавна очолював найбільшу сільську раду на теренах парку – Колочавську.

    Акцентував увагу на активному розвитку туризму на території парку й місцевий природоохоронник Іван Ярема. Він відмітив позитивну роботу парку у популяризації відпочинку в регіоні, розбудові туристичної інфраструктури та налагодженні міжнародних зв’язків.

    Про пошук гармонії між територіальними громадами і національними парками наголосив і колишній директор НПП «Синевир», голова ГО «Синій Вир» Мирон Цюбик.

    Заступник директора з науково-дослідної роботи НПП «Синевир» , к.б. н.  Юрій Тюх розповів про перспективне розширення меж парку. Акцентував увагу присутніх на важливості приєднання до парку гори Кам’янка, яка знаходиться за межами вододільного хребта р. Теребля та р. Ріка, і вкрита великими масивами прадлісів.

    Про підтримку ідеї збереження букових пралісів та розширення парку  і селищний голова Міжгір’я Василь Щур.

    Голова Вільшанської сільської ради Іван Савка поділився досвідом проживання на території парку. Зокрема він повідав, що ніяких проблем у селі не було  після входження до парку, і громада зараз дуже задоволена співпрацею із НПП «Синевир».

    Відзначив позитивну роль парку у житті громади і багаторічний голова Син-Полянської сільської ради Юрій Горват.

    Підсумовуючи результати семінару, його учасники однозначно зійшлися на думці, що розширення меж парку стимулюватиме розвиток зеленого туризму, допоможе збереженню водного ресурсу та  екологічної рівноваги в регіоні, зменшить ймовірність екологічних лих, покращить соціально-економічну ситуацію в регіоні тощо. А в цьому є об’єднаний інтерес усіх природоохоронців, лісогосподарників і громад.

    19.11.2015 року учасники семінару  відвідали територію розширення НПП «Синевир» с.Вільшани, де провели зустріч з громадянами та головами сільських Рад с.Вільшани Савка І.П. та с. Забродь Петрінко І.М. Там  вони активно з громадянами обговорювали проблемні питання  соціального розвитку та  співпрацю з НПП . Іще раз почули, що саме національний парк допомагає в розвитку соціально-економічного характеру та вирішенню першочергових питань. Потім учасники семінару відвідали с.Колочава та Музей під відкритим небом:«Старе село».

    За результатами проведеного семінару та на основі виступів та обговорень, готується резолюція, у яку увійдуть практично всі пропозиції учасників. Є перспектива збереження старовікових лісів та пралісів та розширення територій, що охороняються.  

    Від Карпатського НПП участь у семінарі взяли сільський голова с. Микуличин Скірчук В.П. та заступник директора з наукової роботи Киселюк О.І.

  • 29 жовтня в Карпатському НПП відбулася Робоча нарада щодо концепції створення Басейнової Ради р. Прут. Власне, цей захід став підтвердженням неабиякого значення КНПП для розвитку природоохоронної справи в Україні та неабиякого внеску для підтримання міжнародного іміджу Парку.

    Протягом 2014-2015 р. р. в Україні реалізується проект ЄС "Охорона навколишнього середовища міжнародних річкових басейнів" (EPIRB) (http://blacksea-riverbasins.net/en/pilot-basins/prut-basin), в рамках якого підготовлено План управління річковим басейном української частини р. Прут відповідно до вимог Водної Рамкової Директиви ЄС. Основним упорядником документу стала команда Всеукраїнської екологічної громадської організації «МАМА-86», яка залучила експертів різних профільних установ, в тому числі і працівників Карпатського національного природного парку. Поки що підготовлено перший варіант документу, що потребує уточнень та обговорень всіма зацікавленими сторонами. В травні цього року вже відбулася консультаційна зустріч і протягом червня-серпня надійшло біля тридцяти коментарів. Надалі експертна група проекту буде визначати, які з них будуть включені до Плану.

    З метою ефективного управління річковим басейном Пруту планується створення міжвідомчої Басейнової Ради за участю відповідних держструктур, органів місцевого самоврядування та представників громадськості. Саме концепція створення та роботи такого дорадчого органу обговорювалася і була схвалена учасниками робочої наради.

    В порядок денний зустрічі було включено також представлення результатів дослідження екологічного стану річок на Яремчанщині, проведеного влітку цього року робочою групою проекту, та запропоновано шляхи вирішення проблем забруднення річкового басейну стічними водами. Заступник директора ДП Науково-дослідний та конструкторсько-технологічний Інститут міського господарства, к.т.н., Олександр Кравченко розповів про доступні технології та обладнання для очищення побутових стічних вод.

    Учасники наради висловили думку про те, що в результаті процесу децентралізації органи місцевого самоврядування повинні будуть спрямовувати кошти на вирішення найбільш нагальних екологічних проблем регіону, з огляду на розвиток рекреаційно-туристичного напрямку Яремчанщини. 

  • 29 жовтня 2015 р. в приміщенні Еко-туристичного візит-центру Карпатського національного природного парку відбулося урочисте засідання з нагоди відзначення цієї значної події. З привітальним словом виступив директор Парку Володимир Слободян, який окреслив важливі історичні дати в житті установи, відзначив роль попередніх керівників в розбудові організаційної структури та формуванні кадрового потенціалу.

    Олександр Киселюк, заступник директора з наукової роботи, представив звіт кожного відділу КНПП та особливу увагу приділив міжнародній співпраці нашої установи та впровадженим проектам.

    Важливими гостями заходу стали перший директор КНПП Антон Йосипович Островський та перші працівники Парку, які були нагороджені почесними грамотами. Окрім того, нагородили медалями та грошовими преміями працівників за безперервну 25-тирічну трудову діяльність на природоохоронній ниві. Не оминули увагою і тих працівників, які в даний час охороняють кордони України.

     

  •  

  • 01

    ТЕС є частиною всесвітньої кампанії «Global Green Action Week», ініційованої Шведським агентством охорони природи, яка проводиться одночасно у 25 країнах світу.

    Цього року кампанія проходила з 28 вересня по 4 жовтня під гаслом «Живи органічно» і була сфокусована на популяризації органічного харчування та землеробства, як частини культури сталого споживання та харчування, серед сімей з дітьми, а також серед фермерів, що потенційно могли б перейти на безпечний для природи та здоров’я спосіб вирощування та виробництва сільськогосподарської продукції.

    Організатором заходів на Яремчанщині були екологічна громадська організація «МАМА-86-Яремче» та Карпатський національний природний парк.

    Окрім тематичного екоуроку в 6 класі Яресчанської ЗОШ І-ІІІ ст., відбувся семінар для батьків в дитячому садочку м. Яремче. В рамках цих заходів учасники дізналися про переваги органічних продуктів у порівнянні із тими, що були вирощені чи виготовлені традиційними методами; навчилися відрізняти справжню органічну продукцію від тієї, що маскується під неї під назвами на зразок «натуральна» і «біо»; дізналися, де ж можна придбати сертифіковану органічну продукцію. А закуплену органічну продукцію дітки в дитячому садочку ще й мали змогу скуштувати.

    Завдяки журналісту Івано-Франківського обласного телебачення «Галичина» Галині Філіповій та оператору Михайлу Ребристому, що відвідали органічне господарство Олега Гураля на Львівщині, більше мільйона глядачів побачили, як українські фермери вже застосовують органічний спосіб землеробства на практиці, а приватні підприємці, що зацікавлені у вирощуванні такої продукції, почули практичні поради фермера.

    Поки що органічні продукти найчастіше можна знайти на полицях супермаркетів «Сільпо», «Ашан», «Метро», «Фуршет» та ін. Але попит сформує пропозицію. А екологічно відповідальне споживання допоможе українцям більш свідомо та відповідально підходити до щоденного споживацького вибору, а відтак сприятиме покращенню здоров’я населення та збереженню природи нашої країни.

    Пам’ятаймо: ми є те, що ми їмо!
     

    1  2   3

     

    Інформаційна довідка:

     

    Що таке органічні продукти?

     

    Органічні продукти — це такі продукти, при виробництві яких ЖОДНИМ ЧИНОМ не було застосовано:

     

    • - Пестицидів для боротьби з бур’янами та шкідниками
    • - Мінеральних добрив синтетичного походження
    • - Генетично модифікованих організмів
    • - Стимуляторів росту
    • - Гормонів
    • - Антибіотиків
    • - Підсилювачів смаку
    • - Штучних консервантів
    • - Добавок
    • - Згущувачів
    • - Канцерогенів

     

    Яка сертифікація вказує на те, що продукт ОРГАНІЧНИЙ?

     

    Логотипи органічного маркування:

    02

    Органік Стандарт, Україна 


    Українська сертифікаційна компанія, включена до офіційного переліку сертифікаційних органів, визнаних у Європейському Союзі та Швейцарії.




    03

    Знак маркування органічних продуктів харчування ЄС


    Цей логотип  використовується на етикетках продукції,
    що вироблена у відповідності до органічних
    стандартів Європейського Союзу 


    04

     Національна органічна програма с/г США 

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    05

    Федерально-уніфікований знак продукції органічного землеробства, Німеччина



     

     

     

    06

    Demeter-International - сертифікаційна організація біодинамічного с/г.   Найдавніша традиційна органічна сертифікація в Європі

     

     

     

    07

     Quality Assurance International (QAI) —

    міжнародний знак якості.

    Діє в США, Канаді, Латинській Америці, Японії


     

     

     

     

     

     

     

     

    08

    Незалежний орган контролю й сертифікації, Франція






    09

     Національний стандарт, Франція





    010

    Стандарт органічної продукції, Великобританія






    011Національний стандарт, Японія




    012

    Органічний стандарт, Китай

     

     

     

     

     

     

      

  • 15 вересня 2015 в Києві, на нараді в Орхуському центрі пройшла нарада, присвячена проблемі збереження карпатських пралісів. Організатор заходу – Міністерство екології та природних ресурсів України під керівництвом в.о. міністра Сергія Курикіна.

     У нараді взяли участь представники Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, а також представники Держлісагенства, Закарпатської та Чернівецької держобладміністрацій, вчені українських науково - дослідних інститутів, факультетів екології університетів Карпатського регіону, представники з Національних природних парків Карпат,  громадських організацій, а також громадські діячі та журналісти.

    Учасники говорили про екологічну та культурну цінності пралісів і старовікових лісів Карпат. Вони пропонували стратегію збільшення площі національних природних парків як єдиний і ефективний спосіб збереження пралісів - екологічного серця Карпат. Експерти підкреслювали соціально-економічні вигоди розширення меж парків і відзначали занадто низькі темпи вирішення цього питання на місцевому рівні. У регіонах вже створені і пройшли перші засідання робочих груп з питань розширення НПП при обласних державних адміністраціях, зустрічі та переговори з землекористувачами (лісгоспами) та органами місцевого самоврядування. НПП провели опитування місцевих жителів щодо розширення охоронюваних територій.

    Проте, у всіх областях Карпат екологи отримали одностайну відмову землекористувачів (переважно представників лісового господарства) віддати частину своїх угідь в парки. Землекористувачі найчастіше не погоджуються на конструктивне вирішення цього питання. Керівники лісгоспів мотивують свою відмову тим, що передача угідь викличе різке зниження темпів соціально-економічного розвитку регіону, який визначається лісозаготівлями та деревообробкою.

    На нараді було піднято питання важливості Українських Карпат не як промислово- експлуатаційного регіону, а як рекреаційно-туристичного, який, за умови вкладення фінансів в інфраструктуру туризму та  відпочинку, може дати великий і стабільний дохід. Складно повірити, що в унікальних Карпатах екотуризм приречений давати доходів менше, ніж в африканській Республіці Кенія (близько 60 мільярдів доларів щорічно).

    Збереження природи Карпат важливе не тільки для України, але й для Європи і всього світу. Це підтверджується визнанням окремих територій Українських Карпат, як то букові праліси, об’єктом Світової природної спадщини «Букові праліси Карпат та старовікові ліси Німеччини», включенням до мережі біосферних резерватів програми ЮНЕСКО «Людина і біосфера». Цінність карпатських пралісів зрозуміла і будь-якому мислячому жителю Карпат. Праліси – це генетичний фонд карпатської екосистеми, осередок її флори і фауни. Вони забезпечують поповнення кисневих запасів, очистку води і повітря, збереження водних ресурсів, послаблюють руйнівні стихійні природні явища, є головним чинником збереження біорізноманіття, їх стрктура - еталон ведення лісового господарства.

    Сьогодні екологи наполегливо пояснюють територіальним громадам, що розширення територій НПП за рахунок пралісів та особливо цінних лісів не передбачає знищення лісогосподарської галузі Карпатського регіону. Мова йде про створення регіону, де будуть гармонійно, екологічно обгрунтовано поєднані природно-туристичний і господарський компонент.

    Учасники наради в Орхуському центрі зробили перші кроки до вирішення питань збереження пралісів. Вони підкреслили необхідність внесення змін до законодавчих та нормативних актів в частині спрощення процедури лімітування використання природних ресурсів на охоронюваних територіях (сьогодні рубки навіть хворих і сухих дерев суворо зарегламентовані). Погодили розпочати роботи з підготовки  наукового обгрунтування для включення до складу національного природного парку «Верховинський» полонин і долин річок Білий і Чорний Черемош (річок з особливо чистою, навіть по карпатських мірках, водою). Вирішили, що Івано-Франківська, Чернівецька і Закарпатська облдержадміністрації разом з  Мінприроди і Держлісагенством прискорять підготовку проектів розширення меж національних природних парків. Вони звернуться до Міністерства оборони з приводу передачі 10892 га земель Сколівського військового лісгоспу у постійне користування НПП «Сколівські Бескиди». Закарпатська облдержадміністрація відновить робочу групу з розширення площі вилучених у землекористувачів земель Ужанського національного природного парку.

    Праліси, яких не торкнулася рука людини, повинні побачити наші онуки і правнуки. Без них Карпати стануть уже зовсім іншими: безводними, одноманітними і абсолютно беззахисними.

    Історія питання: Українське товариство охорони птахів - офіційний представник міжнародної природоохоронної асоціації BirdLife International в Україні, за участі та фінансової підтримки Франкфуртського зоологічного товариства (Німеччина) виконує на території Карпат проект "Збереження карпатських пралісів". Проект стартував у 2014 році. Було організовано обстеження 9 національних природних парків Карпат на предмет залишків старовікових лісів і пралісів. За результатом обстежень Українське товариство охорони птахів звернулося до Міністерства екології та природних ресурсів України з клопотанням збільшити площу НПП на 105 тис. га за рахунок пралісів і старовікових лісів (11,9 тис.га) та інших особливо цінних ділянок лісу (зокрема, 36,6тис. га водозахисних і протиерозійних високогірних лісів). Запропоновано збільшити площу Карпатського НПП на 25,3 тис.га, НПП «Верховинський» - на 11,7 тис.га, НПП «Гуцульщина» - на 2,7 тис.га, НПП «Черемоський» - на 20,1 тис.га, НПП «Вижницький» - на 8,4 тис.га, НПП «Зачарований край» - на 13,4 тис.га, НПП «Синевир» - на0,6 тис.га, Ужанська НВП на 11,4 тис.га, НПП «Сколівські Бескиди» - на 10,9 тис.га. Все це дозволить створити міжнародний екологічний коридор вздовж гірського хребта Карпат.

  • 15 вересня для учнів м. Яремче працівники Яремчанського міського Центру зайнятості організували профорієнтаційний інтерактивний дитячий захід «Пізнай свою професію». Щоб якнайповніше представити різні професії, до проведення свята долучилися працівники установ та організацій Яремчанщини. Учні мали унікальну можливість не лише побачити широку палітру професій, поспілкуватися з фахівцями своєї справи, а й зробити перший крок до здійснення мрії – попробувати себе у різних амплуа. На короткий час діти ставали перукарями, художниками, пожежниками, медиками, лісівниками, кулінарами і т.д. І за свої старання отримували свої перші зароблені гривники.

    Серед тих, хто активно взяв участь у проведенні заходу, був і Карпатський національний природний парк, діяльність якого представляли фахівці різних спеціальностей, без котрих неможливо уявити природоохоронну роботу організації. Діти знайомились з професіями лісівника, ботаніка, гідрохіміка, ґрунтознавця, фахівців з екологічної освіти та рекреації. Приємно, що учні виявляли велику зацікавленість до даних професій і виявляли бажання в майбутньому їх опанувати.

    Завдяки такому заходу учням легше буде вибрати свою життєву стежину і, можливо, дехто з них незабаром гідно продовжить справу у збереженні навколишнього природного середовища.

  • 11 вересня 2015 року, у рамках ХХІІ Міжнародного Гуцульського фестивалю, у місті Надвірна Івано-Франківської області, відбулася XIX науково-практична конференція на тему: «Національно-патріотичне, природно-екологічне та морально-правове виховання населення Гуцульського регіону – важливий вклад у збереження цілісності України, її природних ресурсів та історико-культурної спадщини: стан, проблеми, шляхи їх розв’язання», в роботі якої взяли участь понад 100 науковців, представників державної влади й місцевого самоврядування та громадськості з різних куточків України.

    З вітаннями до її учасників звернулись Дмитро Стефлюк - голова Всеукраїнського товариства «Гуцульщина», Олександр Кеніз – голова Надвірнянської районної державної адміністрації, Ярослав Кікінчук – голова асоціації місцевого самоврядування гуцульських районів та інші.

    В наукових доповідях на пленарному засіданні піднімалися питання культурного та соціально-економічного життя Гуцульщини. Зокрема, Федір Гамор, доктор біологічних наук, профессор, заступник директор Карпатського біосферного заповідника, у своїй доповіді підкреслив, що на Гуцульщині зосереджено 7 установ природно-заповідного фонду міжнародного та загально-державного значення, які чимало роблять для розв’язання екологічних та соціально-економічних проблем цього регіону.

     Карпатський НПП  на конференції представляли: Олександр Киселюк, заступник директора парку, Леся Гайдук, начальник відділу пропаганди екологічної освіти та Наталія Гнатюк, етнолог та фахівець з екологічної освіти, які також активно взяли участь в секційних заняттях. Олександр Киселюк виступив з доповіддю «Впровадження проекту «Збереження Карпатських пралісів», а тема Наталії Гнатюк була: «Етнопізнавальний маршрут «Гуцульщина сакральна» як одна з форм екологічного та духовного виховання на Яремчанщині».

    Відрадно, що навіть тепер, у складний для держави час, гуцули обєднуються навколо спільної справи – збереження та примноження духовно-культурної спадщини України.

  •     По маршруту на г.Маковиця, звідки відкривається мальовничий вигляд на м. Яремче, встановлено в місцях відпочинку альтанку-застайку, два столики з лавочками, а також облагороджено криничку-джерело з цілющою водою. І все це для комфортного відпочинку  туристів на маршруті.

  • У Говерлянському природоохоронному науково-дослідному відділенні, що неподалік форельного господарства, по дорозі до спортбази «Заросляк», є бетонний міст через р. Прут, який був побудований ще у 70-х роках минуло сторіччя. До цього часу ніяких профілактичних та ремонтних робіт не проводилося, тому з часом на ньому появилися ями, а, через часте підняття рівня води, одна частина, на якій знаходиться несуча частина моста, була підмита. Працівниками служби охорони парку, напередодні відзначення Дня незалежності України були проведені ремонтні роботи по відновленню моста. Зокрема, працівники парку провели розчистили територію від зруйнованого бетонного укріплення, підготували новий каркас для підпірної стінки, завезли каміння, укріпили стінку арматурою та сіткою, провели роботи по бетонуванню проблемних ділянок об’ємом більше 6 м3 розчином високої якості. До роботи по відновленню моста долучилися і жителі селища Ворохта. Ці заходи стали можливими за фінансової підтримки Українського товариства охорони птахів і Франкфуртського зоологічного товариства (Німеччина) в рамках виконання проекту «Збереження карпатських пралісів».

    Проведення робіт по відновленню моста дає змогу безпечного проїзду легкового транспорту та автобусів із людьми, які хочуть відвідати Говерлу, та, у перспективі, перевезти модуль для роботи працівників служби охорони Карпатського НПП на полонину Пожижевська, Модуль є необхідним для ефективнішої охорони природних комплексів у високогір’ї.

  •    Співпраця студентів навчальних закладів з працівниками природоохоронних установ стає доброю традицією, що виховує майбутніх фахівців-природоохоронців. Щорічно на базі Карпатського НПП проходять практику студенти різних навчальних закладів, серед яких вихованці Київського національного університету, Прикарпатського лісогосподарського коледжу, Івано-Франківського коледжу Львівського аграрного університету, Івано-Франківського університету права ім. Короля Данила Галицького, Сторожинецького лісового коледжу, Чернівецького факультету національно-технічного університету Харківського політехнічного інституту, Івано-Франківського технічного університету нафти і газу, Прикарпатського національного університету ім.. В. Стефаника та ін.. В Карпатському НПП студенти пізнають практичні основи екології, лісівництва, ботаніки, хімії ґрунту та води, економіки, рекреації, туризму тощо. Поєднання теоретичних основ з практичними навиками сприяє більш глибинному вивченню відповідного предмета та усвідомленню його взаємозвязку з оточуючим середовищем.

     

        На світлині Сосука Марія Василівна, студентка 5 курсу природничого факультету Камянець-Подільського національного університету ім. Івана Огієнка, та керівник практики – Богдана Савчук, молодший науковий співробітник вимірювальної лабораторії аналітичного контролю і моніторингу. 

  •     20 серпня 2015 року у Карпатському НПП відбулася робоча зустріч з директором Проекту розвитку громад Корпусу Миру США в Україні Маратом Кюрчевським.

        У зустрічі взяли участь керівництво Парку, працівники відділів пропаганди екологічної освіти та рекреації, а також представники громадських екологічних організацій.

        Під час зустрічі були представлені усі можливості та переваги, котрі може отримати організація та громада від співпраці з волонтером Корпусу Миру, а також умови такої співпраці.

        Багаті природні та культурні ресурси є важливою складовою для сталого розвитку Карпатського регіону загалом та Яремчанщини зокрема. Карпатський НПП як природоохоронна, рекреаційна, культурно-освітня та науково-дослідна установа відіграє ключову роль у збереженні та сталому використанні цінних природних комплексів та об’єктів. Співпраця з волонтером Корпусу Миру сприятиме промоції екологічно зорієнтовано туризму та бізнесу в регіоні та налагодженню більш тісної співпраці між туристичним бізнесом, місцевою громадою та національним парком.

      Корпус Миру США в Україні засновано в 1992 році. В даний час організація працює за трьома проектами: викладання англійської мови як іноземної, розвиток молоді та розвиток громад. З часу свого заснування дотепер Корпус Миру співпрацював з багатьма українськими державними та громадськими організаціями. Американські добровольці живуть та працюють пліч-о-пліч з українцями протягом двох років, обмінюючись досвідом, шукаючи нові можливості для розвитку організації, розбудовуючи потенціал громади. Досить часто така співпраця волонтера з громадою продовжується і після закінчення терміну перебування волонтера у громаді.

  • Рішення Науково-технічної Ради Карпатського НПП,

    яка відбулася 28липня 2015 року у м. Яремче

    В роботі Науково-технічної Ради Парку прийняло участь 17 членів Ради, в т. ч.
    5 докторів наук та 5 кандидатів наук.

    Порядок денний:

    1. Затвердження матеріалів  перманентного лісовпорядкування земель лісового фонду 2015 року (доп. головний природознавець – Купчак І.В.).

    2. Про додаткові плани санітарно-оздоровчих заходів у 2015 р. (доп. – провідний інженер-лісопатолог відділу державної охорони  природно-заповідного фонду Гурчик В.С.).

    3. Про план лімітів використання природних ресурсів у 2016 році. (доп. –  провідний інженер ВДОПЕС Бойко В.М..).

    4. Про затвердження змін до «Положення про Карпатський національний природний  парк» згідно нового законодавства (доп.   – юрисконсульт – Івасюк Г.М.).

    5. Про організаційні засади функціонування зони відпочинку в урочищі Піги (Татарівське ПОНДВ, кв.10, вид. 7). Затвердження офіційної назви – «Лісничівка». (доп. – начальник відділу рекреації Панчук М.М., начальник Татарівського ПОНДВ – Мироняк Ю.І.).

    6. Різне.

    Про можливість облаштування спортивно-тренувальної зони відпочинку «Курінь Довбуша» (Татарівське ПОНДВ, кв.20, вид.5, ур. П’ятихатки) (доп. – голова Івано-Франківського осередку ФРІ-ФАЙТУ та контактних єдиноборств України Одайський В.Г).

     

    Заслухавши та обговоривши виступи та інформаційні доповіді Науково-технічна Рада вирішила:

    1. Результати перманентного лісовпорядкування земель лісового фонду 2015 року затвердити.

    2. Додатковий план санітарно-оздоровчих заходів у 2015 році погодити.

    3. План лімітів використання природних ресурсів у 2016 році погодити.

    4. Зміни до «Положення про Карпатський національний природний парк» погодити.

    5. Схвалити організаційні засади функціонування зони відпочинку в урочищі Піги (Татарівське ПОНДВ, кв.10, вид. 7) та затвердити назву – «Лісничівка».

    6. Погодити облаштування спортивно-тренувальної зони відпочинку «Курінь Довбуша» (Татарівське ПОНДВ, кв.20, вид.5, господарська зона, ур. П’ятихатки). Роботи проводити згідно чинного законодавства України.

    Голова НТР                                                                                                 В.Я. Слободян

    Вчений секретар                                                                                         М.В. Корчемлюк     

  • Так, починаючи з 2009 року, всі працівники природоохоронних установ 7 липня святкують День працівника природно-заповідної справи. Саме ці установи залишилися чи не єдиними, що охороняють цінні природні ландшафти, унікальні види флори та фауни, пам’ятки природи. Як справжні екологи, люди цієї професії дбають і про чистоту довкілля.

    На території всіх населених пунктів Яремчанщини, а саме – в присілках Дора, Ямна, в м. Яремче, селищі Ворохта, селах Микуличин, Татарів, Яблуниця та Поляниця працівники Парку та ініціативні громадяни прибирали від твердих побутових відходів рекреаційні зони, туристичні маршрути та інші місця відпочинку. Відходи не просто збирали, а ще й сортували на пластик, скло та інші відходи. В цьому були зацікавлені підприємці, що приймають вторсировину, а зібране сміття вивезли на полігон ТПВ.

    Сподіваємось, що такий приклад співпраці всіх мешканців допоможе зберегти Карпати чистими!

  • 8 червня 2015 р. відбулася нарада Ініціативної групи з питань погодження вилучення у постійних землекористувачів та передачі у постійне користування Карпатському НПП земельних ділянок з пралісами і старовіковими лісами. Зустріч  організувало «Українське товариство охорони птахів» та Карпатський НПП в рамках проекту Франкфуртського зоологічного товариства (Німеччина). Учасниками наради були сільські голови Яремчанщини, представники селищної ради Ворохти та Яремчанської міської ради, директори Ворохтянського та Делятинського держлісгоспів.

    На порядку денному було три питання:

    1) Про основні напрямки діяльності ГО «Українське товариство охорони птахів» (голова Олег Дудкін);

    2) Про проект щодо можливого розширення території ПЗФ за рахунок страровікових лісів та пралісів (національний координатор проекту Ольга Яремченко);

    3) Про ділянки Ворохтянського та Делятинського ДЛГ, що потенційно підлягають вилученню у постійних землекористувачів та передачі Карпатському НПП (регіональний координатор Олександр Киселюк).

    Учасники обговорили проблемні соціально-економічні питання, пов’язані з можливим вилученням земельних ділянок та включенням їх у ПЗФ.

                     Після спільних  дискусій вирішили:

    Держлісгоспам та органам місцевого самоврядування підготувати списки проблемних питань та направити їх регіональному координатору О. Киселюку (kisolek@gmail.com) та національному координатору проекту О. Яремченко ([email protected]">[email protected]) з метою пошуку альтернативних рішень. 

  • Нещодавно жителі селища Ясіня (Закарпатської область) передали до реабілітаційного центру Карпатського національного природного парку двоє маленьких лисенят – Лізу та Майка. Пані Олена знайшла звіряток покинутими в лісі та вигодовувала їх близько двох місяців. Працівники парку поселили цих двох симпатичних тваринок в окремому вольєрі. 

  •         Нещодавно Карпатський національний природний парк в рамках виконання природоохоронного проекту  "Збереження Карпатських пралісів", який впроваджується Українським товариством охорони птахів за фінансової підтримки Франкфуртського зоологічного товариства (Німеччина) підсилив свою матеріально-технічну базу, отримавши від проекту гірський мотоцикл  «Honda». Його прохідність у важкодоступних місцях дозволить покращити охорону природних комплексів.

                Для проведення науково-дослідних заходів Парку було передано фотопастку, за допомогою якої науковці зможуть отримувати інформацію про окремі види тварин.

                Окрім того, для еколого-просвітницьких заходів отримали ноутбук, мультимедійний пристрій, екран та кольоровий принтер.

  • Пропонуємо Вашій увазі електронну версію каталогу  "ЕКОЛОГІЧНИЙ ТУРИЗМ ТА НАЦІОНАЛЬНІ ПРИРОДНІ ПАРКИ УКРАЇНИ", підготовлений Українською асоціацією активного та екологічного туризму спільно з національними природними парками.

    Дане видання є спробою презентувати ключові та найцінніші природні території для екологічного туризму, якими є національні природні парки у різних регіонах України. З його допомогою можна відкрити для себе неповторний світ унікальної української природи і знайти нові місця та можливості для цікавого, змістовного відпочинку.

    Каталог вперше презентований на туристичній виставці UITT-2015  (25-27 березня 2015 р).

    Планується, що видання буде щорічним, і в подальшому до парків будуть додані всі туристичні атракції та види активного відпочинку та туризму, що є поряд з нац. парками.

    Видання 2015 року містить інформацію про 42 національні природні парки України.

    http://book.uaeta.org

  • 4 червня, напередодні святкування Дня охорони навколишнього природного середовища, в урочищі Піги (с.Татарів) Карпатського національного природного парку відбулося урочисте відкриття нової зони відпочинку «Піги». Розпочався захід посвятою каплички та панахидою біля стели Героям Небесної Сотні. Ініціатором побудови каплички та встановлення стели є інспектор з охорони природи заповідного фонду Татарівського природоохоронного науково-дослідного відділення – Богдан Калинчук, який також і поофірував власні кошти на матеріали для будівництва.

    На святі були чисельно присутні мешканці села, представники Народної самооборони та працівники Карпатського національного природного парку. Особлива подяка прозвучала адміністрації парку та ініціатору новоствореної відпочинкової зони Юрію Мироняку, начальнику Татарівського ПНДВ парку. Завдяки старанням працівників цієї природоохоронної установи та небайдужих краян гості й жителі Яремчанщини матимуть змогу приємно і комфортно відпочити на лоні природи. До їх послуг відкрита колиба-лісничівка, альтанки, мангали та інші малі архітектурні форми., створені невтомними руками лісників під керівництвом досвідченого майстра з Яблуниці Дмитра Янка.

    Отож, зона відпочику «Піги» чекає та гостинно запрошує всіх бажаючих відпочити!

  • «Формування майбутнього басейну ріки Прут!» – під такою назвою 26 травня в м. Яремче відбулися консультації з громадськістю щодо проекту Плану управління річковим басейном Пруту на 2016-2021 роки відповідно до вимог Водної Рамкової Директиви ЄС (ВРД). Співорганізатори зустрічі: Регіональний екологічний центр ЦСЄ, ЯМЕГО «МАМА-86-Яремче» та Карпатський національний природний парк за підтримки проекту «Охорона довкілля міжнародних річкових басейнів» (EPIRB), який фінансується Європейською Комісією і реалізується консорціумом на чолі з Hulla&Co «Human Dynamics».

    Мета зустрічі – представити проект Плану управління річковим басейном та запропановану Програму заходів для пілотного басейну р. Прут, зібрати зауваження від зацікавлених сторін та обговорити пропозиції щодо проекту Плану, включаючи заплановані заходи.

    Проект Плану розроблявся із використанням матеріалів та методик Проекту, які підготували міжнародні експерти, та за участі  національних та місцевих експертів. Всеукраїнська екологічна громадська організація «МАМА-86» є виконавцем та координатором підготовки проектів Планів  управління басейнами Пруту та Верхнього Дніпра.

    Символічним є те, що зустріч проходила на території Карпатського національного природного парку, де бере свій початок ріка Прут, і де формується її якість. Прут є важливою транскордонною рікою, що протікає по території України, Молдови та Румунії, і є однією із найбільших приток Дунаю.

    У консультаціях взяли участь 55 осіб, серед них: представники Регіонального екологічного центру Центральної та Східної Європи, національний координатор проекту та ключові експерти, представники департаментів Мінприроди, Дністровсько-Прутського басейнового управління , Гідромету, обласних та районних адміністрацій, управління водних ресурсів Івано-Франківської області, обласних та районних відділів житлово-комунального господарства, держекоінспекції, 4 національних парків, туристичних агенцій, НУО та ЗМІ. До обговорень долучилися також представники Республіки Молдова ( Мінприроди, департаменту водних ресурсів та національний координатор проекту), які ознайомили учасників заходу з проектом Плану управління басейном Пруту для молдавської частини .

    Україна зобов’язана  адаптувати своє природоохоронне законодавство до нормативно-правової бази Європейського Союзу відповідно до Угоди про Асоціацію між Україною та ЄС, яка підписана у липні і ратифікована у листопаді 2014 року. Згідно підписаних зобов’язань, Україна повинна розробити і затвердити положення про плани управління річковими басейнами, методологію їх розробки, а також підготувати такі плани для 9-ти річкових басейнів України і має на це 10 років.

    Головна мета створення плану управління річковим басейном Пруту – покращити розуміння бенефіціарів і зацікавлених сторін ключових елементів ВРД і процесу планування в річковому басейні, а також інтегрувати управління водними ресурсами (поверхневими і підземними) в річковому басейні для досягнення екологічних цілей.

    Проект Плану був підготовлений командою експертів під керівництвом Всеукраїнської Екологічної Громадської Організації "МАМА-86" за підтримки команди міжнародних експертів проекту, а також Мінприроди, що є ключовим бенефіціаром проекту. Інформація і дані моніторингу стану водних ресурсів були надані Дністровсько-Прутським басейновим управлінням Держводагентства України, Центральною геофізичною обсерваторією, Державним підприємством «Геоінформ» України Держгеолслужби України, Державною службою статистики України, Адміністрацією Карпатського національного природного парку.

    Детально ознайомитися з проектом Плану управління басейном ріки Прут можна на веб-сторінці проекту EPIRB (http://blacksea-riverbasins.net/en/pilot-basins/prut-basin).

    Запрошуємо всі заінтересовані сторони надати у письмовому вигляді свої коментарі та пропозиції на електронну адресу начальника відділу водних ресурсів Мінприроди Олександра Боня: [email protected]а до 30 серпня 2015 року. Очікується, що найближчим часом буде створено Басейнову Раду Пруту - координаційного органу для імплементації Плану.

  • 22 травня світ відзначає Міжнародний день біорізноманіття. Генеральна Асамблея ООН на 55 сесії у 2000 році проголосила 22 травня Міжнародним днем біорізноманіття. Період з 2011 по 2020 роки Генеральною асамблеєю ООН проголошено Декадою ООН з біорізноманіття. Головною метою декади є сприяння реалізації Стратегічного плану зі збереження і сталого використання біорізноманіття на 2011-2020 роки та Цільових задач Айті, прийнятих під час Десятої наради Конференції Сторін Конвенції про біорізноманіття (м. Нагоя, Японія, 2010). Тема цьогорічного Міжнародного дня біорізноманіття - «Біорізноманіття для сталого розвитку» - обрана з метою зосередження зусиль міжнародного співтовариства для встановлення цілей сталого розвитку як складової Порядку денного ООН з розвитку на період 2015-2030 роки та визнання значимості біорізноманіття для досягнення сталого розвитку. Міжнародний день біорізноманіття це ще одна нагода звернути увагу на актуальні проблеми збереження біорізноманіття. Щороку міжнародна спільнота відзначає Міжнародний день біорізноманіття низкою заходів: проведенням тематичних семінарів, конкурсів, фотовиставок, зустрічей та інформаційних кампаній.

    Можна стверджувати, що основною причиною незбалансованого ведення господарства в природних екосистемах, є низький рівень природоохоронної кваліфікації та екологічної свідомості на всіх рівнях сучасного суспільства. Тому питання збереження біорізноманіття повинно бути завжди тісно пов’язане з розвитком екологічної освіти та просвіти, підвищенням кваліфікації та громадської свідомості відносно збереження довкілля. Карпатський парк, як об’єкт ПЗФ,  прагне створити єдиний комплексний підхід до суспільної освіти і навчання в галузі збереження біорізноманіття не лише при виконанні природоохоронних заходів на своїх теренах, але і сприяти підвищенню рівня кваліфікації спеціалістів, що приймають рішення у сфері живої природи.

    Парк бачить основне своє завдання у збереженні та невиснажливому використанні біорізноманіття для функціонування ефективного господарювання. Основними напрямами виконання цього напряму діяльності є наступні положення.

    1. Охорона біорізноманіття в межах їх біотопів (in-situ).

    На популяційно-видовому рівні, щоб зберегти вид – необхідно зберегти природні умови його існування. Насамперед, це види, що знаходяться під загрозою зникнення, занесені до Червоної книги України і міжнародних переліків рідкісних і таких, що перебувають під загрозою зникнення видів флори та фауни, з урахуванням вимог міжнародних договорів, до яких приєдналася Україна. Заходи у цьому пункті направлені на збереження або відновлення чисельності та ареалів природних популяцій представників біорізноманіття; підтримки природного стану популяцій шляхом здійснення реабілітаційних заходів; підтримання просторової, вікової, генеративної структури популяцій; реінтродукція зникаючих видів та популяцій з урахуванням потреб виду до умов природного середовища існування та місць зростання, генетичної структури видів і значення реінтродукції для екосистем. Карпатський НПП є осередком зростання значної частини раритетного фітогенофонду Українських Карпат, де охороняються  популяції 95 видів вищих судинних рослин, що занесені до Червоної книги України,  4 види з Європейського Червоного списку, 3 види  з Червоного списку МСОП, 3 види – з Додатку І Бернської конвенції.  Дослідження рідкісних і зникаючих видів рослин КНПП свідчать, що активне антропогенне навантаження на природну рослинність викликає багато негативних наслідків: перехід первинних типів рослинності до вторинних через порушення структури, зменшення флористичного різноманіття, спрощення структури угруповань, зниження порогу стійкості окремих популяцій.

    На екосистемному рівні збереження біорізноманіття передбачає охорону видів та їх угруповань у складі природних екосистем. На території парку сформовано 6 висотних рослинних поясів (ВРП), а саме: пояси букових, ялицево-букових і буково-ялицевих, смереково-ялицево-букових і буково-ялицево-смерекових, смерекових лісів; ВРП криволісся та субальпійських лук; ВРП альпійських лук. Завдяки такій висотній диференціації рослинного покриву парк відзначається значним фітоценотичним різноманіттям. За домінантними видами описано 91 лісових, 19 чагарникових, 27 лучних та 14 болотних асоціацій, з яких 50 занесено до Зеленої книги України. Природниий рослинний покрив репрезентує майже все фітоценотичне різноманіття формацій букових і хвойних лісів, криволісся, субальпійських та альпійських лук Карпат.

    2. Охорона біорізноманіття за межами їх природних місць існування (ex-situ) дозволяє зберегти лише частину генетичного різноманіття природних популяцій. Звичайно, у таких умовах порушуються генетичні процеси, характерні для природних популяцій, знижується стійкість видів до зовнішніх впливів. Ці засоби можуть бути застосовані у разі, коли вичерпані всі резерви збереження природних популяцій виду, на території парку це такі види як модрина польська та тис ягідний. Також КНПП володіє досить потужною генетичною базою представників біорізноманіття. На базі 3-х природоохоронних науково-дослідних відділень створені дендрарії, різноманіття яких становить біля сотні  видів деревних і чагарникових рослин. На території Підліснівського природоохоронного науково-дослідного відділення закладені клонові плантації модрини, дугласії та ялиці. Для роботи з посадковим матеріалом (розмноження, вирощування саджанців) функціонує науково-дослідний розсадник «Підліснів».

    3. Збалансоване використання компонентів біорізноманіття, основними засобами якого є впровадження технологій невиснажливого використання біорізноманіття. Дотримання принципу запобігання шкоді при використанні живих організмів (обов’язкове проведення ОВНС усіх екологічно загрозливих господарських об’єктів на території КНПП).

    4. Збереження біорізноманіття за підтримки наукових досліджень. Визначальне значення мають прикладні наукові дослідження з питань інвентаризації та оцінки стану біорізноманіття, поширеності видів, чисельності, стану екосистем у цілому. На даний час моніторинг біорізноманіття, який здійснюється на території Карпатського НПП, дає диференціальну та інтегральну оцінку стану екосистем, їх структуру, взаємозв’язки, динаміку під впливом як природних так і антропогенних факторів. Ми очікуємо, що показники моніторингу будуть забезпечувати господарську можливість максимального збереження та примноження біорізноманіття. За перше десятиліття функціонування КНПП створено основу системи моніторингу було здійснено вибір модельних ландшафтів і об’єктів постійних спостережень, зокрема  опорних полігонів - постійних пробних площ (ППП), облікових профілів і трансект. Моніторинг корінних деревостанів КНПП ведеться з 1989 року і на даний час такі дослідження проводяться на 50 постійних пробних площах. За науковими напрямками програми моніторингу флори та рослинного світу можна поділити на наступні: вивчення стану популяцій окремих видів, вивчення рослинності (геоботанічні дослідження), лісознавчі, ресурсознавчі, дослідження флори окремих районів.

    Щороку на території парку реалізуються активні заходи, приурочені до Міжнародного Дня біорізноманіття. Тож і на цей раз творчими силами природоохоронців установи організовано акції по благоустрою туристичних маршрутів, підготовлено низку тематичних лекцій та уроків зі школярами. В арсеналі креативних заходів – цикл екскурсій в екологічному візит-центрі, на еколого-пізнавальних стежках та у вольєрному господарстві, «жива презентація» в Літньому класі, бесіди з дошкільнятами, відеоматеріал для обласної телекомпанії «Галичина» (екологічне виховання в гуртковій роботі), виготовлення буклетів і листівок та розповсюдження їх поміж мешканців Яремчанщини та її гостей. Відзначення Міжнародного дня біорізноманіття сприяє підвищенню поінформованості про роль навколишнього світу для благополуччя людини та необхідності дій щодо його збереження. 

  • У період з 11 по 17 травня 2015 року на території НПП «Зачарований край» (Закарпатська обл.) та Сколівські Бескиди (Львівська обл..) в рамках проекту «Збереження Карпатських пралісів», впроваджуваного Українським товариством охорони птахів за участі та фінансової підтримки Франкфуртського зоологічного товариства  проходив тренінг «Акустичний моніторинг кажанів з використанням бет-детекторів».

    Тренінгпроводили німецькі експерти по кажанах - Markus Dietz, Olaf Simon, Maude Erasmy. У семінарі взяли участь представники Франкфуртського зоологічного товариства - директор Європейських програм Міхаель Бромбахер та керівних піар відділу Дагмар Андрес-Брьомер, директор Українського товариства охорони птахів Олег Дудкін, національний та регіональний координатори проекту Ольга Яремченко і Олександр Киселюк, провідні фахівці-експерти по рукокрилих Українських Карпат  – старший науковий співробітник Інституту екології Карпат, к.б.н. Андрій-Тарас Башта, заступник начальника відділу НДР та сталого розвитку Карпатського БЗ Василь Покиньчереда та представники 9-ти національних природних парків, залучених до проекту (НПП «Зачарований край», «Синевир», Ужанський, «Сколівські Бескиди», Карпатський, «Верховинський», «Черемоський», «Гуцульщина», «Вижницький»). Від Карпатського НПП участь у тренінгу приймав Грицюк Іван Васильович.

    Після  завершення теоретичної частини учасники семінару пройшли практичне навчання з акустичного моніторингу кажанів за допомогою бет-кодерів – спеціальних приладів для запису і наступної розшифровки голосів кажанів. Німецькі експерти ознайомили учасників навчання з цими приладами, показали і потренували як встановлювати їх у природі, знімати з них записи голосів кажанів та розшифровувати на компютері.

    П’ять приладів директор Європейських програм Франкфуртського зоологічного товариства Міхаель Бромбахер привіз на тренінгі передав національним природним паркам для того, щоб після навчання Парки мали змогу проводити високоефективний акустичний моніторинг кажанів.

    Тренінгбув складним, проте захоплююче цікавим. Адже кажани – це особливі тварини. Цих тваринок (яких у нас звикли називати летючими мишами,) бачила майже кожна людина у наших краях, але ніхто не чув. Це тому, що кажани видають лише ультразвуки високої частоти, і за їх допомогою орієнтуються. Це справжнє диво природи. Кажан посилає короткі (0,01—0,005 с) ультразвукові імпульси частотою від 30 до 70 тис. Гц (для порівняння: людина сприймає звуки частотою до 20 тис. Гц), а потім сприймає відбитий від навколишніх предметів сигнал (до речі, саме такий принцип покладено в основу сучасних сонарів). Це дозволяє йому полювати вночі майже у цілковитій темряві. Такі особливості екології кажанів значно ускладнюють їх вивчення. І лише спеціальні прилади бет-детектори дають можливість проводити повноцінний моніторинг цих тварин та вивчати стан їх поселень.

    Завдяки проведеному тренінгу та спонсорській допомозі Франкфуртського зоологічного товаристванаціональні природні парки, учасники проекту «Збереження Карпатських палісів»,отримали можливість запровадити  надзвичайно важливу роботу зі збору інформації та оцінки стану кажанів, які занесені до Червоної книги України (2009), на територіях ПЗФ регіону.

  •       12-13 травня 2015 року на території Карпатського НПП проходила екологічна акція «Чисте довкілля» в рамках природоохоронного проекту "Збереження Карпатських пралісів", що впроваджується Українським товариством охорони птахів за фінансової підтримки Франкфуртського зоологічного товариства (Німеччина). Мета заходу формування у місцевих громад позитивного сприйняття парку та усвідомлення необхідності розширення його території з метою збереження унікальних старовікових лісів, що відіграють ґрунтозахисну, водо- та кліматорегулюючу роль, а також є осередками збереження цінних видів флори та фауни. Всі ці аспекти організатори акції висвітлили в ознайомчих бесідах з учасниками заходу.

           Працівники парку разом з територіальними громадами сіл Микуличин, Татарів та селища Ворохта, а саме за участю педагогів, учнів шкіл, членів громадських організацій «МАМА-86-ЯРЕМЧЕ», «Фонду розвитку соціальних та ділових ініціатив» м. Яремче, ГО «Фонд розвитку територіальної громади села Татарів» та ГО «Туристична асоціація «Карпати Еко-край», органів місцевого самоврядування та небайдужих мешканців, прибирали береги річок Прут, Мересний, а також зони відпочинку «Ребровач» та «Вентарівка». Загалом до акції долучилося понад 150 учасників. Було прибрано понад 5 км. прибережної річкової смуги у Ворохті, 6 км.  – у Татарові та 3 км. у Микуличині. Всі зібрані відходи були вивезені на полігон.

              Сподіваємося, що такий приклад співпраці обєднає людей різних професій та поглядів, стане основою для усвідомлення самобутньої краси рідного краю та унікальної цінності природних ландшафтів.

  • В цьому році вже традиційно екологічних активістів обєднав Карпатський національний природний парк. Саме ця територія є візитівкою регіону і центром туристичного паломництва. Тому і працівники парку, і місцеві громадські організації не залишаються осторонь місцевих екологічних проблем. Акції по прибиранню відбувалися в різних частинах парку силами працівників адміністрації та служби державної охорони, активістів громадських організацій «Еко-плай», «МАМА-86-Яремче» та «Пробій». Практично кожне природоохоронне науково-дослідне відділення (ПОНДВ) облаштовували рекреаційні зони. Адміністрація парку прибирала територію біля центрального офісу, а працівники відділу рекреації та Женецького ПОНДВ облагороджували місце відпочинку біля водоспаду Гук.

    Як і в минулому році, не оминули увагою туристичні маршрути вздовж берегів річки Жонка та на водоспад Дівочі сльози. Прибирали від твердих побутових відходів прибережну смугу та лісову дорогу працівники Яремчанського ПОНДВ та активісти ЯМЕГО «МАМА-86-Яремче».

             Загалом в акціях взяли участь біля 50 учасників. Сподіваємося, що такі заходи не залишать байдужими відпочиваючих і кожен з них буде оберігати чистоту довкілля!

  • З початку поточного року Українське товариство охорони птахів за участі і фінансової підтримки Франкфуртського зоологічного товариства розпочало впровадження  другого етапу проекту «Збереження Карпатських пралісів», в рамках якого на основі підготовлених у 2014 році клопотань та наукових обґрунтувань планується проведення погоджень щодо пропонованого розширення територій НПП, а також збільшення площ земель Парків, вилучених у постійних землекористувачів.

    21 – 22 квітня 2015 р. на території Карпатського НПП, в регіональному офісі проекту, що розташований в с. Микуличин Яремчанського району,  відбулася установча нарада, метою якої було обговорення результатів впровадження першого етапу проекту та розробка Плану дій з погодження розширення територій НПП/вилучення земель у землекористувачів і передачі НПП у постійне користування.

    Учасники зустрічі, окрім досягнень, поділилися і основними недоліками та проблемами реалізації проекту. Обговорили ключові загрози для кожного парку, які можуть перешкоджати розширенню природоохоронних територій за рахунок цінних площ з пралісами та старовіковими деревами.

    Окрему увагу приділили юридичним аспектам питання, погодили програму дій на найближчу перспективу та окреслили основні цільові групи проекту.

    Для впровадження всіх етапів проекту створено робочі групи. Серед заходівважливим є агітаційно-пропагандистський компонент, що допоможе висвітлити для територіальних громад переваги природоохоронних територій.

    Проект було представлено і в рамках ІІ Міжнародної науково-практичної конференції «Регіональні аспекти флористичних та фауністичних досліджень» 24-25 квітня 2015 року в НПП «Черемоський». Киселюк Олександр Іванович, регіональний координатор проекту, розповів про результати 2014 року та перспективи на 2015 рік. Учасники зустрічі підтримали пропозиції щодо  включення особливо цінних ділянок старовікових лісів в території ПЗФ. За попередніми підрахунками всіх дев’яти парків -  ця площа складає більше 106 тис.га.

  •  

    Працівники відділу рекреації Карпатського НПП підхопили мотиви всеукраїнської екологічної акції "За чисте довкілля", прибравши зону відпочинку на еколого-пізнавальній стежці "Урочище Женець – водоспад Гук". Крім того, працівниками Женецького ПНДВ були проведені роботи з рекреаційного благоустрою.

     

    Прибрана та облаштована відпочинкова зона чекає на екологічно свідомих відвідувачів, котрі, насолоджуючись красою природи, дбатимуть, насамперед, і про чистоту довкілля.

  • Станом на 24 квітня 2015 року вершина г. Говерла покрита снігом товщиною 1,5 метри, тому у високогірЇ Івано-Франківської області можливі сходження лавин.В даний час відвідування гірських масивів є небезпечним. За прогнозами синоптиків такі погодні умови збережуться  на травневі свята. Адміністрація Карпатського національного природного парку просить утриматися від підкорення вершини.

     

  •      Розпочинається активний туристичний сезон. Багато жителів Яремчанщини, а також відпочиваючі з інших регіонів, відвідують водоспад  “Дівочі сльози”.  Працівники КНПП провели прибирання території зони відпочинку, замінили старі архітектурні форми на нові. Плануємо встановити нову огорожуі мангал. Приємного відпочинку.

  •     16 квітня  2015 року в дику природу випустили дві особини кота лісового (Felis sylvestris), вони два місяці перебували в реабілітаційному центрі для диких тварин Галицького національного природного парку,  куди вони потрапили через травми. Самку спіймали в браконьєрське сільце в лісах Рахівського р-ну Закарпатської обл., самця – в капкан на території Верховинського р-ну Івано-Франківської обл. Обох тварин випустили на території Карпатського національного природного парку в місцях, де раніше зустрічались представники цього виду. Після повернення у дику природу цих рідкісних тварин зоологи сподіваються на збільшення популяції кота лісового на теренах Карпатського НПП. 

  • Поки будуть писаночки

    На світі писати –

    Доти люд наш буде жити

    Й край наш процвітати.

    (народна співанка)


    «Писанка – це світло сонця і світ душі, подих неба і дух землі, це геній нашого народу. З неї, як із невибутнього яйця-райця, безкінечно струмує творча сила митців з народу».

    Вадим Мицик, етнограф


       Двері Карпатського національного природного парку завше відчинені для відвідувачів. Тут постійно проводяться семінари, презентації, зустрічі. Минулого тижня в приміщенні конференц-залу Екотуристичного візит-центру панувало особливе пожвавлення: учасниками майстер-класу із виготовлення великодніх писанок стали наймолодші мешканці Яремчанщини, які побажали долучитися до прадавньої незабутньої традиції українського народу. А сподвижником такої оригінальної акції стала Наталія Гнатюк, фахівець відділу пропаганди екологічної освіти КНПП.

       На початку заняття Наталія розповіла про історичні корені писанкарства та обрядове шанування яйця у давнину, переповіла легенди та народні повір’я про походження писанки. Змістовною була розповідь про християнські традиції підготовки і святкування Великодня на Україні. Діти розглянули на кольорових ілюстраціях орнаменти писанок з різних регіонів нашої країни, ознайомилися з символами та елементами розпису та отримали детальну покрокову інструкцію. Увесь творчий процес від яйця – до писанки відбувався під пильним наглядом Наталії та працівників відділу. Учні з цікавістю спостерігали за поступовим перетворенням та народженням писанкового дива. І ось – перша писанка в дитячих руках. У кожного – своя, неповторна, оригінальна, в якій знайшов відображення власний світ краси і добра. Вони прикрасять великодні кошики  та принесуть радість від Світлого Празника Христового Воскресіння.

       Ця ідея проведення майстер-класу захопила не лише дітей, а й дорослих. Працівники парку теж виявили бажання спробувати себе у писанкарстві. Це мистецтво особливе тим, що воно доступне однаково всім, а не лише професіоналам. І хоча попередньо вибирається взірець і малюється ескіз майбутньої писанки, результат не можна  передбачити наперед. Найцікавіший момент відбувається тоді, коли вже майже чорну від фарби та воску писанку нагрівають свічкою, відкриваючи яскраві кольорові барви. Тож дорослі, як діти, раділи та чудувалися таїні творення писанкової краси, ділилися враженнями про набутий досвід.

       І малих, і дорослих  по завершенні майстер-класу переповнював однаковий жаль: «Як шкода, що це лише раз на рік!». Виникло бажання зробити писанкарство традиційним звичаєм своєї сім’ї у передвеликодний період.

       Писаночки, створені власноруч, будуть довго милувати зір в родинній оселі. Нехай зі святом Воскресіння Христового вони принесуть і воскресіння нашої України!

  •     Початок квітня здивував всіх снігопадом і негодою. Лелеки, які повернулися до  свого гнізда, опинилися в екстремальній ситуації. Працівники відділу рекреації разом з працівниками Яремчанського міського комунального підприємства вирішили допомогти  птахам. Були зібрані кошти на  їх підгодівлю і з допомогою вишки корми були  доставлені в гніздо птахів.

  •    В кінці минулого року Українська асоціація активного та екологічного туризму, асоціація журналістів «Туристичний прес-клуб України» та журнал  «Міжнародний туризм» організували перший Національний конкурс лідерів активного та екологічного туризму України.

        Метою конкурсу є визначення кращих представників сфери активного та екологічного туризму і відпочинку, підвищення якості надання послуг даної сфери, популяризація активних видів туризму та розвитку екологічного туризму.

        26 березня в м. Київ, в рамках міжнародної туристичної виставки UITT  2015,  відбулась офіційна церемонія нагородження переможців конкурсу за  15-ма номінаціями.

        Карпатський національний природний парк отримав почесну перемогу і був визнаний найкращою установою екологічного туризму в Україні!

  •   27 березня 2015 р. на базі  Львівського інституту економіки і туризму проведена Всеукраїнська науково-практична конференція “ІСТОРИКО-КУЛЬТУРНІ ПАМ’ЯТКИ ПРИКАРПАТТЯ ТА КАРПАТ ВАЖЛИВІ ОБ’ЄКТИ В РОЗВИТКУ ТУРИЗМУ”. Співорганізаторами конференції виступили Прикарпатський національний університет ім. В. Стефаника (м. Івано-Франківськ), Департамент міжнародного співробітництва та туризму ЛОДА та Управління туризму Львівської міської ради.

     Метою проведення наукового заходу була потреба ґрунтовного аналізу сучасного стану, наявної джерельно-історіографічної бази та практичного значення історико-культурних пам’яток Прикарпаття та Карпат, національної і світової історико-культурної спадщини для розвитку туризму.

      У конференції взяли участь 57 учасників, з них 8 молодих вчених та 8 студентів, що представляли різні навчальні заклади та установи України. Електронний варіант матеріалів конференції буде розміщений на сайті інституту.

      У роботі конференції взяли активну участь науковці та викладачі, аспіранти й студенти Львівського інституту економіки і туризму, Львівського національного університету імені Івана Франка, Львівського регіонального інституту державного управління Національної академії державного управління при Президентові України, Львівської академії друкарства, Національного університету «Львівська політехніка», Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, Чернігівського державного інституту економіки і управління, Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка, Інституту українознавства імені Івана Крип’якевича НАН України, Карпатського національного природного парку.

      27 березня 2015 року відбулося пленарне  та  секційні засідання, на яких було заслухано та обговорено тематичні доповіді. Доповідачі висвітлювали широке коло актуальних питань пошуку, дослідження і впровадження у туристичну галузь історико-культурних ресурсів, серед яких особливе місце відводилося найновішим результатам  наукових досліджень національних і різноетнічних (польських, єврейських, австрійських та ін.) культових споруд Прикарпаття та Карпат, галицьких монастирів, великому значенню місцевих музеїв та розширенню музейництва, питанням збереження унікальної історико-культурної спадщини, а також великим можливостям використання історичних і культурних пам’яток в туризмі.

      На конференції з презентацією «Етнопізнавальний маршрут «Гуцульщина сакральна» як одна з форм в розвитку релігійного туризму на Яремчанщині» виступила фахівець відділу пропаганди екологічної освіти Карпатського НПП Наталія Гнатюк, яка поділилася досвідом популяризації  та включення об’єктів сакральної архітектури в туристичні маршрути, як перспективні напрямки у розвитку регіонального та міжнародного туризму. Також розглянула різні можливості пошуку і залучення коштів для виконання необхідних робіт для збереження церков та проведення рекламно-інформаційної діяльності з метою збереження національної і світової історико-культурної спадщини.

  • 25 березня 2015 року працівники відділу рекреації Карпатського національного природного парку відвідали м. Київ для участі у 21-ій Міжнародній туристичній виставці UITT 2015 "Україна – подорожі та туризм", що проходила у Міжнародному виставковому центрі.

    Презентація КНПП була частиною об'єднаної туристичної експозиції "Екотуризм в Україні", що проходила під егідою Української асоціації активного та екологічного туризму та за підтримки Міністерства екології та природних ресурсів України. Тема експозиції це – інновації та найкращі рішення для екологічного та активного туризму, майстер-класи та дегустація регіональних продуктів.

           Учасникам та відвідувачам виставки були представлені природні та рекреаційні ресурси КНПП. Також презентувалася друкована продукція як інстремент промоції екотуризму. Учасники та гості виставки мали можливість скоштувати екологічно чисті карпатські продукти. Протягом усієї презентації спостерігалася висока зацікавленість відвідувачів до ререаційних ресурсів Карпатського краю. Як результат налагоджені контакти з рекреаційними установами для подальшої співпраці з метою розвитку та промоції екотуризму в Карпатах.

  •     Нещодавно на території Карпатського національного природного  парку була знайдена ще одна тваринка, яка потребувала допомоги. У результаті  великого снігового покриву, борсук не зміг знайти собі їжу і був змушений спуститись поближче до людських осель, де його і помітили люди. Вони у свою чергу і звернулись у КНПП. Працівники державної служби охорони парку, виїхали на місце знахідки. Борсука оглянули, і передали у реабілітаційний центр на базі вольєрного господарства Карпатського НПП, де його нагодували і дали тимчасове житло. Зараз тваринка почувається краще і звикає до людей.

  •   В цьому році екологічна спільнота відзначає цей день під гаслом «Вода та сталий розвиток». Напередодні святкування, 19 березня 2015р., за сприяння адміністрації Карпатського національного природного парку, відбувся круглий стіл в рамках проекту «Забезпечення рівного права на воду та санітарію в Україні», що реалізує ВЕГО «МАМА-86» за підтримки Шведської Агенції міжнародного співробітництва та розвитку SIDA. Проект передбачає не тільки широку інформаційно-просвітницьку кампанію з питань води та санітарії, але й незалежні моніторингові дослідження якості питної води в джерелах громадського користування, розробку так званих безпечних планів води та практичне вирішення місцевих проблем.

      Так, ще в грудні 2014 року ЯМЕГО «МАМА-86-Яремче» розпочала незалежні дослідження якості води в природних джерелах на території Карпатського національного природного парку та в деяких шкільних закладах. Проект буде тривати ще два роки.

      Зібравшись в Екотуристичному візит-центрі парку, учасники круглого столу обговорили ситуаційне дослідження, яке розпочалося ще у 2012р., щодо проблем водопостачання, водовідведення та умов санітарії на Яремчанщині, ознайомились з висновками та виділили найактуальніші проблеми регіону в цій галузі. У заході взяли участь понад 30 учасників, серед яких: представники Яремчанської міської ради, сільських рад, комунальних підприємств, відділу освіти, Карпатського НПП, приватні підприємці, члени громадських організацій та місцевої самооборони.

      Круглий стіл проходив у жвавій дискусії. Як результат, було прийнято рішення щодо об’єднання зусиль КНПП, органів місцевого самоврядування та громадських організацій для проведення інвентаризації джерел забруднення стічними водами р.Прут та її приток, виявлення та ліквідації стихійних сміттєзвалищ, залучення підприємців до створення пунктів прийому вторсировини та виготовлення сітчастих контейнерів. Учасники відзначили ключову роль екологічної освіти населення, а особливо молодого покоління для покращення екологічної ситуації в регіоні. Було ініційовано створення робочої групи в кожному населеному пункті з метою проведення екологічних акцій та залучення місцевих громад до конкретних заходів.

  •  

    Працівники відділу пропаганди екологічної освіти спільно з ЯМЕГО «МАМА-86-Яремче» навесні вже традиційно проводять екологічну акцію «Збережемо першоцвіти» для освітніх закладів Яремчанщини. Цікаві бесіди з ілюстраціями першоцвітів, а також легенди та загадки прикрасили повчальні розповіді про необхідність збереження перших весняних рослин. Такі екологічні заняття в дошкільному закладі с-ща Ворохта провели Лариса Яремин та Галина Марчак. А Наталія Гнатюк провела уроки в молодших класах Яремчанської ЗОШ №1. Діти  уважно слухали та активно брали участь в обговоренні проблеми знищення первоцвітів.
     

    Крім того, вперше цьогоріч, до акції долучились і відпочинкові заклади. Цікавим та змістовним заходом став семінар «Не зривайте первоцвіти», що проходив 12 березня в Екотуристичному візит-центрі Карпатського НПП. Учасниками семінару були вихованці дитячого санаторію «Сніжинка», які неодноразово відвідують найцікавіші куточки нашого краю. Діти з різних регіонів нашої країни мали можливість ознайомитись з первоцвітами Карпат. І хоча природа тут пробуджується, зазвичай, найпізніше в Україні, та їх статус зобов’язує кожного дбайливо ставитися, охороняти та примножувати багатства рослинного світу. Для кращої наочності було продемонстровано дві презентації про першоцвіти,які провела Уляна Абрам’юк. Також діти побували і в музею візит-центру КНПП, де ознайомилися з природними та етнографічними особливостями краю. На завершення семінару вихователь санаторію подякувала працівникам парку за можливість долучитися до природоохоронних акцій, що полегшує роботу педагогів в напрямку екологічної освіти.
     

    Школярі переконалися, що ліпше зробити кілька фото на галявині підсніжників, відчути себе фотохудожником цих квітів, ніж завдати рослинам болю. Дощової осені чи холодної зими можна взяти альбом і згадати весну. А коли вона настане, неодмінно знову піти у ліс чи на поляну, щоб ще раз насолодитися красою первоцвітів і знати, що цей чарівний фотокадр можна буде повторити.

  •    У Яремчанському ПНДВ, у районі багатоквартирних будинків, силами місцевих жителів та працівників відділу рекреації, проведено роботи по відновленню природного джерела. Чистої джерельної води приходять напитися жителі Яремча, а також гості міста. Пийте на здоров’я чисту Карпатську воду.

  • Дорогою до с.Татарів на відстані 4,6км від центральної автодороги знаходиться одна з наймальовничіших атракцій Карпатського національного природного парку – водоспад Гук, який є кінцевою точкою еколого-пізнавальної стежки "Урочище Женець – водоспад Гук".

    Природа тут прекрасна завжди. Зимою дерева вбираються у білі шати та гомонять кришталево чисті гірські потоки, влітку та весною квітне зелений трав’яний килим, а осінь зустрічає відвідувачів золотими барвами.

             Багата також й інфраструктура стежки. Це зони відпочинку з альтанками та мангалами, де всі охочі можуть відпочити дорогою до водоспаду.

    Водоспад Гук знаходиться на вистоті 900м над рівнем моря. Вода повільно спадає з висоти близько 15м. Місцеві жителі назвали водоспад Гуком через шум, що доноситься від нього. Через постійне зволоження влітку тут назвичайно багата рослинніть, а взимку мороз перетворює водоспад у цікавий витвір мистецтва. 

  •          25-27 березня 2015 року на території Міжнародного виставкового центру (Броварський проспект, 15, м. Київ) відбудеться ХХІ міжнародна виставка UITT «Україна – Подорожі та Туризм».

             Ця туристична виставка, що має всі підстави називатися однією з найбільших в Україні, традиційно проходить в березні, та з року в рік набуває все більшого визнання серед фахівців туристичного бізнесу країни, держав близького та далекого зарубіжжя.

             На UITT-2015 «Україна - Подорожі та Туризм» планується участь понад 200 туристичних компаній, туроператорів, національних і місцевих туристичних асоціацій, готелів, транспортних агенцій, страхових компаній, представництв багатьох країн світу.

             Свою участь у виставці підтвердили Національні туристичні офіси та Міністерства туризму Аргентини, Грузії, Болгарії, Єгипту, Італії, Ізраїлю, Іспанії, Таїланду, Кіпру, Куби, Тунісу, Туреччини, Угорщини, Хорватії, Домініканської Республіки, Словенії  тощо.

             У рамках виставки відбудеться Міжнародна конференція «MICE Ukraine: діловий туризм – Україна».

  • Минулого тижня до центру реабілітації диких тварин на базі вольєрного господарства Карпатського НПП потрапила нова мешканка. Це сова-довгохвоста із травмою крила. Після огляду працівники центру розмістили іі в один з вольєрів. Після перенесеного стресу лісова красуня приходить у норму, добре споживає корм, і маємо надію повернеться на волю здоровою.

    Запрошуємо відвідати Карпатський НПП та Центр реабілітації диких тварин, щоб побачити нову мешканку.

  • Попередження!!!

    У звязку з лавинонебезпечним періодом та високою ймовірністю сходження лавин прохід та проїзд через контрольно – пропускний пункт Говерлянського природоохоронного науково - дослідного відділення Карпатського національного природного парку (смт. Ворохта, 14-й кілометр) з 6 січня не допускається.

    Адміністрація
    Карпатського НПП

  • В роботі Науково-технічної Ради парку прийняло участь 63 особи, в т. ч. 7 докторів наук та 3 кандидати наук. Були присутні 12 членів НТР, 5 членів НТР (Клапчук В.М., Марискевич О.Г., Козловський М.П., Парпан В.І., Царик Й.В.) засвідчили підтримку позитивного вирішення питань письмовим підтвердженням. Під час роботи науково-технічної ради були розглянуті та прийняті рішення щодо ряду питань функціонування парку та співпраці з громадськістю Яремчанщини.

    1. Перспективи розширення території Карпатського НПП у басейні верхів’я Прута.

    (доп. - заступник директора з наукової роботи – Киселюк О.І, завідувачі лабораторій. ).

    При організації першого національного парку на Україні були пропозиції про значну більшу площу. Одна із основних вимог при організації Парку – басейновий принцип, що дасть змогу зберегти цілісність природної екосистеми, хоча на сьогоднішній момент нижні частини схилів гір належать Парку, а верхні частини схилів гірських рік, потоків та самої ріки Прут - Делятинському і Ворохтянському лісгоспам. Такий розподіл території приводить до того, що експлуатовані приполонинні лісові масиви сильно вирубуються, а, зокрема, трелювання деревини по руслах потоків сприяє виникненню таких негативних процесів як селеві потоки, площинний змив та знос, глибинна та бокова ерозія, осипи, зсуви, що, в свою чергу, спричинює значний винос поживного грунтового горизонту і зміну гідрологічного режиму вод. Все це спричинює збіднення природного біорізноманіття екосистеми загалом.

    Для розширення площі Карпатського національного природного парку пропонується приєднання територій двох лісових господарств:

    ДП «Ворохтянське лісове господарство» - площа 11770 га:  Озернянське лісництво  – 3688 га, Кремінцівське лісництво – 3740 га, Поляницьке лісництво – 4342 га.

    ДП «Делятинське лісове господарство» - площа 13531: Поляницьке лісництво  – 5192 га, Микуличинське лісництво – 3094 га, Дорівське лісництво – 5245 га.      

    Підготовлено:

    - експертний висновок щодо доцільності розширення вилученої території;

    - інформацію щодо перспектив розширення вилученої території;

    - клопотання і наукове обгрунтування щодо розширення вилученої території

    - обстежено 131 ділянку, площею 1203,7 га та ідентифіковано 96 ділянок площею 855,4 га, що ймовірно мають характерні ознаки пралісів та старовікових лісів.

    Потрібно ще зробити:

    -Отримати погодження від Міністерства екології та природних ресурсів України

    -Отримати погодження від землекористувачів: ДП «Ворохтянське лісове господарство» та   ДП «Делятинське лісове господарство».

    -Указ президента про розширення території Карпатського національного природного парку

    Проблеми:

    -Землекористувачі не погоджують  передачу земель національному парку.

    -Місцеве населення не підтримує передачу земель Парку, оскільки побоюються за нестачу опалювальної сировини (дров) через посилення охорони території.

    Шляхи вирішення проблем:

    -Проведення просвітницької роботи з місцевим населенням щодо розширення парку у регіоні

    -Пошуки компромісу із землекористувачами (ДП «Ворохтянське лісове господарство»; ДП «Делятинське лісове господарство») у вирішенні питання передачі земель у відання Парку у постійне користування

    -Мотивація збільшення території парку за басейновим принципом та вимог Європейського союзу щодо розширення площ природно-заповідних територій для відповідності з європейськими стандартами у разі можливого вступу України в Європейський союз.

    М.Приходько. Потрібно активнішу увагу приділяти питанням погодження з землекористувачами. Питання сприяння громадам за проживання на території парку –  передбачати певну компенсацію чи пільги.

    Ф.Гамор. Розширення треба почати з державної програми «Державної стратегії регіонального розвитку». На підставі цієї програми бажано передбачити участь парку в розвитку регіону. Подати та затвердити на сесії обласної ради свої дані про розширення.

    Значну увагу необхідно приділити роботі з представниками зацікавлених сторін: лісорубами, забудівниками рекреаційних об’єктів, пасовище власниками, користувачами дров.

    Вирішили: Перспективи розширення території Карпатського НПП у басейні верхів’я Прута підтримати та схвалити.

    2. Про плани робіт НТР, по програмі «Літопису природи», еколого-освітній роботі на 2015 р. (доп. – заступник директора з наукової роботи Киселюк О.І., начальник відділу пропаганди екологічної освіти Гайдук Л.М.).

    План роботи НТР на 2015 рік поданий в додатку 1.

    План роботи по програмі «Літопису природи» на 2015 рік поданий в додатку 2.

    План роботи по еколого-освітній роботі на 2015 рік поданий в додатку 3.

    Вирішили: Плани робіт НТР, по програмі «Літопису природи» та еколого-освітній роботі погодити.

    3. Про план санітарно-оздоровчих заходів та план лімітів використання природних ресурсів у 2015 р. (доп. – провідний інженер-лісопатолог відділу державної охорони природно-заповідного фонду Гурчик В.С.).

    Одним з головних завдань служби державної охорони парку є контроль за санітарним станом лісових масивів. Для своєчасного виявлення  пошкоджених насаджень, які потребують втручання людини з метою їх подальшого оздоровлення, є проведення лісопатологічного обстеження.

    Згідно Санітарних правил в лісах України та на основі Наказу директора парку № 36 від 3 квітня 2014 року було заплановано обстежити територію площею 12,0 тис.га На основі даних лісопатологічного обстеження було встановлено об’єми проведення санітарно-оздоровчих заходів в насадженнях парку.

    Олвз – 10,2 га; 33/29 м³ ВСР – 595,2 га; 13602/9384 м³, ССР – 0,4 га; 93/63 м³.

    Виявлені пошкоджені насадження обстежувались лісопатологом та інженерами відділу охорони та збереження природних екосистем Карпатського національного природного парку. Проведені обстеження найбільш пошкоджених ділянок науковими співробітниками парку. Основними причинами ураження насаджень є природні стихійні явища, в результаті в ослаблених деревостанах виникають осередки стовбурових шкідників. Завдяки сприятливим погоднім умовам 2014 року для їх розвитку вони набули значного поширення. Ослаблені дерева буквально на очах всихають. Осередки мають за ступенем розвитку переважно виникаючий характер, а ступінь ураження насаджень куртинний та груповий.

    Загальна площа і загальний запас вибірки при проведенні санітарно-оздоровчих заходів

    Враховуючи ступінь пошкоджень насаджень, розроблений  план санітарно-оздоровчих заходів на 2015 рік. Він розроблявся у відповідності до Санітарних правил в лісах України. Санітарно-оздоровчі заходи планувалися в пошкоджених деревостанах, де спостерігається значна кількість дерев, які сильно ослаблені, всихаючі, сухостійні, в осередках розвитку хвороб та шкідників, на захаращених ділянках. Насадження, які включені в План СОЗ, будуть обстежені представником з обласного управління лісового і мисливського господарства та представником із державного управління охорони навколишнього природного середовища в області, які підтвердили б правильність підбору ділянок.

    Слід зазначити, що рубки призначені в насадженнях, які вже втратили значну частину біологічних і екологічних функцій (тобто розладнані). На цих ділянках спостерігається значне всихання дерев. Деякі насадження потрібно очистити від захаращеності, оскільки є і свіжі  вітровали і поодинокі всихання, які в перспективі можуть стати осередками розвитку шкідників і хвороб. Метою проведення СОЗ є недопущення розвитку осередків поширення та розмноження хвороб і шкідників. Багато ділянок примикає до доріг та туристичних маршрутів, що погіршує їх естетичний стан, а інколи і прохідність.

    План СОЗ оформляється як ліміт на використання природних ресурсів у межах території ПЗФ загальнодержавного значення.

    Вирішили: План санітарно-оздоровчих заходів та план лімітів використання природних ресурсів у 2015 році погодити.

    4. Про зміну функціонального зонування ділянок під кладовища  (доп. – головний природознавець – Купчак І.В., провідний інженер ВДОПЕС Бойко В.М.).

    Вашій увазі пропонуємо погодити переведення земельних ділянок, які будуть використовуватись для потреб місцевого населення, а саме Ворохтянською селищною та Микуличанською сільською радою для влаштування кладовища,

    Ворохтянська селищна рада – Ворохтянське ПОНДВ, картал 9, виділ 24,29, площею 2,9182 га зона регулярної рекреації в  господарську зону.

    Микуличанська сільська рада – Підліснівське ПОНДВ, квартал12, виділ 12, площа 5,0 га регульованої рекреації в господарську зону.

      Дане питання регулюється «Проектом організації території, охорони та рекреаційного використання природних комплексів і об’єктів Карпатського НПП – розділ 5,3 «Пропозиції щодо можливих змін функціонального зонування», а саме після проведення відповідних обстежень і винесення на розгляд науково-технічної Ради Карпатського НПП, можливі зміни функціональному зонуванні будуть враховані при проведенні лісовпорядкування за технологією безперервного.

    Вирішили: Переведення ділянок під кладовища із зони регульованої рекреації у господарську зону погодити.

     

    5. Про покращення туристичної інфраструктури на території парку (доп.- начальники ПОНДВ, представники організацій та фізичних осіб надання послуг)

    До науково-технічної ради парку  звернулося ряд  підприємців з пропозиціями про покращення туристичної інфраструктури на території парку.

    -          Погодити поточний ремонт туристичного будиночка (Татарівське ПНДВ, кв. 22, вид.24) за благодійні кошти ПП Кричкалюк М.Ю.

    -          «Центр соціальних та ділових ініціатив» м. Яремче (вик.дир. І.Зінов’єв) пропонує створення парку-музею «Карпати в мініатюрі» у Яремчанському ПОНДВ.

    -          Комплекс сімейного відпочинку “Ведмежа гора” ініціює передпроектну пропозицію щодо створення  "Босоніжної стежки" в районі вольєрного господарства (Яремчанське ПОНДВ).

    -          Група підприємців (ПП Панько П.В. та ПП Стефанюк І.М.) звернулася про влаштування зіплайнів на території Яремчанського та Женецького ПОНДВ.

    -          ПП Криворучко М.В. звернувся про дозвіл на облаштування відпочинкової зони з будівництвом малих архітектурних форм у Яремчанському ПОНДВ.

    -          СГД Макаревич Н.М. звернувся про дозвіл на облаштування переносного витягу для лижників-початківців.

    -          Облаштування переносного витягу на території Яблуницького ПНДВ.

    Вирішили: Не заперечувати щодо встановлення повітряного витягу ПП Паньком П.В. (Яремчанське ПОНДВ) та СГД Стефанюком І.М. (Яремчанське, Женецьке ПОНДВ)  та в своїй діяльності дотримуватись чинного природоохоронного законодавства.

    Схвалити передпроектну пропозицію щодо створення "Босоніжної стежки" в районі вольєрного господарства (Яремчанське ПОНДВ). Укласти угоду спільного використання парком та ПП об’єкту згідно чинного законодавства України.

    Схвалити передпроектну пропозицію «Центру соціальних і ділових ініціатив» щодо створення  парку-музею «Карпати в мініатюрі» у Яремчанському ПОНДВ.

    Погодити СГД Макаревичу Н.М. облаштування переносного витягу для лижників-початківців. Укласти угоду спільного використання парком та ПП об’єкту згідно чинного законодавства України.

    Погодити поточний ремонт туристичного будиночка (Татарівське ПНДВ, кв. 22, вид.24) за благодійні кошти ПП Кричкалюк М.Ю.

     

    6. Різне.

    6.1. Про заходи щодо відзначення 35-ти років з дня створення Карпатського НПП (доп. – заступник директора з наукової роботи Киселюк О.І.).

    1. ОРГАНІЗАЦІЙНІ.

    1.1. Провести Міжнародну науково-практичну конференцію та видати її матеріали (орієнтовно в вересні 2015 року).  Відп. – Слободян В.Я., Киселюк О.І., керівники лабораторій

    1.2. Під час проведення конференції організувати виступи колективів художньої самодіяльності. Відп.– Гайдук Л.М., Абрам'юк У.М.

    1.3. Розробити проект екскурсії для учасників конференції з показом найбільш цікавих природних комплексів парку. Відп. – Панчук М.М., Киселюк О.І.

    1.4. Під час проведення конференції організувати виставку народних умільців.  Відп. – Косило Л.С., Гнатюк Н.М. 

    2. ПРОПАГАНДИСТСЬКІ.

    2.1. Підготувати та видати листівки по основних напрямках діяльності парку (до 01.07.2015 р.). Відп. – заступники директора, начальники відділів.

    2.2. Видавати щоквартально газету "Карпатський національний" з постійною рубрикою „Карпатському – 35”. Відп. – Абрам’юк У.М.

    2.3. Підготувати та видати серію буклетів (до 01.07.2015 р.). Відп. – заступники директора, начальники відділів.

    2.4. Підготувати матеріали та видати монографії і збірки. Відп. – заступники директора, начальники відділів.

    2.5. Виготовити логотип „Карпатському НПП – 35” з використанням у проведенні ювілейних заходів та випуску друкованої продукції. Відп. – Яворський А.І., Тимчук Я.Я.

    2.6. Провести екологічну вікторину для школярів (до 15.05.2015 р.). Відп. – Гайдук Л.М., Абрам'юк У.М.

    2.8. Виготовити значки з парківською символікою (до 01.0.2015 р.). Відп. – Яворський  А.І.

    2.9. Розробити та виготовити настінний перекидний календар (до 31.05.2015 р.). Відп. – Гайдук Л.М., Абрам'юк У.М.

    2.10. Провести благоустрій території в'їздного знаку (до 31.05.2015 р.). Відп. – Яворський М.М., Гордашко І.І, Савчук Ю.М.

    2.10. Підготувати серію публікацій про парк та направити у центральні та обласні видання. Відп. – Абрам’юк У.М., Гайдук Л.М.

    2.11. Підготувати та випустити папки, блокноти, ручки, наклейки з ювілейною емблемою. Відп.- Яворський А.І., Старунчак В.  

    2.12. Виготовити футболки та  кепки із символікою парку. Відп.- Яворський А.І., Старунчак В.

    2.13. Постійно висвітлювати інформацію на сайті парку. Відп. – Киселюк О.І., Гайдук Л.М. 

    3. ТЕХНІЧНІ.

    3.1. В лісовому господарстві.

    3.1.1. На честь 35-річчя парку провести досадку деревно-чагарникових порід в дендросадах Говерлянського,  Ворохтянського ПОНДВ та селекційного пункту (до 1.06.2015 р.). Відп. – Купчак І.В., Чик М.В., Палійчук А.Б., Максим’юк В.П., Савчук Ю.М..

    3.1.2. Поновити межові знаки та аншлаги на території ПЗФ (до 1.07.2015 р). Відп. – Купчак І.В., ВОЗПЕС., начальники ПОНДВ.

    3.2. У рекреаційному господарстві.

    3.2.1. Провести благоустрій екологічних маршрутів та ремонт наглядної агітації (до 01.07.2015 р.). Відп. – Яворський М.М., Гордашко І.І,, начальники ПОНДВ

    3.2.2. Провести ремонт МАФ на зонах відпочинку (до 01.08.2015 р.). Відп. – Яворський М.М., Панчук М.М., Гордашко І.І, начальники ПОНДВ

    3.3. В галузі охорони природи.

    3.3.1. Встановити аншлаги на ОЦПК. Відп. –Купчак І.В., Гордашко І.І., Бельмега В.В., начальники ПОНДВ

    3.3.2. Організувати пересувну фотовиставку „Паркові - 35”. Відп. –  Гайдук Л.М., Панчук М.М.

    3.4. У науковій роботі.

    3.4.1. Встановити аншлаги на всіх ППП, МД та фенопостах. Відп. – Киселюк О.І., Тимчук О.В., Вередюк Л.П., Мотрук М.В., начальники ПОНДВ

    3.4.2. Обладнати пункти спостережень на комплексних феномаршрутах. Відп. – Киселюк О.І., Мотрук М.В., Тимчук О.В., начальники ПОНДВ

    3.4.3. Провести досадку рослин на альпійських гірках у ПОНДВ (до 1.07.2015 р.). Відп. – Тимчук О.В., начальники ПОНДВ

    3.5. У господарстві.

    3.5.1. Провести ремонт ІЛК парку (до 1.08.2015 р.). Відп. – Яворський А.І., Гордашко І.І.

    3.5.2. Провести благоустрій територій садиби ІЛК та відділень парку (до 1.06.2015 р.). Відп. – Яворський А.І., Тимчук О.В., Федорчук Ю.С., начальники ПОНДВ

    3.5.3. При наявності коштів, преміювати працівників парку та пенсіонерів, за багаторічну працю в галузі охорони навколишнього природного середовища. Відп. – Тороус В.Д., Здреник О.М.

    Вирішили: Заходи щодо відзначення 35-ти років з дня створення Карпатського НПП схвалити.

     

    6.2. Звернення ПАТ «Прикарпаттяобленерго» про дозвіл на проведення вишукувальних робіт та розробку проектної документації на будівництво нової повітряної лінії електропередач 10 МВА, що проходить через територію парку (доп. О.Сеник, І. Шклярський - представники ПАТ «Прикарпаттяобленерго»).

    Село Поляниця Яремчанської міської ради є проблемним регіоном через наявний дефіцит потужностей. При цьому у гори продовжують іти інвестиції, отже відкриваються нові котеджі, готелі, бази відпочинку тощо. Перспектива підключення нових потужних споживачів до існуючих мереж тут не те що проблематична, а просто не можлива.

    Ці обставини і стали поштовхом для розробки ВАТ «Прикарпаттяобленерго» цілої програми, спрямованої на зменшення дефіциту потужності, а отже підвищення якості енергопостачання. Вона включатиме будівництво нової повітряної лінії електропередач 10 МВА. Для її прокладання потрібен коридор через лісові насадження шириною 20 м, довжиною 7,5 км.  Частина траси повинна проходити через екосистеми Карпатського НПП. Тому  ПАТ «Прикарпаттяобленерго» просить дозволу у НТР на здійснення вишукувальних робіт та розробку проектної документації.

    М.Приходько. Пропоную дати дозвіл на проведення вишукувальних робіт та розробку проектної документації, оскільки це і є одним із аспектів співпраці з громадськістю.

    Ю. Шпарик. Ремарка: в рішення потрібно додати: «за участю працівників парку».

    Вирішили: Дати дозвіл на проведення вишукувальних робіт та розробку проектної документації на будівництво нової повітряної лінії електропередач 10 МВА, що проходить через територію парку. До роботи над проектом залучити представників Карпатського НПП.

     

    Заслухавши та обговоривши виступи та інформаційні доповіді Науково-технічна Рада вирішила:

    1. 1.Перспективи розширення території Карпатського НПП у басейні верхів’я Прута підтримати та схвалити.
    2. 2.Плани робіт НТР, по програмі «Літопису природи» та еколого-освітній роботі погодити.
    3. 3.План санітарно-оздоровчих заходів та план лімітів використання природних ресурсів у 2015 році погодити.
    4. 4.Переведення ділянок під кладовища із зони регульованої рекреації у господарську зону погодити.
    5. 5.Не заперечувати щодо встановлення повітряного витягу ПП Паньком П.В. (Яремчанське ПОНДВ) та СГД Стефанюком І.М. (Яремчанське, Женецьке ПОНДВ)  та в своїй діяльності дотримуватись чинного природоохоронного законодавства.
    6. 6.Схвалити передпроектну пропозицію щодо створення  "Босоніжної стежки" в районі вольєрного господарства (Яремчанське ПОНДВ). Укласти угоду спільного використання парком та ПП об’єкту згідно чинного законодавства України.
    7. 7.Схвалити передпроектну пропозицію Центру соціальних і ділових ініціатив щодо створення  парку-музею «Карпати в мініатюрі» у Яремчанському ПОНДВ.
    8. 8.Погодити СГД Макаревичу Н.М. облаштування переносного витягу для лижників-початківців. Укласти угоду спільного використання парком та ПП об’єкту згідно чинного законодавства України.
    9. 9.Погодити поточний ремонт туристичного будиночка (Татарівське ПНДВ, кв. 22, вид.24) за благодійні кошти ПП Кричкалюк М.Ю.
    10. 10.Заходи щодо відзначення 35-ти років з дня створення Карпатського НПП схвалити.
    11. 11.Дозволити проведення вишукувальних робіт та розробку проектної документації на будівництво нової повітряної лінії електропередач 10 МВА, що проходить через територію парку, із залученням представників Карпатського НПП.

    Голова Науково-технічної Ради

    Карпатського НПП                                                                    В.Я.Слободян 

     

  • Карпатський НПП визнаний міжнародною туристичною асоціацією з розвитку сталого туризму "Зелені дестинації" одним із 100 найпопулярніших дестинацій світу. http://greendestinations.info/Top100/

    За визначенням Європейської Комісії від 2002 року туристична дестинація – це територія, яка окремо ідентифікується і підтримується для туристів як місце відвідування, й у межах якої туристичний продукт координується одним чи декількома закладами чи організаціями.

    Туристична асоціація "Зелені дестинації" – це платформа з обміну досвідом для осіб, що працюють в туристичній галузі та прагнуть зробити свої рекреаційні об'єкти більш привабливими у зручний та зрозумілий спосіб.

    Таким чином асоціація вирішила відзначити найбільш популярні туристичні регіони. Головним критерієм в оцінюванні був сталий розвиток території, що була об'єктом дослідження. Крім того, до уваги бралися такі показники як природа, навколишнє середовище, культура, соціальний добробут, зелена економіка та зелений туризм. Дослідження проводили 30 міжнародних експертів з розвитку сталого туризму.

    За визначенням асоціації "Зелені дестинації" ТОП 100 – це 100 переможців, а не один. Серед ТОП 100 найбільше вибрано дестинацій в Європі – 50, Африці (включаючи частину Близького Сходу) – 10, Азіатсько-Тихоокеанський регіон – 25 та континентах Північної та Південної Америки – 15.

    Як відзначає туристична асоціація "Зелені дестинації" Карпатський національний природний парк це – "величні вершини, мальовничі полонини, гірські луки, кришталеві озера, чисті ріки, цілющі джерела, цінні археологічні пам'ятки, а також історія та архітектура".

  • «Енергозбереження – це стиль життя!» – така назва тренінгу-семінару для дітей Яремчанщини, що відбувся 26 листопада 2014 р. в Екотуристичному візит-центрі Карпатського національного природного парку за організаційної підтримки екологічної громадської організації «МАМА-86-Яремче» та відділу пропаганди екологічної освіти КНПП. Захід є одним із завдань проекту «Енергію сонця – на служіння дітям!», що ввійшов до переліку переможців конкурсу Української Галицької Асамблеї «Сильна громада».

    В умовах сьогодення, з огляду на зростаючі ціни на традиційні енергоносії, питання енергозбереження та використання альтернативних джерел енергії є надзвичайно актуальними. Особливо важливим є залучити молодь до проведення енергетичного аудиту вдома і в школі та по ланцюжку від дитини - до батьків та вчителів впровадити екологічний стиль життя в повсякденному житті.

    Доповіді семінару про необхідність збереження енергетичних ресурсів планети, про можливості використання нетрадиційних джерел енергії допомогли підвести учнів безпосередньо до основних засад енергозбереження в побуті. Робота в групах зорганізувала учнів і вони самостійно склали плани енергозбереження для Яремчанської ЗОШ №1 та Яремчанської ЗОШ №3. З однієї сторони, учні самі можуть відповідально ставитися до енергозбереження, з іншої – представити напрацьовані плани адміністрації навчальних закладів для практичного впровадження. На допомогу цим ініціативам учасники семінару отримали пакет інформаційних матеріалів.

    Надалі проект передбачає встановлення чотирьох сонячних теплових повітряних колекторів для вентиляції та часткового нагріву приміщення навчального класу Микуличинської спеціальної школи-інтернат. Ефект від впровадження новітньої технології стане відомий після проведення моніторингу роботи сонячних колекторів.

    Отож, основна ідея проекту – перейти від теорії до практики, від впровадження енергоефективності в побуті – до використання альтернативних джерел енергії в майбутньому. Памятаймо, що кожен з нас може зробити персональний внесок у збереження енергетичних ресурсів Землі.

  • 23 листопада 2014 року в Карпатському НПП відбулася польсько-українська наукова конференція "Проблеми розвитку сільського туризму у Польщі та в Україні". Польська сторона була представлена навчальними закладами. Це Варшавський сільськогосподарський університет, Сільськогосподарський навчальний центр ім. Ядвіги Дзюбінської та студентський науковий гурток "Public relations". Учасниками та організаторами конференції з української сторони були Інститут перепідготовки та підвищення кваліфікації Національного педагогічного університету ім. М.П. Драгоманова та Карпатський національний природний парк. Крім того, в заході взяли участь власники садиб зеленого туризму Яремчанщини, представники органів місцевої влади.  

    Під час конференції учасники мали можливість обмінятися досвідом ведення сільського туризму. Зокрема проблематика розвитку сільського туризму була представлена з точки зору наукової та практичної сторін. Учасники конференції дізналися про сільський туризм в Польщі: стан та перспективи розвитку, особливості ведення туристичного бізнесу, інновації та співпрацю туристичних господарств з іншими туристичними суб'єктами.

    Показовим був приклад функціонування міні-фабрики з виробництва екологічно чистої косметичної продукції на території агротуристичного господарства. Крім того, Навчальний центр ім. Ядвіги Дзюбінської поділився досвідом поєднання ведення агротуристичної діяльності на території закладу з навчанням майбутніх фахівців з туризму.

    На конференції були представлені результати наукових досліжень стану води та грунту, проведені в садибах зеленого туризму Яремчанщини науковцями Національного педагогічного університету ім. М.П. Драгоманова протягом минулих років. Результати досліджень ще раз підтверджують той факт, що Яремчанський регіон є екологічно чистим.

    Карпатський НПП поділився своїм досвідом з ведення рекреаційного господарства, еко-туризму та розвитку сільського туризму на своїй території. Учасникам була представлена інформація про туристичні маршрути, рекреаційні об'єкти, традиційне господарювання як складову етнокультурної спадщини, а також форми співпраці Парку з готелями та садибами зеленого туризму.

    Після конференції учасники мали можливість відвідати кілька садиб зеленого туризму та ознайомитися з їхньою інфраструктурою. Крім того, гості відвідали також і рекреаційні об'єкти Карпатського НПП.

    Підводячи підсумки конференції, варто відзначити однакові тенденції розвитку сільського туризму як в Україні, так і в Польщі. Це, насамперед, зростання кількості туристів з початку 90-х дотепер та популяризація туризму в сільській місцевості. Адже, відпочинок у садибі сільського туризму – це чисте повітря та довкілля, піші та кінні екскурсії, екологічно чисті продукти та затишок, побут, традиції та гостинність місцевих мешканців.

  •  

    20 листопада 2014 року з ознайомчим візитом Карпатський НПП відвідала делегація з міста Любліна (Польща) – представники вищих навчальних закладів.

    В рамках візиту працівниками КНПП була проведена оглядова екскурсія в екотуристичному візит-центрі, під час якої були преставлені найбільш популярні туристичні маршрути, флора та фауна регіону, традиції та звичаї місцевих мешканців – гуцулів. Крім того, учасники делегації ознайомилися з головними напрямами роботи Парку. Гості також подивилися фільм про географію, історію та етнографію Карпатського регіону.

    Звичайно, мальовнича краса краю, незвична сакральна архітектура та гостинність місцевих мешканців зачарували гостей. Даний регіон, за словами учасників делегації, є хорошим місцем для проведення конференцій, тренінгів, круглих столів, а також літніх шкіл та таборів.

  • Завдяки зусиллям працівників відділу рекреації Карпатського НПП на території Вольєрного господарства встановлено карту-схему,  та стенд з правилами поведінки та стенд «Пізнай та збережи природні скарби України!».

             Мешканці, туристи та гості міста, вивчаючи карту-схему, можуть краще організувати свій відпочинок, дізнатися про пропоновані атракції та, звичайно, не заблукати на території.

             Крім того, щоб зробити відпочинок відвідувачів цікавим і безпечним та не порушувати режим та спокій тварин, мешканців вольєрного господарства, усі відвідувачі можуть ознайомитися з правилами поведінки. Яскравий стенд з картинками є зрозумілий не лише дорослим, але й дітям, котрі з великою цікавістю спостерігають за тваринами.

             Завдяки новим стендам відвідувачі не лише отримають більше інформації про рекреаційні можливості вольєрного господарства, але й це, у свою, чергу, сприятиме їхньому екологічному вихованню.

  •  

    «Карпатські праліси в зоні національних природних парків: сучасний стан та перспективи збереження». Під такою назвою 30-31 жовтня 2014 р. на базі Карпатського національного природного парку відбулася регіональна науково-практична конференція.

    Зустріч проходила в рамках природоохоронного проекту «Збереження Карпатських пралісів», виконавцями якого є Українське товариство охорони птахів – громадська природоохоронна організація, партнер міжнародної природоохоронної асоціації BirdLifeInternational, за участі та фінансової підтримки Франкфуртського зоологічного товариства. Територією впровадження проекту є 9 національних природних парків, розташованих в Карпатському регіоні, в місцях зростання пралісів: Карпатський, Ужанський, Верховинський, Черемоський, Синевір, Гуцульщина, Вижницький, Сколівські Бескиди, Зачарований край.

    Мета конференції – представлення результатів  інвентаризації старовікових лісів і пралісів в зоні проектованого розширення територій національних природних парків Карпатського регіону,  проведеної у червні – липні поточного року в рамках виконання проекту, та обговорення проблем збереження особливо цінних лісів Українських Карпат шляхом  збільшення площі природно-заповідного фонду.

    В конференції взяли участь 25 учасників, що представляють проектні регіони України та органи державної влади, а саме: представники національних парків,  залучених до проекту, Міністерства екології та природних ресурсів, департаментів екології обласних державних адміністрацій, обласних управлінь лісового та мисливського господарства.

    Заслухавши та обговоривши звітні доповіді координаторів та експертів проекту, відзначили, що  за період виконання проекту (березень - жовтень 2014 р.) було досягнуто поставлених цілей і отримані результати можна розцінювати як позитивні.

    Успішне виконання завдань проекту стало можливим завдяки спільним зусиллям виконавців проекту та ключовим експертам.

    Головні досягнення проекту:

    1.Отримано інформацію про кількість, площу та сучасний екологічний стан ділянок пралісів і старовікових лісів на проектованих територіях розширення девяти національних парків.

    2.Оцінено ступінь перетворення пралісів і старовікових лісів на обстежених територіях результаті лісогосподарської діяльності в господарські ліси.

    3.На основі проведених досліджень надано пропозиції по оптимізації площі і меж пропонованих територій розширення парків.

    4.Підготовлено наукові обґрунтування та клопотання щодо доцільності розширення територій національних парків.

    5.Підготовлено проекти планів дій щодо розширення територій та посилення збереження пралісів та старовікових лісів та інших цінних біотопів.

    Учасники конференції прийняли Резолюцію, яка, після збору всіх коментарів, буде опублікована в засобах масової інформації та доведена до відома центральних органів виконавчої влади з питань охорони навколишнього середовища, органів місцевого самоврядування та інших зацікавлених сторін.

    На наступний рік планується продовження проведення проекту щодо збереження старовікових лісів, пралісів та розширення природно-заповідного фонду Українських Карпат.

  • Нещодавно на базі Надвірнянського коледжу Національного транспортного університету 21 жовтня 2014р. відбувся семінар обласного методичного об’єднання викладачів біології ВНЗ І-ІІ рівнів акредитації «Сучасні тенденції екологічної освіти та виховання в контексті збалансованого (сталого) розвитку», проведений при співпраці з Карпатським національним природним парком та природним заповідником «Горгани». На семінарі виступили: начальник відділу пропаганди екологічної освіти Карпатського НПП Леся Гайдук, начальник відділу екологічної освіти природного заповідника «Горгани» Людмили Кравчук, викладачі коледжів. Представлений спільний проект студентів коледжу Богдани Повх і Романа Петрівського та працівників Карпатського НПП «Вода знайома та незнайома». Крім почутих цікавих фактів про властивості, значення, символи води, використання в традиціях та обрядах, учасники семінару могли насолодитись настоями із запашних карпатських трав та поласувати традиційною місцевою випічкою. Учасники семінару мали змогу отримати необхідні для роботи інформаційні матеріали, надані працівниками заповідних об’єктів.

    На семінарі панувала затишна атмосфера карпатської осені, створена у кабінеті-музеї коледжу «Карпатська спадщина». Вразили і подарунки, власноруч виготовлені студентами коледжу.

    Співпраця Карпатського НПП та Надвірнянського коледжу НТУ триває вже четвертий рік, допомагаючи вирішувати актуальні питання екоосвіти та збереження навколишнього середовища.

  • Вже третій рік поспіль Карпатський національний природний парк разом з Яремчанською міською екологічною громадською організацією «Мама-86-Яремче», за підтримки ВЕГО «Мама-86» та Шведського товариства охорони природи, проводить щорічні «Тижні екологічного споживача» (ТЕС). Це інформаційно-просвітницькі кампанії, що популяризують екологічно відповідальне споживання й сфокусовані на одній із актуальних тем.

    Гасло Тижня екологічного споживача – 2014 – «Живи органічно!»

    Цьогоріч до даного заходу долучилися й дошкільні заклади Яремчанського регіону, адже саме наймололодші громадяни ще не задумуються про проблему здорового харчування, споживаючи проблемні для здоров’я продукти.

    Тому з метою сприяння та популяризації органічного харчування працівники відділу пропаганди екологічної освіти КНПП провели пізнавальні бесіди з вихованцями дошкільного закладу «Гірський струмочок» м. Яремче. Діти з розумінням та цікавістю сприймали інформацію про корисні, особливо місцеві органічного походження, та шкідливі продукти харчування. Малюки як завжди вражали своєю високою активністю, обізнаністю та кмітливістю.

  •  

    23 жовтня 2014 р. відбувся підсумковий захід кампанії «Тиждень екологічного споживача», що проводиться ЯМЕГО «МАМА-86-Яремче» та Карпатським національним природним парком за фінансової підтримки Шведського Товариства Охорони Природи.

    Власне, це – тренінг-семінар «Живи органічно!» для учнів шкіл Яремчанщини.

    Тренерами були працівники відділу пропаганди екологічної освіти парку, які, водночас, є членами ЯМЕГО «МАМА-86-Яремче».

    В заході взяли участь старші класи Яремчанської ЗОШ №1 І-ІІІ ст., Яремчанської ЗОШ № 2 І-ІІІ ст.. та Татарівської ЗОШ І-ІІ ст. Всього – 27 учнів.

    Захід пройшов цікаво та креативно. Спочатку Леся Гайдук ознайомила учасників семінару з темами минулих інформаційних кампаній в рамках «зелених тижнів».

    Потім була робота в групах. Юні екологи самі визначали поняття «органічного продукту», після чого представляли результат. Відрадно, що молодь має неабиякі знання з цього питання.

    Далі Марта Корчемлюк детально представила основні аспекти цьогорічної тематики Тижня. Цікавою була презентація Наталії Гнатюк під назвою «За здоров’ям – до гуцулів: органічне господарювання: життя в гармонії з природою».

    На завершення були підведені підсумки конкурсу творів «Живи органічно». Переможців конкурсу нагородили цінними призами, а всіх інших учасників конкурсу – заохочувальними подарунками. Відбулося також урочисте вручення грамот.

    Вже традиційно, не обійшлося без «солодкого» завершення семінару, де учні мали можливість неформально обговорити почуте з вчителями та тренерами.

    Кожен отримав пакет роздаткових матеріалів, що дасть змогу ще більшій кількості молодих людей та батьків отримати необхідні знання про їжу, що є здоровою для організму та довкілля.

  • 14 жовтня 2014 року Карпатський національний природний парк відвідали з робочим візитом працівники Посольства США в Україні: дипломат економічного відділу Посольства США Джефрі Страк та економічний асистент Посольства США Євгенія Вострікова. Основна ціль зустрічі – це отримання якомога більше інформації про Карпатський національний природний парк, інфраструктуру, перспективи розвитку, державні програми підтримки та економічний вплив парку на регіон.

             В рамках візиту працівники Посольства відвідали екотуристичний візит-центр та Вольєрне господарство з реабілітаційним центром для тварин. Для гостей була проведена оглядова екскурсія. Інфраструктура, пріоритетні напрями роботи та завдання парку були представлені у формі презентації. В ході дискусії обидві сторони обговорили перспективи для майбутнього співробітництва та можливі шляхи вирішення пріоритетних для парку завдань, а саме: збереження природних комплексів та ландшафтів, чисте довкілля та сталий розвиток територій. 

  •  

    4 жовтня – Всесвітній день захисту тварин.

    Ця дата пов’язана з іменем Франциска Ассізького. Він є засновником чернецького ордену, заступником та покровителем «братів наших менших» - тварин та птахів, а також навколишнього середовища. Згідно легенд, що дійшли до нашого часу, Франциск Ассізький володів неймовірною здатністю вступати в тісний контакт із тваринами, які не тільки не завдавали йому шкоди, а й слухалися та захищали його. Він повсякчас просив віруючих не причиняти тваринам болю та виступати в їх захист. Саме Франциску приписують розвиток такого вчення, як екологічна етика, що вивчає внутрішні цінності дикої природи і бережливе ставлення до всього живого. З тих часів і до сьогодні день смерті святого Франциска святкують як День захисту тварин.

    В Україні цей день відзначається з 2000 року. У цей день проводяться численні мітинги, акції, що покликані виховати у дітей та дорослого покоління бережливе та відповідальне ставлення до братів наших менших.

    З турботою про пернатих друзів

    Важливою умовою збереження птахів є підгодівля пернатих у зимовий період. Вміло організована підгодівля сприяє не лише виживанню птахів, а також подальшому їх закріпленню на гніздових ділянках.

    В лютому  цього року з ініціативи Карпатського національного природного парку проводився конкурс «Годівничка для синички», в якому взяли участь вихованці трьох дошкільних закладів («Смерічка» с. Яблуниця, «Лісова казка» с. Ворохта, «Гірський струмочок» м. Яремче) та учні молодших класів загальноосвітніх шкіл Яремчанського МВО. Дитячі роботи були виготовлені з різних матеріалів (вторинної сировини – пластикових пляшок, картону, мотузок, відходів деревини тощо), різноманітних форм та розмірів.

    Підсумком цього конкурсу стала екологічна акція «Допоможемо пернатим друзям», що пройшла на початку жовтня та приурочена Всесвітньому дню захисту тварин. В ході акції працівники відділу пропаганди екологічної освіти Карпатського НПП разом з дошкільнятами та учнями початкових класів Яремчанської ЗОШ №1 розвішували годівнички на території дитячого садка «Гірський струмочок» в м. Яремче, проводили бесіди щодо охорони та збереження пташиного населення, бережливого ставлення до природи та її багатств. Діти з увагою і цікавістю брали участь у вікторині «Впізнай пташку», а також власноруч наповнювали годівнички зерном для пташок. Адже це тільки для нас, людей, птахи взимку – радість. А для птахів це найважчий період, бо найбільша небезпека для тендітної пташки взимку – голод. Сита пташина не замерзне навіть у люті морози: її зігріє внутрішнє тепло, яке виникне завдяки крихтам хліба з людських рук.

    Приємно, що до організації та проведення заходу долучилися також і самі діти разом із своїми наставниками. Змістовним і  повчальним був виступ учнів 3-б класу, який підготувала класний керівник Мартинюк Галина Дмитрівна. Щирими проханнями до своїх ровесників прозвучали слова дітей про необхідність піклування про птахів. Вчитель 1-б класу Сіщук Христина Михайлівна організувала для свого класу екскурсію до екотуристичного візит-ценру Карпатського НПП, де школярі послухали пізнавальну розповідь про територію парку, переглянули презентацію про птахів та взяли участь у вікторині. На завершення заходу працівники парку почастували дітей солодкими ласощами та роздали для кожного класу літературу, що допомагатиме педагогам у вихованні екологічної свідомості учнів. 

    Подібні заходи проводитимуться також і в інших освітніх закладах Яремчанщини, на території яких будуть розвішені годівнички, а також біля установи Карпатського НПП.

    Годівнички, змайстровані дітьми спільно з вихователями, вчителями та батьками, прикрасили території дошкільних та навчальних закладів, що дозволить дітям спостерігати за птахами щодня, годувати їх, проявляти турботу. Не забуваймо про пернатих друзів і ми. Адже кожен може власноруч виготовити нескладну годівничку і встановити біля своєї оселі, щоб допомогти пернатим друзям перезимувати зиму і радісним щебетом зустріти весну.

    Наталія Гнатюк, інженер відділу пропаганди екологічної освіти

     Карпатського національного природного парку

  •  

    Природне довкілля є дорогоцінним даром Творця людині. Це необхідне середовище нашого життя. Тому дбайливе ставлення до природи є найголовнішою вимогою сучасного світу. Життя лісу напряму пов’язане із життям людини. Зменшення лісів спричинює порушення балансу в біосфері, бо вилучається із екосистеми один з основних елементів природи, і першою, хто страждає від цього є людина, яка теж є частиною біосфери.

    17 вересня на базі природного заповідника «Горгани» відбувся тренінг «Внесок людини в охорону лісу», присвячений Дню працівника лісу.

    Тематика тренінгу є дуже актуальною на даний час, адже ліси залишаються  в центрі уваги  екологів та природолюбів, адже саме їх називають «зеленими легенями» планети і відіграють чи не найважливішу роль у збереженні біорізноманіття. Не можна переоцінити і значення, яке відіграє лісове господарство для економіки держави та чинник величезного позитивного природного і екологічного впливу на навколишнє середовище. 

    В роботі тренінгу взяли участь представники інформаційно-методичного центру відділу освіти Надвірнянської РДА та Надвірнянського районного еколого-натуралістичного центру для дітей та юнацтва. Працівники Карпатського НПП:  Киселюк О.І., Корчемлюк М. В. та Гнатюк Н. М. також активно долучилися до проведення заходу.

    Заступник директора з наукової роботи Олександр Киселюк розповів про аспекти збереження старовікових лісів у Карпатському регіоні, а Наталія Гнатюк поділилася досвідом проведення природоохоронних заходів, застосування нових форм та методів екологічної освіти в КНПП, що спрямовані на формування екологічної свідомості дітей та молоді, бережливого ставлення до довкілля.

    Марта Корчемлюк коротко представила проект «Збереження Карпатських пралісів», що розпочався в березні 2014 року, та впроваджується Українським товариством охорони птахів у партнерстві та за фінансової підтримки Франкфуртського зоологічного товариства – міжнародної природоохоронної організації (Німеччина).

    Власне напередодні професійного свята працівників лісової галузі, важливим є ще раз донести до громадськості важливість збереження старовікових лісів та пралісів в Українських Карпатах як важливих первозданних і природних біотопів.

    Тренер занять Андрій Вірста, вчитель біології та хімії Пнівської ЗОШ, цікаво провів навчання, де на практиці ознайомив з методикою організації екологічного заходу з дітьми.

    Цікавими завданнями тренінгу були: створення екологічного колажу з підручних матеріалів, відтворення картини з опису слухачів, де всі учасники мали змогу проявити творчість і оригінальність. Також господарі заходу, працівники природного заповідника «Горгани», показали короткометражний фільм «І на каміннях ростуть дерева».

    На завершення роботи тренінгу учасники підвели підсумки навчання, обговорили можливості використання набутих знань в роботі з дітьми та висловили свої враження від почутого.

    Особлива подяка прозвучала для організаторів заходу Василя Кисляка, директора ПЗ «Горгани» та Людмили Кравчук, завідувач сектору екологічної освіти.

     Учасників тренінгу об’єднала єдина думка, що турбота та збереження лісу як природного національного скарбу – наш спільний обов’язок, всіх, хто не байдужий до проблем лісового господарства, хто своєю працею і турботою сприяє його збереженню та примноженню, хто просто любить, береже і рятує ліс. 

  •  

    Екскурсія старшокласників у Вимірювальну лабораторію аналітичного контролю і моніторингу КНПП

    Прийшов перший осінній місяць, коли учні повернулися до шкільних парт. Але ласкаве сонечко виманює їх з прохолодних приміщень. Так, завдяки багаторічній співпраці Карпатського НПП та шкіл Яремчанщини, учні мають змогу пізнавати нові та цікаві аспекти напрямків роботи нашої установи.

    Так, 9 вересня 2014 р., учні 10 класу Яремчанської ЗОШ під керівництвом вчителя хімії та біології Іванни Василівни Лацік відвідали вимірювальну лабораторію аналітичного контролю і моніторингу.

    В рамках уроку були висвітлені такі теми:

    – історія створення лабораторії;

    – основні  напрямки наукової діяльності працівників лабораторії;

    –  методи дослідження якості вод на території парку;

    – застосування сучасного лабораторного обладнання для моніторингу якості вод.

                    Окрім того, учні отримали інформацію про те, як кожен з нас може долучитися до охорони водних ресурсів нашого краю.

    Старшокласники вже невдовзі обиратимуть свою професійну стежину в житті. Сподіваємось, що деякі з них стануть природоохоронцями та поповнять ряди працівників парку. Разом з тим, незважаючи на вибір професії, отримані знання в стінах Карпатського НПП, допоможуть їм сформувати відповідальне ставлення до довкілля та залишатися справжніми природолюбами.

    Підготувала Марта Корчемлюк, завідувач вимірювальної лабораторії аналітичного контролю і моніторингу

  •  

    Відвідувачі реабілітаційного центру вольєрного господарства КНПП мають можливість детальніше ознайомитись із мешканцями центру, завдяки встановленими інформаційними табличками з короткою характеристикою кожного із видів.

    Також працівниками відділу рекреації КНПП для покращення стану відвідуваної території  забетоновано площадку під контейнери з сміттям.

  • З метою оптимізації рекреаційного природокористування працівники Говерлянського природоохоронного науково-дослідного відділення Карпатського національного природного парку провели  благоустрій місць та зон відпочинку.

  •  

    Патріотично налаштовані  жителі міста Яремче та працівники Карпатського національного природного парку відновили природне джерело по вулиці Шевченка (в районі багатоквартирних будинків).

    У народі здавна шанують джерело, отой дивний струмочок, що, наблукавшись у надрах землі, пробивається на її поверхню. Джерело – найцінніший скарб для  спраглої  людини. Його профільтрована і настояна у глибинах землі вода –  найсмачніший  у світі напій, який відновлює силу, повертає здоров’я. Гуцульщина покрита густою сіткою потоків, струмків і джерел. З ними пов’язаний  щоденний побут горян, тому в усі віки гуцули шанобливо, з священним трепетом ставилися до води, до чистих, цілющих животоків, подарованих людині Богом... Не залишайтесь і ви байдужими до джерела! Впорядковуйте його – воно має довго напоювати людей, від нього повноводнішими будуть ріки, багатою і красивою стане природа рідного краю.

     

    Показники якості води (фізико-хімічні)                                       Нормативи

    рН – 7,51 од                                                                                     6,5-8,5 од рН

    Жорсткість загальна – 2,3 мг-екв/дм3                                                         не <1,5 не>7 мг-екв/дм3

    Лужність загальна -1,8 мг-екв /дм3                                                               не <0,5, не>6,5

    Кальцій – 40 мг/дм3                                                                                                180 мг/дм3

    Магній – 12 мг/дм3                                                                                                  не<10, не >80 мг/дм3

    К++Na+ – 4,8 мг/дм3                                                                                                170 мг/дм3

    Гідрокарбонати – 109,8 мг/дм3                                                                        1000 мг/дм3

    Хлориди – 12,5 мг/дм3                                                                                          350 мг/дм3

    Сульфати – 16,2 мг/дм3                                                                                        500 мг/дм3

    Іон амонію – 0,7 мг/дм3                                                                                       2 мг/дм3

    Нітрити – 0,056 мг/дм3                                                                                         3,3 мг/дм3

    Нітрати – 5,8 мг/дм                                                                         45 мг/дм3

    Мінералізація – 196 мг/дм3                                                             не<100, не>1000 мг/дм3

    Окисніть перманганатна – 1,84 мг/дм3                                         4 мг/дм3

    Залізо – 0,1мг/дм3                                                                            0,3 мг/дм3

  •  

     

         З метою дотримання природоохоронного та санітарного режиму в місцях відпочинку туристів працівники відділу рекреації Карпатського національного природного парку організували роботу по локалізації сміття.

         Чисто не там, де прибирають, а там, де не смітять!

  •  

    31 липня 2014 року на території Карпатського національного природного парку (Івано-Франківська обл.) відбувся прес-тур для журналістів національних та місцевих телеканалів, преси та Інтернет-видань, мета якого – виховання патріотизму та любові до країни шляхом підвищення обізнаності про унікальність природи України та методів її збереження, формування елементів позитивної мотивації населення щодо збереження природно-заповідного фонду.

    Захід відбувався за сприяння проекту «Збереження Карпатських пралісів», що реалізується Українським товариством охорони птахів за фінансової підтримки Франкфуртського зоологічного товариства (Німеччина) та підтримки Міністерства екології та природних ресурсів і Всеукраїнської екологічної громадської організації «МАМА-86».

     В прес-турі взяли участь представники десяти засобів масової інформації, а також заступник директора Департаменту заповідної справи Руслан Андрійко та інформаційний менеджер ВЕГО «МАМА-86» Наталія Жухай.

    Після вітальних слів директора КНПП Володимира Слободяна та заступника директора з наукової роботи Олександра Киселюка, Леся Гайдук, начальник відділу екологічної пропаганди, ознайомила учасників заходу з основними напрямками природоохоронної діяльності парку, найцікавішими туристичними атракціями та Еко-туристичним візит-центром, що є базою для еколого-просвітницької роботи з місцевим населенням та відвідувачами.

    Далі учасники туру мали реальну нагоду відчути красу Карпатських гір та полонинських луків, мальовничі краєвиди та відчути тепло сердець щирих гуцулів.

    Дорогою до Говерлянського природоохоронного науково-дослідного відділення (ПОНДВ) Любов Косило, науковий співробітник – етнограф КНПП, розповіла про історичну спадщину Карпатського краю, ознайомила з пам’ятками природи, архітектури, народними легендами, повір’ями та традиціями. Біля контрольно-пропускного пункту нас гостинно зустрів начальник відділення Василь Максим’юк. Далі учасники туру відчули всю унікальність карпатських пралісів, як єдиних збережених у первозданному вигляді лісових масивів, у смерековому пралісі. Вік дерев тут – 200-220 років. Заступник директора парку Олександр Киселюк ознайомив учасників прес-туру з проектом "Збереження карпатських пралісів", що впроваджується за сприяння Українського товариства охорони птахів та фінансової підтримки Франкфуртського зоологічного товариства. Проект охоплює дев'ять національних природних парків гірської зони Карпатського регіону в районі зростання пралісів і старовікових лісів, а саме: Карпатський, Верховинський, Ужанський, Черемоський, Вижницький, "Сколівські Бескиди", "Гуцульщина", "Синевир", "Зачарований край". Потенційно ці парки можуть розширити свої території за рахунок ідентифікованих ділянок старовікових лісів та пралісів, що належать лісгоспам, і, таким чином, збільшити площу природо-заповідного фонду України. Відповідно до європейських стандартів, вона має складати 15% території, а в Україні, на сьогодні, – трохи більше 6%.

    Наталія Жухай та Марта Корчемлюк, що були представниками ВЕГО «МАМА-86», розповіли про співпрацю КНПП з громадськими організаціями, про спільні проекти та взаємну підтримку на шляху до адаптації українського законодавства до європейського, про розвиток волонтерства у природоохоронній сфері.

    Інші два об’єкти представила Оксана Тимчук, завідувач лісівничо-ботанічної лабораторії. Перший з них – урочище Цибульник, де масово цвіте іван-чай, цибуля сибірська, цицербіта альпійська, пухівка, орхідні та багато інших типових, рідкісних і зникаючих видів рослин. Науковець відзначила, що цвітіння альпійських лук є захоплюючим в будь-яку пору року.

    Ще один цікавий природний об’єкт – верхове оліготрофне болото Рудяк – місце, що зачаровує кольоровою гамою мохів та різнотрав’я. На одному квадратному метрі тут живе понад 200 рослинних та тваринних організмів. Болото Рудяк, площею понад 100 гектарів, розташоване на висоті 850 метрів над рівнем моря. За дослідженнями науковців, вік болота – понад дві тисячі років, глибина сфагнового шару – 2,6 метра. З червонокнижних рослин тут росте журавлина дрібноплода та представники родини орхідних. Особливу цікавість учасників прес-туру викликала рослина-хижак – росичка, яка живиться комахами.

    Остання атракція того дня – поїздка на полонину Борсучина до господаря Василя Саманюка. До учасників туру приєднались працівники Ворохтянського ПОНДВ разом з його начальником Андрієм Палійчуком. Подолавши вісім кілометрів гірської, місцями екстремальної, дороги, учасники прес-туру опинилися у царстві затишку та спокою, де зберігається культура ведення полонинського господарства. Ознайомившись з обійстям та скуштувавши страви місцевого виробництва, журналісти почули звуки гуцульських інструментів – кози та трембіти. Все це не для заробітку, а для душі і для продовження родинних традицій. Так кажуть гостинні ґазди полонини.

    Наповнені колоритом гуцульської культури, учасники прес-туру повернулися додому. Покладаємо надії, що цими враженнями журналісти поділяться з своєю аудиторією читачів та глядачів.

     

    Підготувала Марта Корчемлюк, КНПП

  • 31 липня 2014 року на території Карпатського національного природного парку відбудеться прес-тур для журналістів національних та обласних телеканалів

    Збережемо природу – збережемо Україну!

    Карпатський національний природний парк запрошує відчути велич Пралісів!

    31 липня 2014 року на території Карпатського національного природного парку відбудеться прес-тур для журналістів національних та обласних телеканалів, метою якого є залучення засобів масової інформації до виховання патріотизму та любові до країни шляхом підвищення обізнаності про унікальність природи України та методів її збереження, формування елементів позитивної мотивації населення щодо збереження природно-заповідного фонду.

    На прикладі унікальної ділянки смерекового пралісу у Говерлянському природоохоронному науково-дослідному відділенні буде представлена непересічна важливість пралісів, як єдиних збережених у первозданному вигляді лісових масивів.

    Учасників заходу також ознайомлять з такими напрямками природоохоронної діяльності:

    охорона урочища Цибульник,де масово цвіте іван-чай, цибуля сибірська, цицербіта альпійська, пухівка, орхідні та багато інших типових, рідкісних і зникаючих видів рослин;

    організація екологічної стежки Європейського взірця через оліготрофне болото «Рудяк» – місце, що огорне вас казковою феєрією, кольоровою гамою мохів та різнотрав’я;

    збереження культури та традицій ведення полонинського господарства на прикладі полонинського господарства «Борсучина». Учасники візьмуть безпосередню участь у виготовленні традиційної місцевої продукції, відчують колорит гуцульської культури.

    Прес-тур організовується за сприяння проекту «Збереження Карпатських пралісів», що реалізується Українським товариством охорони птахів за фінансової підтримки Франкфуртського зоологічного товариства (Німеччина), Всеукраїнської екологічної громадської організації «МАМА-86» та підтримки Міністерства екології та природних ресурсів України.

    Час та місце зустрічі: 9.00 год., 31 липня 2014 р., м. Яремче,  вул. В. Стуса, 6, Еко-туристичний візит-центр Карпатського національного природного парку.

    Учасники заходу будуть забезпечені транспортом. Для власного комфорту необхідно мати з собою водонепроникні одяг та взуття, адже погода в Карпатах мінлива.

    Запрошуємо небайдужих журналістів, які усвідомлюють, що природоохоронні території відіграють важливу роль не тільки у збереженні біорізноманіття, але й мають неоціниме соціально-економічне значення для сталого розвитку України!

    Для акредитації необхідно зателефонувати за номерами: 050 380 75 78, 067 903 75 98, або написати за адресою: [email protected].

  •  

    Влітку робота працівників Карпатського НПП пожвавлюється з проведенням науково-польових робіт. При цьому відчувається співпраця між відділеннями парку. Нещодавно працівники рекреації, наукового відділу та Підліснівського ПНДВ організували вихід на один з наймальовничіших туристичних маршрутів «Ставний грунь». Кожне відділення знайшло тут працю в своїй царині. Так лабораторія аналітичного контролю та моніторингу проводила інвентаризацію природних джерел вздовж маршруту, також проводилися заміри температури грунту у ялицевому пралісі. Рекреація мала можливість оцінити естетичну привабливість маршруту та внести пропозиції по облаштуванню. Працівники Підліснівського ПНДВ провели гірськими стежками та плаями, розповідаючи про найцікавіші природні об’єкти.

                Туристичний маршрут «Ставний грунь» створений в рамках проекту «Без кордонів: мережа природних маршрутів у Східних Карпатах», який виконував «Центр соціальних та ділових ініціатив» у партнерстві з Карпатським НПП за фінансової підтримки Європейської Комісії за спів фінансування ЄС в рамках Програми транскордонного співробітництва Угорщина-Словаччина-Румунія –Україна 2007-2013.

    Маршрут починається від церкви Вознесіння Христового в с. Микуличин (урочище Полумистий), де встановлений інформацій стенд з описом та карто-схемою маршруту. Лісова дорога піднімається в урочище Козміївка, проходить через лісові пасовища, де літом цвітуть дзвоники карпатські, волошки, тирлич, зозулинець, арніка гірська та інші рослини.

    В ур. Козміївка праворуч від стежки росте ялицеві старовікові ліси віком 120 років. З цього місця відкривається чудовий краєвид на уч. Стави-Ростовий.

    Далі маршрут виходить до лісового джерела та інформаційного стенду в ур. Клива. Поруч знаходиться верхове болото Мочари, що заросло вербами.

    Відтак дорога піднімається догори і через близько 300 метрів виходить на полонину Грунь, звідки відкриваються мальовничі краєвиди. Влітку тут можна спостерігати цвітіння різнотрав’я, достигає малина, ожина, брусниця та чорниця.

    Поруч розташована дерев’яна вежа для спостереження за тваринним світом, виготовлена під час реалізації проекту, та інформаційний стенд. Праворуч можна побачити насадження модрини європейської. Звідти через смерековий ліс маршрут сходить до ур. Чертіж, звідки також відкриваються чудові краєвиди. Трохи нижче можна спуститись до обриву Скала, який утворився внаслідок зсуву гори внаслідок повені1968 року.

    Лісова дорога веде далі через смерековий ліс і сходить в ур. Громовиця, де колись було лісове озеро. Тут на галявині розташовано мисливський будиночок.

    Звідси маршрут продовжується в заповідне ур. Копчин і вздовж однойменного струмка лісовою дорогою приводить до ще однієї галявини, де навесні можна спостерігати цвітіння купальниці європейської, шафрану Гейфеля, анемони дібровної. Трохи далі з лісової сторони споруджено годівницю для підгодівлі диких тварин, праворуч – встановлено інформаційний стенд.

    Далі маршрут іде мальовничими згинами струмка Копчин, минає лісові пасовища та джерело. На потоці можна спостерігати кашиці – берегозахисні споруди, які збереглися з часів польської влади.

    Маршрут закінчується у місці, де потік Копчин впадає в р. Прутець Чемигівський. Тут знаходиться приватна відпочинкова галявина. Бачимо величні скелі вздовж каньйону р. Прутець Чемигівський. Навпроти ростуть реліктові насадження сосни звичайної. Неподалік вздовж дороги, що веде в ур. Полумистий, можна спостерігати насип колишньої вузькоколійної залізниці та так званого «Чорного мосту» через р. Прутець Чемигівський.

    Протяжність маршруту – 7 км (в одну сторону).Час проходження: 3-4 год. Рівень складності: середній. По маршруту встановлені вказівники.

    Приємно, що для відвідувачів нашого краю відкриваються нові маршрути, що допомагають численним мандрівникам помилуватися неповторною красою карпатських гір.

  •  

    7 липня – День працівника природно-заповідної справи України. Працівники Карпатського національного природного парку вносять вагомий внесок у розвиток заповідної справи та збереження навколишнього природного середовища. Враховуючи важливе значення цього свята в Карпатському НПП проводилися урочистості. З привітальним словом виступив директор Слободян Володимир Ярославович, який нагородив пам’ятною медаллю «Ветеран парку» кращих працівників установи за багаторічну сумлінну працю понад 25 років та зразкове виконання службових обов’язків:

      Ясінського Івана Миколайовича – інспектора з охорони природно-заповідного фонду Женецького природоохоронного науково-дослідного відділення,

        Прощука Петра Васильовича - інспектора з охорони природно-заповідного фонду Ворохтянського природоохоронного науково-дослідного відділення,   Медвідчука Миколу Васильовича - інспектора з охорони природно-заповідного фонду Вороненківського природоохоронного науково-дослідного відділення,

       Мироняка Юрія Івановича – начальника Татарівського природоохоронного науково-дослідного відділення,

        Дожука Михайла Дмитровича – начальника дільниці транспортного обслуговування та Гриніса Петра Михайловича – водія цієї ж дільниці.

  •  

    З 22 по 29 червня в рамках українсько-німецької співпраці у сфері охорони природи на період 2012-2014 р.р. відбулося ряд засідань робочої групи на тему «Розвиток потенціалу природоохоронної території та її управління в Україні» за участю фахівців Міністерства екології та природних ресурсів України, директорів парків та заповідників, а також представників науки. Учасники засідання мали змогу як теоретично, так і практично ознайомитися з менеджментом охоронних територій Німеччини.

    Перший візит було зроблено до адміністрації біосферного резервату «Шпревальд» (Люббенау), що належить до федеральної землі Бранденбург, що багата річковими каналами і заплавними луками. Ландшафт був сформований під час льодовикового періоду. Тут зростають вільхові та соснові ліси. Шпревальд відомий своєю традиційною іригаційною системою, яка складається з більш ніж 300 невеликих каналі загальною довжиною 1550 км.

    В 1991 році Шпревальд був включений до природної спадщини ЮНЕСКО. Площа його складає 47 тис. га. Тут існує близько 18000 видів рослин і тварин. Основна принада для туристів -  плавання по каналах Шпревальда на човні. Вздовж водних маршрутів розміщені будиночки цікавої архітектури. Тут можна призупинитися, щоб придбати сувеніри. Ще однією особливістю цієї території є вирощування огірків та хріну. Мариновані огірки – фірмовий продукт Шпревальда.

    Щорічно територію біорезервату відвідує біля 2,5 млн. чоловік. Потік туристів дозволив створити тут додатково 250 робочих місць. А земля Бранденбург отримує від резервату щорічно 9 млн. Євро. Оскільки Шпревальд розміщений на відстані 100 км від Берліна, то багато відвідувачів приїжджають сюди на одноденний відпочинок.

    Далі делегація відвідала колишній полігон Ліберозе, де перебували радянські танкові війська відповідно до так званого Варшавського договору 1955 р.. Вісім країн-учасниць зобов'язувались утримуватись в своїх міжнародних відносинах від загрози застосування сили, а у випадку збройного нападу на будь-кого з них допомагати всіма засобами, які вони вважають необхідними, включаючи застосування збройних сил. Після об’єднання Німеччини та розпаду СРСР у 1991  р. Договір припинив своє існування, а отже і радянські війська були виведені з цієї території. В даний час природа тут самовідновлюється. І тільки науковці проводять спостереження за біотою, ведуть облік фауни тощо.

    Наступним об’єктом для відвідування став Національний парк «Унтерес-Одерталь», що займає територію в 10500 га. Парк був заснований в 1995 році з метою захисту рідкісного річкового ландшафту в долині Нижнього Одеру. Національний парк Унтерес-Одерталь розтягнувся на 60 км вздовж польського кордону. Територія знаходиться під дією сильних вітрів, що приходять зі сторони Балтійського моря. Тому рівень води в р. Одер може підніматися або опускатися до 1 м.

    Ширина парку становить 3 км. В період весняної повені вся територія парку заповнюється талою водою. До літа тут залишаються невеликі озерця і цілий лабіринт водних каналів серед заливних лугів.

    Це місце стало домівкою для численних зграй птахів. У парку налічується близько 100000 гусей, качок і лебедів. Крім цього, в парку можна побачити чайок і турухтанів. А тутешні популяції деркача і верткої очеретянки – предмет інтересу всього науково-біологічного світу Німеччини. Тут, на площі 5 тис. га, знаходяться водно-болотні угіддя, що занесені в перелік міжнародних угідь Рамсарської Конвенції.

    Перша зупинка – еколого-освітній центр парку. Тут зроблено все для того, щоб почерпнути максимум інформації про природні комплекси. Практичні заняття проводяться для дітей щонайменше тридцяти шкіл. Тут за допомогою інтерактивних методів можна вивчити видовий склад орнітофауни, за допомогою мікроскопів розглянути представників гідробіонтів. Цікаві фільми, стенди, фотовиставки, колекції – тут все, що допоможе пізнати багатство цього краю в цікавий спосіб. Поряд дооснащується окреме приміщення для сучасних досліджень учнями об’єктів живої і неживої природи.

    Іншою цікавою атракцією є  спостереження за водною фауною зі спостережної вежі висотою 18 м. Вона збудована нещодавно і відкриває чудові краєвиди та справжню гармонію ландшафту. Тут – міграційний коридор для численної орнітофауни. Споглядання цієї краси з вежі ніяк не заважає відпочинку водоплавних птахів.

    На третій день делегація відвідала Національний парк «Мюриц». Адміністрація парку знаходиться в колишньому замку королеви Луїзи. Тут міститься виставка зала, що розповідає про життя та часи правліня дружини пруського короля.

    Мюриц (нім. Müritz, слов'янською morcze - "маленьке море") - озеро, розташоване в Мекленбурзі. Мюриц є найбільшим озером, що цілком лежить в межах Німеччини. Озеро виникло в ході останнього льодовикового періоду. Територія національного парку, створеного 1990 року, займає площу 318 км², на 72% його територія покрита лісами, на 13% – озерами, 8% складають болота і решта - луки та пасовиська. Ландшафт сформувався 15 000 років тому в останній льодовиковий період.

    Всього в парку знаходиться понад 100 озер і незліченна кількість ставків. Тому ці місця називають країною тисячі озер. Тут знаходяться головним чином очеретяні зарості і лісові болота. Поруч з озером знаходяться величезні соснові ліси та зустрічаються букові старовірові ліси, що входять до природної спадщини ЮНЕСКО.

    Протяжність пішохідних доріжок на території національного парку вражає – 650 кілометрів. Національний парк «Мюриц», насамперед, є місцем гніздування рідкісних видів великих птахів. Цим він приваблює натуралістів і орнітологів-аматорів. Тут можна зустріти 250 видів птахів.

    У східній частині національного парку обладнані спеціальні вишки для спостереження за дикими тваринами. Також адміністрація національного парку організовує тематичні екскурсії. Можна прогулятися на байдарці або на теплоході по річках і озерах. Це один з кращих способів познайомитися з місцевими мальовничими ландшафтами. Є можливість проїхатися велосипедом або прогулятися пішки. Вздовж маршрутів є інформаційні стенди з мапами.

    Ми відвідали туристичну стежку під назвою «Відчуй ліс». Стежка проходить в букових старовікових лісах і завершується невеличким  поселенням з п’яти осіб під назвою Серран та з цікавим інформаційним центром. Добратися сюди можна і на велосипеді. В рік кількість відвідувачів парку становить від 0,5 до 1 млн.

    Для дітей організовується лісова школа. Тут учні живуть 5-7 днів та вивчають природу під час походів.

    Ще два цікаві об’єкти парку, що відвідала українська делегація – заповідна зона з сосновими лісами, що зростають на місці колишнього полігону, та зона відпочинку біля озера.

    Особливим місцем для відпочинку та наукового туризму є острів Вільм площею 94 га. Тут знаходиться Міжнародна академія охорони природи. Професор доктор Кнапп ознайомив учасників зустрічі з системою природоохоронних територій Німеччини, з європейськими нормами та стандартами у сфері охорони природи. Щорічно тут проводиться 70-80 семінарів. Щоденно острів приймає не менше 30 туристів, а в день «відкритих дверей» – 500-600 осіб.  Це – улюблене місце відпочинку і для школярів.

    Після теоретичних основ професор організував огляд острова з його природними багатствами.

    В другій половині дня відвідали національний парк «Ясмунд». Сюди не потрапиш на авто. Тут організовано спеціальний маршрутний автобус. Це – найменший парк в Німеччині. Його площа – 3 га. Особливою принадою є крейдяні схили висотою до 118 м, що височать над балтійським морем, що просто вражають своєю красою. Тут скрізь облаштовано оглядові площадки та зручні сходи з перилами. Еко-туристичний візит центр також вражає як ззовні, так і з середини. Газони розміщені прямо на даху. Всередині є можливість пройти вниз до самого підніжжя скал, або ж подивитися чудовий фільм у 3D-форматі, а також оглянути виставкову експозицію та придбати сувеніри.

    В цілому, основний девіз природоохоронних територій у Німеччині  - не втручатися в природу, а дати їй можливість самовідновлюватися.

    Особливу подяку хочеться висловити Федеральній Агенції з охорони природи в Німеччині в особі Генріха Шмаудера за насичену та пізнавальну програму, за чудово облаштовані умови проживання, а також кожному учаснику зустрічі зокрема за плідні дискусії та обмін досвідом, за цікаві ідеї для подальшої співпраці та дружню атмосферу.

    Марта Корчемлюк, Карпатський національний природний парк

  •  

    Викладачі та студенти кафедри геоекології та методики викладання екологічних дисциплін географічного факультету Тернопільського національного педагогічного університету імені В. Гнатюка впродовж дванадцяти років, проходячи практику в природно-заповідних територіях, відвідують Карпатський національний природний парк. Під керівництвом викладача Каплуна Івана Григоровича студенти ознайомлюються з діяльністю парку та специфікою території. Подорожуючи екологічними стежками та туристичними маршрутами, студенти-екологи виконують також і волонтерські функції, пов’язані з прибиранням прилеглої території та екологічним просвітництвом інших відвідувачів парку.

    Крім цього, викладачі (Грицак Л.Р.) та студенти кафедри геоекології та методики викладання екологічних дисциплін географічного факультету ще з 2000 року активно співпрацюють з працівниками наукового відділу (Киселюком О.І, Тимчук О.В.) та відділу пропаганди екологічної освіти (Гайдук Л.М., Абрам’юк У.М.) Карпатського НПП. У чорногірському високогір'ї проводяться роботи по дослідженню популяцій червонокнижних видів роду Тирлич, а також стабілізації їх порушених структур з використанням методів біотехнології. 

  •  

    18 червня 2014 року в екотуристичному візит-центрі Яремчанський центр зайнятості спільно з Карпатським національним природним парком провів етнографічний захід на тему: «Гуцульські ремесла та сучасні професії». В проведенні заходу взяли участь народні майстри з Микуличина Василь Стефанюк та Ганна Кріпчук.

    На презентації також були присутні відпочивальники дитячого спортивно-оздоровчого комплексу «Смерічка». Начальник відділу пропаганди екологічної освіти Леся Гайдук провела дітям екскурсію виставковою залою візит-центру, ознайомлюючи їх із природою та звичаями краю. Після ознайомлення з народними ремеслами учасники семінару переглянули документальний фільм про Гуцульщину. Захід завершився екскурсією до вольєрного господарства, яке нещодавно поповнилося новими мешканцями.

  •  12 червня  2014 року відбулося чергове засідання Науково-технічної Ради Карпатського НПП

    В роботі Науково-технічної Ради парку прийняло участь 35 чоловік, в т. ч. 3 доктори та 5 кандидатів наук. Присутні: 13 членів НТР.

    На порядок денний виносилось 10 питань.

    Заслухавши та обговоривши виступи та інформаційні доповіді, Науково-технічна Рада прийняла наступні рішення:

    Питання 1: Про затвердження Положення про реабілітаційний центр для тварин (доп. – заступник директора з наукової роботи Киселюк О.І.).

    Рішення:

    1. 1.Положення про реабілітаційний центр для тварин погодити в цілому.
    2. 2.Внести правки в текст Положення стосовно неаборигенних видів тварин.
    3. 3.Внести підрозділ в Положення щодо фінансового забезпечення реабілітаційного центру.

    Питання 2: Про затвердження Положення про деякі види рекреаційної діяльності на території парку (доп. – заступник директора з маркетингу – Яворський А.І., юрисконсульт – Івасюк Г.М.).

    Рішення:

    1. 1.Положення про деякі види рекреаційної діяльності на території парку погодити.
    2. 2.Внести до Положення окремим розділом вимоги до малих архітектурних форм та сувенірної продукції та відобразити це в договорі з суб’єктами підприємницької діяльності.

    Питання 3: Про розгляд питання щодо надання дозволу на збір матеріалів будівництва міні-ГЕС у верхів’ї Прута   (доп. – ПП Миронюк В.В., начальник Говерлянського ПОНДВ – Максим’юк В.П.).

    Рішення:

    1. Заборонити проведення проектувальних робіт по будівництву мінігідроелектростанції у Говерлянському природоохоронному науково-дослідному відділенні у зв’язку з тим, що така діяльність суперечить ст.. 21 Закону України «Про природно-заповідний фонд України».

    Питання 4: Про реалізацію природоохоронного проекту «Збереження Карпатських пралісів» (доп. – заступник директора з наукової роботи Киселюк О.І.).

    Рішення:

    1. Схвалити та підтримати реалізацію природоохоронного проекту ««Збереження Карпатських пралісів» на території парку та прилеглих територіях.

     

    Питання 5: Про розгляд Проекту внесення змін до Проекту організації території КНПП (Ворохтянське ПНДВ, кв.9, вид. 24, 29, площа 2,9782 га) (доп. – провідний інженер ВДОПЕС Бойко В.М., начальник Ворохтянського ПОНДВ – Палійчук А.Б.).

    Рішення:

    1. Схвалити внесення змін до Проекту організації території КНПП (Ворохтянське ПНДВ, кв.9, вид. 24, 29, площа 2,9782 га) із зміною функціонального зонування із зони регульованої рекреації у господарську зону та запропонувати внесення  аналогічних змін для облаштування кладовища на території Микуличинської сільської ради.

    Питання 6: Про звернення Татарівської сільської ради щодо ймовірності водопостачання якісної питної води (ур. Ілемський, Прутець Яблуницький, Яблуницьке ПОНДВ) (доп. Татарівський сільський голова – І.В. Микитюк, начальник Яблуницького ПОНДВ – Федорчук М.М.).

    Рішення:

    1.Рекомендувати Татарівській сільській раді розробити передпроектну пропозицію щодо облаштування водопостачання та водовідведення с. Татарів (ур. Ілемський, Яблуницьке ПОНДВ).

    Питання 7: Про створення зони відпочинку «Піги» (Татарівське ПОНДВ, кв.10, вид. 7 (доп.- начальник відділу рекреації – Панчук М.М., начальник Татарівського ПОНДВ – Мироняк Ю.І.).

    Рішення:

    1. Погодити проектну пропозицію щодо облаштування зони відпочинку «Піги» (Татарівське ПОНДВ, кв.10, вид. 7).

    Питання 8: Про програму проведення рубок переформування на території парку (доп.- .с.-г.н., завідувач лабораторії екології УкрНДІ «Гірліс» Шпарик Ю. С.).

    Рішення:

    1. 1.Програму проведення експериментальних науково-дослідних рубок з відновлення природних екосистем на території парку згідно затвердженої методики на 5 років погодити.

    Питання 9: Про реалізацію проекту «Без кордонів: мережа природних маршрутів в Східних Карпатах» (доп. – заступник директора з наукової роботи Киселюк О.І.).

    Рішення:

    1. Інформацію про реалізацію проекту«Без кордонів: мережа природних маршрутів в Східних Карпатах” прийняти до відома.

    2. Рекомендувати дирекції парку запропонувати кандидатури до складу моніторингового комітету проекту з впровадження Стратегії розвитку природного туризму.

    Питання 10: Про погодження на використання полонини «Закукол» (Говерлянське ПОНДВ, кВ.2, вид.4, пл.. 21 га) для випасу ВРХ (доп. – Гереджук Ю. М., начальник Говерлянського ПОНДВ – Максим’юк В.П.) та полонині «Храбусти» (Ворохтянське ПНДВ, кв. 13, вид. 4,6, площа 2,0 га (доп. – ПП Мочерняк В.В.).   

    Рішення:

    1. Погодити жителям смт. Ворохта облаштування полонинського господарства для випасу худоби: Гереджуку Ю. М на полонині «Закукол» (Говерлянське ПНДВ, кв.2, вид.4, площа 21 га) та ПП Мочерняку В.В. полонині «Храбусти» (Ворохтянське ПНДВ, кв. 13, вид. 4,6, площа 2,0 га).   

    Підготувала М.В. Корчемлюк, вчений секретар НТР КНПП

  •  

    27 травня 2014 року в Екотуристичному візит-центрі Карпатського національного природного парку відбулося засідання Координаційної ради в рамках проекту «Без кордонів: мережа природних маршрутів у Східних Карпатах». Цей захід став фінальною подією, яка зібрала всіх партнерів проекту, представників природоохоронних установ, активістів громадських організацій та туристичного бізнесу.  Метою засідання було підведення підсумків проекту, презентація результатів, отриманих в процесі його реалізації та окреслення основних напрямків розвитку сектору природного туризму на території Яремчанського регіону.

    Проект «Без кордонів: мережа природних маршрутів у Східних Карпатах» реалізовувався ММГО «Центр соціальних та ділових ініціатив» у партнерстві з Карпатським національним природним парком, Туристичною Асоціацією Івано-Франківщини (Україна), Марамуреським гірським природним парком та Асоціацією Еколоджік (Румунія) за фінансової підтримки Комісії Європейського Союзу.

  •  

            Нещодавно українська делегація відвідала Бельгію в рамках обміну досвідом щодо організації сталого туризму на природоохоронних територіях. Ця зустріч була організована Бельгійським відділенням Всесвітнього Фонду Природи (WWF), який є однією з найбільших в світі громадських благодійних організацій, що більше 40 років працює для охорони природи на всій планеті. Місією WWF є запобігання деградації природного середовища і досягнення гармонії людини і природи.

           В Бельгії зустрілися працівники Марамуреського гірського природного парку (Румунія),  Карпатського біосферного заповідника, Карпатського національного природного парку (Україна), а також координатори WWF в Україні та Румунії. 

             Представники WWF Бельгії організували цікаву триденну програму, яка поєднувала інтерактивне спілкування в ході тренінгових занять з питань ефективного туристичного менеджменту та цікаві і повчальні візити в природоохоронні території  північно-східної частини Бельгії – Фландрії.

             Сьогодні в цій невеликій європейській країні усвідомлюють необхідність збереження природних ресурсів, тому дуже дбайливо ставляться до природи – тут створено велику кількість природоохоронних територій. Одна з них – національний парк Хоге-Кемпен, який відвідали українські та румунські колеги. Ця природоохоронна територія є кандидатом в об`єкти Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО за різними критеріями. Зокрема територія національного парку є видатним прикладом архітектурного ландшафту. Також об'єкт є пам'ятником минулого, символом  геологічних процесів, що відбувалися у розвитку рельєфу. До того ж на території національного парку Хоге-Кемпен проростають соснові ліси, де зустрічаються багато рідкісних порід тварин. Ця місцевість мало заселена, тут практично немає великих промислових об'єктів. Природі ніхто не заважає, і вона відповідає вдячністю.

             Велику увагу в національному парку Хоге-Кемпен надають розвитку рекреації, відпочинку на лоні природі, що є невід`ємним компонентом місцевого сталого розвитку. На цій території існує велика мережа маршрутів для піших прогулянок. Місцеві рейнджери проведуть кожного бажаючого стежками національного парку. Ці люди проходять спеціальну підготовку протягом шести місяців та здають іспит. Тільки після цього вони можуть працювати з відвідувачами,  поєднуючи прогулянку з цікавими розповідями та навіть інтерактивними іграми  на лоні природи. Крім того, в національному парку створена мережа велосипедних маршрутів, загальна довжина якої становить 500 кілометрів.

             На порівняно невеликій території (близько 10 тис. гектарів) функціонують 6 візит-центрів, що тут отримали назву «ворота парку». Всі вони знайомлять відвідувачів з основними аспектами національного парку, однак мають різні тематичні спрямування. Один з них розповідає про світ комах. Тут пропонують відвідати ентомологічний музей та діючу пасіку. В іншому є висока оглядова вежа для споглядання мальовничих лісових ландшафтів, а також чудовий дитячий майданчик. В наступному візит-центрі знаходиться обсерваторія «Європланетарій», де можна познайомитися з цікавими аспектами науки астрономії.  Ще в одному облаштований спеціальний природний маршрут для прогулянок босоніж. Кожна частина цього маршруту складається з окремого природного матеріалу (піску, каміння, деревини, води, тощо), що дозволяє відчути природу на дотик.  Кожен з цих візит-центрів є своєрідним рекреаційним та еколого-пізнавальним центром, чудовим місцем відпочинку для дітей та дорослих. До того ж тут можна дізнатися багато нового та корисного, а головне – відчути себе частинкою природи та усвідомити значимість і необхідність бережливого ставлення до природних ресурсів. 

             Зустріч у Бельгії була доброю нагодою для встановлення нових професійних контактів та обміну досвідом у сфері сталого туризму. Маємо велике сподівання на подальшу співпрацю з Всесвітнім Фондом Природи, що виллється в нові цікаві проекти на території Карпатського національного природного парку. 

  • Учениця 8-го класу, мешканка с. Микуличин, Евеліна Калинчук знайшла у лісі болотяну черепаху, яка, очевидно, заблукала у пошуках водойми. Школярка передала знахідку працівникам Карпатського НПП. Вони, в свою чергу, допомогли тваринці отримати нове помешкання у ставку біля вольєрного господарства.

                Працівники відділу рекреації з радістю спостерігали, як рептилія швиденько пересувається до води і комфортно почуває себе у природних умовах.

                Болотяна черепаха знайшла свою оселю.

  • В Карпатському національному природному парку, в межах села Татарів, Яремчанської міської ради, 24 травня на полонині Хом’як біля підніжжя однойменної гори (1665 м н.р.м.), де в 2006 році встановлено статую Матері Божої, з ініціативи української співачки Руслани Лижичко була проведена Спільна Молитва за Україну.

  •  

     В рамках виконання проекту «Збереження Карпатських пралісів», впроваджуваного Українським товариством охорони птахів (ТОП) за фінансової підтримки Франкфуртського зоологічного товариства, 13-14 травня 2014 року на базі Карпатського національного природного парку в с. Микуличин відбувся тренінг «Методичні основи описів старовікових лісів Карпатського регіону».

    Мета тренінгу – підготовка до проведення польових робіт з ідентифікації та опису старовікових лісів і пралісів на територіївпровадження проекту.

  • Щороку 22 травня увесь світ відзначає Міжнародний День біорізноманіття –  це ще одна нагода звернути увагу широкої спільноти на актуальні проблеми збереження біоти, яка є фундаментом духовного і фізичного здоров’я будь-якої нації.

  • В час пробудження весни на Яремчанщині вже стало доброю традицією долучатися до Всеукраїнської акції "За чисте довкілля”.

    Крім того, щороку, в третю суботу квітня, відзначається День Довкілля, який є кульмінацією багатьох заходів (День Води, День Землі тощо), спрямованих на позитивні екологічні зміни. Їх метою є залучення громади до покращення екологічного іміджу Яремчанського регіону Івано-Франківської області. В Карпатському національному природному парку (КНПП) було заздалегідь запланованонизку заходів із благоустрою, поліпшення санітарного стану довкілля та озеленення. Тож в рамках даних екологічних акцій працівниками парку проводилися посадка лісових культур та декоративних дерев, поновлення елементів благоустрою, очищення водних джерел, поширення екологічних знань тощо. Крім того, це ще і гарний привід зібратися разом, щоб забезпечити чистіше, зеленіше і яскравіше оточення для себе та майбутніх поколінь або просто зробити нашу місцевість ще кращою і привабливішою.

  • «Гострий грунь» знаходиться на території Вороненківського ПНДВ, в кв. 5. вид. 18 на площі 0,04 га. Обладнана малими архітектурними формами для відпочинку.  

  • 23-25 квітня 2014р. у Карпатському національному природному парку в селі Микуличин відбулася  установча нарада з реалізації природоохоронного проекту  «Збереження Карпатських пралісів»,  який розпочавсяу березні цього року і  розрахований на 1 рік.

    Проект  впроваджується Українським товариством охорони птахів (ТОП) – представником міжнародної природоохоронної асоціації BirdLifeInternationalв Україні, у партнерстві та за фінансової підтримки Франкфуртського зоологічного товариства (Німеччина).

    Основна мета проекту - збереження Карпатських пралісів  і старовікових лісів шляхом розширення територій покриття цих цінних лісових масивів національними природними парками Українських Карпат. Територія впровадження – національні природні парки та прилеглі до них території, розташовані в зоні зростання пралісів і старовікових лісів: Карпатський, Верховинський, Черемоський, Вижницький, Сколівські Бескиди, Гуцульщина, Синевір, Ужанський.

    В нараді взяли участь співробітники ТОП, заступники директорів з наукової роботи та керівники наукових відділів національних природних парків, на території яких впроваджуватиметься проект, фахівці по пралісам.

    Під час зустрічі учасники наради обговорили завдання та програму виконання проекту.
    У своєму вітальному слові директор ТОПк.б.н. Олег Дудкін наголосив на тому, що проект став можливим завдяки природоохоронним ініціативам, розпочатим в Українських Карпатах у 2013 році Українським товариством охорони птахів у партнерстві і за підтримки Франкфуртського зоологічного товариства (Німеччина) та за активної участі національних природних парків Карпатського регіону і Департаменту заповідної справи Міністерства екології таприродних ресурсів України.

    Національний координатор проекту, керівник природоохоронного відділу ТОП к.б.н.Ольга Яремченко, презентуючи концепцію проекту,ознайомила учасників наради з   цілями та очікуваними результатами проекту. За її словами,  проект спрямованийна виконання 4-х основних завдань:  1. обстеження,  картування та опис пралісів і старовікових лісів на планованих територіях розширення  національних природних парків;  2.на основі зібраного матеріалу підготовка клопотання та фінальних версій Наукових обґрунтувань щодо доцільності розширення територій НПП в межах зростання пралісів і старовікових лісів;3. розробка Планів управління територіями НПП в аспекті збереження пралісів і старовікових лісів; 4.інформування місцевого населення про значення пралісів та необхідність їх збереження, а також перспективи розширення природно-заповідного фонду Карпатського регіону.

    Один із ключових експертів по пралісам Українських Карпат, заступник директора Інституту природничих наук Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника, доктор сільськогосподарських наук, Юрій Шпарик  презентував  методологічні підходи  та критерії  ідентифікації пралісів і старовікових лісів, що є науково-практичноюосновою виконання проекту. 

    Представники національних природних парків розповіли про те, що уже зроблено в рамках поставлених проектом завдань,  що іще потрібно зробити, які проблеми існують.

    За результатами наради була затверджена робоча програма і календар  виконання проекту «Збереження Карпатських пралісів» на території 8-ми національних природних парків, розташованих в зоні зростання пралісів. Найближчим часом для успішного виконання польових робіт заплановано проведення двох тренінгів: «Критерії і методика ідентифікації старовікових лісів і пралісів», «Методика збору польових  матеріалів для створення ГІС-бази».

  • Природні джерела є особливою цінністю Карпатського національного природного парку. Численні подорожуючі завжди зупиняються біля них, щоб угамувати спрагу, а часто – навіть для того, щоб почерпнути цілющу силу води, що ввібрала в себе всю міць і велич цього краю.

    Біля одного з джерел, що знаходиться на території Ворохтянського природоохоронного науково-дослідного відділення,  розпочато роботи по відновленню дерев’яної конструкції кринички. Зручне розташування джерела здавна користується великою популярністю серед місцевого населення та туристів. Джерельна вода має відмінні смакові якості, відноситься до групи столових вод, придатних до повсякденного вживання. Тому найближчим часом планується ряд заходів по благоустрою цієї території для створення місця відпочинку. Неподалік кринички встановлено колисанку, яка гармонійно виглядає на фоні мальовничого лісового пейзажу.

    Вода – важлива складова з цілющої скарбниці природи. Бережімо водні багатства нашого краю, а з ними – і неповторну красу карпатських краєвидів!

  • На Яремчанщині активно тривають екологічні акції. Вже традиційно Карпатський національний природний парк за ініціативи Яремчанської міської екологічної громадської організації «МАМА-86-Яремче» є організаторами відзначення Всесвітнього Дня Води. Це унікальна можливість нагадати людству про надзвичайну важливість води в повсякденному житті, поглибити суспільне розуміння проблем водних ресурсів й досягнути позитивних практичних результатів їх економії та раціонального використання.

    Всесвітній (міжнародний) день водних ресурсів запроваджений Генеральною Асамблеєю ООН в 1993 році (резолюція № А/RES/47/193 Проведення Міжнародного дня водних ресурсів) і відзначається 22 березня.

    В цьому році тематика дня присвячена взаємозв’язку води та енергії.
    Це –основні складові економічного зростання і прогресу людства.

    Сьогодні, за умов високих ризиків, з якими стикається енергетичний сектор, стає конче важливим включення питань води в стратегічні енергетичні плани.

    Виробництво та передача енергії вимагають використання водних ресурсів, а для забезпечення водою виробничих і господарських потреб необхідна енергія. Тому водна та енергетична стратегії не можуть бути ізольованими одна від одної.

    В рамках акції видано інформаційний бюлетень для поширення серед закладів освіти та місцевої влади Яремчанщини. Традиційно працівники відділу пропаганди екологічної освіти та члени громадської організації проводили екологічні уроки в школах та дитячих дошкільних закладах, а саме: у Ворохтянській, Яблуницькій та Микуличинській загальноосвітніх школах для учнів різних вікових категорій, для членів еколого-краєзнавчого гуртка «Еко-край», в дитячих садочках «Ромашка» у Ворохті та «Смерічка» в Яблуниці. Окрім того, проведено інтерактивне заняття для учнів молодших класів в Делятинському навчально-виховному комплексі Надвірнянського району. Еко-уроки містили аспекти важливості водних ресурсів в житті людини, правила економного використання води, висвітлювалась проблема забруднення річок фосфатними пральними засобами тощо.

    Еко-уроки були проведені для 120 дітей. Водна тематика є наскрізною протягом всього циклу екологічних весняних практичних акцій та екологічних тижнів.

    Учасники заходів отримали велику кількість інформаційних матеріалів, які в подальшому будуть використані для просвітницької роботи в регіоні.

  • Карпатський національний природний парк вже втретє активно долучився до Всеукраїнської акції «Зробимо Україну чистою», що стартувала 12 квітня за місцевої ініціативи Яремчанської міської екологічної громадської організації «МАМА-86-Яремче». В допомогу від регіонального координатора акції з Івано-Франківська ми отримали одноразові мішки та рукавиці.

    Незважаючи на негоду, учасники акції все ж вийшли на прибирання еколого-пізнавальної стежки «Наш друг - природа». Маршрут проходить в лісовому масиві по території Яремчанського природоохоронного науково-дослідного відділення вздовж річок Жонка і Багрівець. Саме Жонка є джерелом питного водопостачання для місцевих жителів.

    Тут – багато улюблених місць для відпочинку. Проте, через низьку культуру, деякі відпочиваючі засмічують територію, що й псує естетичний вигляд чудових карпатських краєвидів.

    Акцію по прибиранню поєднали з проведенням робіт по благоустрою території та її озелененням. Всього до заходу долучилося 36 осіб. Адміністрація парку організувала вивіз зібраного сміття. В другій половині дня працівники служби державної охорони наводили порядок на території вольєрного господарства. Таким чином, спільними зусиллями працівники парку та представники громадської організації прибрали улюблені місця відпочинку місцевих жителів та гостей Яремчанщини. Сподіваємось, що наша ініціатива стане не лише добрим прикладом для інших, але й спонукає відповідально ставитись до природи.

     

     

  • Чудова природа Карпат, з мальовничими краєвидами, гірськими вершинами, дзвінкими водоспадами, – все це приваблює численних мандрівників з різних куточків світу. Кожен, хто відвідує цей неповторний край, шукає для себе особливих моментів від спілкування з природою. Карпатський національний природний парк дбає про створення нових можливостей для приємного відпочинку та оздоровлення відвідувачів.

    Зокрема, до уваги туристів пропонується зона відпочинку «Жонка». Спільними зусиллями Карпатського НПП  та відпочинкового комплексу «Ведмежа гора» ця територія набуває нового естетичного та привабливого вигляду. Тут кожен може отримати задоволення від спілкування з природою та її мешканцями, водночас насолоджуючись ландшафтним дизайном і комфортним  благоустроєм.

          Вольєрне господарство, що знаходиться поруч, дало початок створенню реабілітаційного центру диких тварин. Крім оленя благородного та кабана дикого, які були постійними мешканцями вольєрів, з’явився ще один представник карпатської фауни – козуля європейська. Також облаштовуються секції для інших тварин.

            Милують око і водоплавні птахи, які оселилися на ставку – качки  та лебеді.

        Зона відпочинку «Жонка» – це приємне проведення часу, чудовий настрій і незабутні враження від спілкування з природою.

  • З метою створення комфортних умов для короткотермінового перебування відпочиваючих, на присадибній ділянці території Яремчанського природоохоронного науково-дослідного відділення встановлено відпочинкову альтанку, мангал з накриттям, влаштовуються тераси для озеленення території біля альтанки, підмуровано приміщення, де зберігатимуться корми для підгодівлі диких звірів.


     

     







     


  • З настанням весняного періоду стартує ряд екологічних акцій, в рамках яких практикується забезпечення відповідного санітарного стану як лісових масивів, так і території населених пунктів. Службою державної охорони Татарівського природоохоронного науково-дослідного відділення, серед місцевого населення та відпочиваючих с. Татарів та смт. Ворохта проведено роз’яснювальну роботу (бесіди) щодо недопущення порушень природоохоронного режиму. Щотижня, в березні місяці проводилися Дні охорони природи, в результаті яких  було проведено прибирання берегів річок Прут, Піги та придорожніх смуг, протяжністю 6.0 км. Крім того, проводилися прибирання зон відпочинку «Ребровач» (кв. 22л/д 1) та «Джерело».

     

  • Працівники служби державної охорони природоохоронних науково-дослідних відділень Карпатського НПП і в зимовий період проводять природоохоронну та науково-дослідну роботу.  Зокрема проводиться найбільш точний облік фауни по свіжому снігу, вивчаються шляхи міграції диких звірів, організовуються біотехнічні заходи. В 2013 році виготовлено 30 годівниць та 54 солонці для підгодівлі тварин.

      

     

     

     

     

  • 13 березня у приміщенні Будинку культури м.Яремче при співпраці з Центром позашкільної роботи з дітьми та юнацтвом працівники Карпатського НПП провели міський огляд-конкурс екологічних агітбригад серед шкіл Яремчанського МВО, тема якого – «Першоцвіти». В даному заході взяли участь п’ять шкіл. Важливе місце в конкурсі займала презентація, де кожна команда представляла співпрацю з громадськими та державними екологічними організаціями в природоохоронному напрямку.

  • 12-13 березня в приміщенні екотуристичного візит-центру Карпатського НПП відбувся семінар-тренінг «Менеджмент природних оселищ і міграційних коридорів ведмедя бурого». Даний захід проводився в рамках проекту «Відкриті кордони для ведмедя в Українських та Румунських Карпатах», який впроваджується за ініціативи Всесвітнього фонду природи (WWF) та реалізується за сприяння ЄС.

    Проект направлено на збереження ведмедя бурого та покращення якості середовища його проживання в межах українсько-румунської прикордонної території і безперешкодної міграції між  Українськими та Румунськими Карпатами. Він реалізовується Рахівською районною громадською організацією «РахівЕкоТур» та Мармароським відділенням  WWF-Румунія. Карпатський національний природний парк також є зоною інтересу проекту. Проект здійснюється в рамках Програми транскордонного співробітництва ENPICBC Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2007-2013 рр.

    Семінар-тренінг був присвячений визначенню та узгодженню заходів щодо збереження ведмедя бурого в прикордонній українсько-румунській території та його оселищ і міграційних коридорів. В ньому взяли участь працівники Карпатського НПП та інших природоохоронних установ прилеглих регіонів, органи влади та місцевого самоврядування, громадські організації. 


  • Українські екологи закликають не купувати весняні першоцвіти, що дозволить значно скоротити попит, адже практично всі весняні лісові квіти в Україні опинилися на межі зникнення.

    З метою збереження унікальної ранньовесняної флори в Карпатському НПП видано наказ «Про посилення охорони ранньоцвітучих трав’янистих рослин», з метою недопущення їхнього знищення чи викопування цибулин в період цвітіння та продажі.

    На території Яремчанщини Карпатським НПП проводиться акція «Першоцвіт–2014», в рамках якої службою Державної охорони природно-заповідного фонду спільно з Яремчанським природоохоронним науково-дослідним відділенням та дільничним інспектором м.Яремче проведено рейди, під час яких складено 4 попередження на порушників. Біля продуктового та промислового ринків в м. Яремче розміщено інформаційні листівки. Також відділом пропаганди екологічної освіти проводиться інформаційно-просвітниціка робота а саме:

    – у школах Яремчанського МВО та дошкільних закладах «Гірський струмочок» (м. Яремче) та «Ягідка» (с. Микуличин) проводилися екологічні бесіди на тему: «Весна в природі і в душі»;

    - розповсюджувалися інформаційні листівки «Збережемо весняний цвіт землі», «Ми не злочинці: ми не купуємо першоцвіти!» та буклети «Першоцвіти просять захисту».

    - В газеті «Карпатський національний» надруковано статтю «Триває природоохоронна акція «Першоцвіт».


  •            pralis 

        Господарська діяльність людини досить тривалий час була направлена на винищення лісів. Під впливом господарської діяльності проходило зміщення границь лісу та зменшення числа лісових масивів. Сьогодні немає лісів, які б у тій чи іншій формі не піддавалися би непрямому антропогенному впливу, як наприклад, через емісії (перенесення забруднювачів атмосферними потоками). Але на противагу втручанню в природні ліси та суттєвий на них вплив у Східних Карпатах, майже повністю вкритих лісами, глибоко в горах знаходяться ще справжні праліси. На даний час найбільша їх кількість в серед країн центральної та західної Європи виявлена в Карпатському біосферному заповіднику. 
       Згідно із Всесвітнім Фондом Природи (WWF) і Міжнародним Союзом Охорони Природи (IUCN) до пралісу або первинного лісу відносять такий ліс, який не зазнав жодних змін під впливом людини. Праліси - це лісові екосистеми, що сформувалися спонтанно в процесі еволюції без локального антропогенного впливу, представлені всіма віковими групами з притаманною їм здатністю до самовідновлення, саморегуляції та самозахисту. 
       На території Карпатського національного природного парку ще збереглися лісові масиви різної площі, в яких ніколи не проводилася заготівля деревини. У лісовій рослинності, складі деревних порід і будові таких масивів сьогодні не помітно жодних слідів людського втручання. Їхня недоступність цивілізації та відсутність придатних для сплаву деревини річок, захистила від рубок і зберегла до наших днів. Велику тут роль відіграв режим заповідності окремих цінних лісостанів ще за часів Польської держави. Але в середині минулого сторіччя за часів радянської влади праліси довкола навколишніх сіл Яремчанської міської Ради та сіл Зелене і Бистрець Верховинського району були пройдені рубками, і, в першу чергу, такого негативного впливу зазнали нижньо- та середньогірні типи лісу. З них найбільше бучини, субучини та суяличини вологих едатопів. Як наслідки такого господарювання маємо сьогодні на значних територіях похідні деревостани, які виявилися швидкоростучими, але нестійкими до пошкоджень шкідниками та ураження хворобами.
       На даний час загальна площа пралісів (до яких включені також і квазі-праліси, в природному середовищі яких помітний незначний антропогенний вплив, але за умови що вікова і ценотична структура даного насадження не порушена) близько 605,6 га або 1,2% вкритих лісом земель, більшість цих насаджень знаходяться в заповідній зоні. При цьому за нижню межу віку нами взято 170 років, яка відповідає оптимальній фазі розвитку пралісів (Optimalphase), що відображає сильно зiмкнутий деревостан з високим запасом деревини i доброю середньою життєвiстю дерев. Щодо віку насаджень, особливо високогірних смерекових типів лісу, слід зауважити те, що спостерігається деяка невідповідність натурних даних з матеріалами лісовпорядкування.
      На даний час найбільше пралісів виявлено в лісових масивах Говерлянського ПОНДВ - 238,0 га; Високогірному ПОНДВ - 45,4 га; Яремчанського ПОНДВ - 87,0 га; Ямнянського ПОНДВ - 48,5 га; Підліснівського ПОНДВ - 41,1 га; Женецьке ПОНДВ - 112,0 га; Татарівське - 5,0 га; Ворохтянське - 5,6 га; Бистрецьке - 23,0 га. Найбільше з них збереглося в високогірних смерекових типах лісу ( біля 55%); полідомінантних смерекових типах лісу (20%); ялицевих типах лісу (15%); букових типах лісу (5%) та гірськососнових та раритетних соснових (біля 5%).
       З метою вивчення динаміки пралісів на території парку закладено 4 постійних пробних площ: ППП №1 Підліснівське ПОНДВ кв.9 вид. 16 площа 1,0 га, вік основного ярусу – 210 років, бонітет – І, тип лісу – волога буково-смерекова суяличина; ППП №3 Яремчанське ПОНДВ кв.16 вид. 4 площа 0,5 га, вік основного ярусу – 200 років, бонітет – І, тип лісу – волога смереково-ялицева субучина; ППП №4 Підліснівське ПОНДВ кв.13 вид 29 площа 1,0 га, вік основного ярусу – 180 років, бонітет – І, тип лісу – волога буково-смерекова суяличина; ППП №38 Говерлянське ПОНДВ кв.19 вид 45 площа 0,5 га, вік основного ярусу – 170 років, бонітет – І, тип лісу – волога чиста сусмеречина. Це ділянки високопродуктивних корінних деревостанів, вік окремих перестійних дерев І ярусу яких сягає 200-250 років, які, насамперед, були підібрані в поширених типах лісу, і які в силу своєї недоступності не зазнали антропогенного впливу в минулому або відмічається дуже незначний вплив господарської діяльності людини без порушення типологічної структури. Деревостани на ППП чітко різновікові. Амплітуда коливань віку дерев складає більше 200 років (40-255). Про різновіковість деревостану свідчить відносно велика участь в загальному запасі товстомірних дерев більше 50 см. Процес відновлення і формування молодого покоління деревостану повторюється приблизно через кожні 60-80 років. 
       Особливості пралісів в Українських Карпатах чи в інших куточках Європи не завжди можна розпізнати з першого погляду. Але при детальнішому огляді можна відкрити великі відмінності порівняно з господарськими лісами. Між високими стрункими прямостовбурними смереками раптом впадають в очі товсті старі дерева з діаметром 1 м і більше. На стовбурах дерев і гілках ростуть найрізноманітніші гриби – і тільки коли глянеш вгору, видно, що крона дерева вже відмерла. Тут можна побачити і стовбури, зламані на висоті від чотирьох до десяти метрів, в яких дятли продовбали свої дупла. Нарости і напливи на стовбурах вказують на колишні сніголами чи сильні пошкодження морозом. Іноді дорогу перегороджує лежаче дерево, яке, можливо, було вивалене вітром. А коли перетинаєш дещо більшу ділянку одноманітного лісу з одновіковими деревами, то по злегка хвилястій поверхні грунту можна розпізнати сліди від виворотів дерев – наслідок вітровалу, який стався тут багато років назад. Наявність великих, товстих дерев, як і висока частка мертвих дерев і відпаду, є найбільш характерними ознаками пралісів.
       У той час як у господарських лісах зрубують дерева у віці 90-150 років – поки їх деревина ще є здоровою і не пошкодженою грибами, у пралісах дерева ростуть до своєї природної вікової межі. У смереки та ялиці ця межа становить 350-400 років. Після відмирання дерева стоять або лежать ще кілька десятків років, поки їхня деревина повністю не розкладеться. Частка стоячої чи лежачої мертвої деревини в пралісах у 10-20 разів вища, ніж у господарських лісах.
        Природне поновлення появляється в пралісах на малих площах. Вирішальне значення при цьому відіграє світловий фактор. Тільки там де величезні старі дерева відмирають і вивалються на землю вітром, на поверхню грунту проникає достатньо світла і молоді деревця можуть успішно рости. Іноді вітер вивалює одночасно невелику групу з 3-4 шт 1-метрових дерев в діаметрі. Тоді є можливість для появи і росту таких порід, як явір, горобина, осика, які є більш світлолюбивими ніж смерека. Смерека добре проростає і на трухлявих стовбурах повалених дерев. Там вона знаходить багато поживних речовин і вологості для свого росту і не відчуває конкуренції збоку інших видів деревних порід. Через це іноді старші смереки стоять ніби на ходулях, тому що їхні корені спочатку росли довкола стовбура поваленого дерева, який потім поступово розклався.
        Праліси мають для природи, а також і для людини, неоціненне значення. У зв’язку з тим, що в пралісах відбуваються процеси старіння і розпаду, а також природні стихійні явища, то в них формується різноманітна структура і умови існування, які мають важливе значення для певних видів рослинного і тваринного світу. Комахи і гриби, які для свого розвитку потребують мертвої деревини і тому стали рідкісними в господарських лісах, знаходять у пралісах сприятливі умови для свого існування. Праліси служать надзвичайно цінним мірилом для оцінки впливу різних форм господарювання на ліси, а також для дослідження зміни довкілля і клімату.

  •    06 грудня 2013 року в Еко-туристичному візит-центрі КНПП відбулося чергове засідання Науково-технічної Ради Парку. У зустрічі взяли участь 17 членів Ради, в т.ч. 6 докторів наук та 6 кандидатів наук. Головним чином порядок денний передбачав питання планів робіт на 2014 р., а саме: план засідань НТР, плани досліджень по програмі «Літопису природи» та еколого-освітній роботі, плани санітарно-оздоровчих заходів та лімітів використання природних ресурсів (в частині лісових ресурсів), про затвердження результатів атестації наукових співробітників. Детально обговорювалась тема щодо продовження науково-дослідних робіт щодо рубок переформування на території КНПП. Члени Ради вказали на необхідність детальніше вивчити кожну запропоновану ділянку, опираючись на результати попереднього досвіду. Вирішували і справи господарські. Так, члени НТР погодили проектні роботи по облаштуванню автомобільної дороги с. Ільці – с. Явірник – Державний кордон з Румунією у Верховинському районі.
      В якості запрошених доповідачів на засідання прибула делегація ГО «Збереження агро-біорізноманіття Карпатських гір» з с. Стеблівка Хустського району Закарпатської області представити проект щодо можливості розведення коней гуцульської породи на території КНПП. Більшість членів Ради вказали на складність реалізувати проект в гірських умовах, проте запропонували продовжити роботу по вивченню подібного досвіду та представити на одному з наступних засідань НТР. Останнім розглядали питання щодо затвердження логотипу КНПП, який одностайно підтримали члени Ради.

    Підготувала: Марта Корчемлюк, вчений секретар НТР.

  •  

        Найпривабливішим місцем відпочинку для туристів в Яремчі є рекреаційний об’єкт - вольєрне господарство та прилегла територія. Тут можна не тільки побачити представників карпатської фауни, а й відчути місцевий колорит завдяки облаштуванню дерев’яних архітектурних форм. 

  • dscn6646

       28 листопада в Екотуристичному візит-центрі Карпатського НПП відділом пропаганди екологічної освіти проводився конкурс «Екологічний марафон» серед учнів 6-8 класів шкіл Яремчанського міського управління освіти. 
       Мета конкурсу:
    – активізація пізнавальної та творчої діяльності підростаючого покоління щодо вивчення навколишнього середовища;
    – формування бережливого ставлення до природних ресурсів, усвідомлення власної участі у їх охороні;
    – виховання екологічної та національної свідомості;
    – формування екологічної культури школяра.
      Екологічні змагання включали декілька турів (конкурсів), які мали цікаві запитання екологічного спрямування, народні прикмети.
       Найцікавішим був конкурс юних дослідників «Знай свій рідний край», який носив творчий, а також і дослідницький характер. Згідно з поставленими завданнями, учні презентували екологічну дорогу своїм населеним пунктом, враховуючи походження назв пам’яток природи, культури, історії в регіональному масштабі тощо та супроводжували її фотоілюстраціями.
       У конкурсі «Мозаїка» учасники складали пазли, на яких було зображено пейзаж чи найцікавіші об’єкти Карпатського НПП. Після складання фотокартин, команди виявили неабияку обізнаність, давши їм правильну характеристику. 
       В конкурсах «Впізнайте лікарські рослини» і естафеті ерудитів учні змагалися на знання властивостей місцевих лікарських рослин та народних прикмет.
       Заключним, фінальним конкурсом був «Бліц», де учасники змагалися в ерудованості.
       Переможець (команда «Екіпаж Надія» Ворохтянської ЗОШ І-ІІІ ступенів) та учасники були нагороджені грамотами та цінними подарунками.
      Також в рамках проведення конкурсу «Екологічний марафон» відбулося нагородження учасників та переможців конкурсу поробок з природного матеріалу «Осіннє поле творчості».

    dscn6574

    dscn6604 dscn6571

    dscn6638 dscn6630

    dscn6555

      

  •  dscn6453

      В рамках співпраці обласного державного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді та Карпатського національного природного парку 4 листопада 2013 року в екотуристичному візит-центрі відбувся обласний семінар організаторів і керівників туристських походів на тему: «Організація проведення походів з учнівською молоддю – важливий засіб вивчення рідного краю, національно-патріотичного виховання та фізичного загартування юнаків та дівчат», в якому взяли участь науковці парку (Любов Косило, Віра Стельмащук) і працівники відділу пропаганди екологічної освіти, зокрема: Леся Гайдук і Лариса Яремин. Учасники семінару прослухали лекції, побували на екскурсії, відвідали еколого-пізнавальну "Стежку Довбуша" та обмінювалися досвідом роботи ".

    dscn6467

    dscn6460

     

     

  •   dscn6375

         31 жовтня в Екотуристичному візит-центрі Карпатського національного природного парку вібувся круглий стіл «Екологічний стан річок Яремчанщини». Організатори: Громадська Організація «ВОЛЯ!» та Карпатський національний природний парк.
        Гірські ріки і потоки Яремчанщини зазнають негативного впливу від людської діяльності: скид неочищених або недостатньо очищених стічних вод, утворення стихійних сміттєзвалищ на берегах річок, забір гравійно-піщаної суміші з русел, вивіз каміння з прируслових ділянок. Про це йшлося під час круглого столу, участь в якому взяли фахівці державних структур, науковці, представники місцевої влади та громадських організацій.
         Екологи обговорили результати багаторічних моніторингових спостережень якості води в р. Прут, що проводяться вимірювальною лабораторією аналітичного контролю і моніторингу Карпатського НПП, а також результати досліджень сторонніх наукових організацій. Якість води в річці відповідає класу ІІ, категорія «чиста». І тільки вода на території заповідного Говерлянського науково-дослідного відділення відповідає І класу якості – «дуже чиста». Саме доведення якості води до її найвищої категорії є основним завданням для всіх зацікавлених сторін. Учасники обговорили стан очисних споруд регіону, цільове використання кошті екологічного фонду, проблему твердих побутових відходів, вплив туристичної інфраструктури на водне середовище регіону. Цілком очевидною є необхідність проведення широкої інформаційно-просвітницької кампанії серед населення.
         Члени Яремчанської міської екологічної громадської організації "Мама-86-Яремче" представили досвід вирішення проблеми стічних вод для неканалізованої сільської місцевості (на прикладі будівництва недорогих локальних очисних споруд) та представили результати водних проектів, що впроваджуються на Яремчанщині з 2000 року.
        Експерти наголосили на необхідності збільшення повноважень органів екологічної безпеки, які зараз позбавлені реальної можливості впливати на стан контролю за екологією в області.
    Яремчанщина впевнено розвиває туристичну галузь. Зважаючи на те, що це територія Карпатського національного природного парку, слід об’єднати зусилля для утримання балансу між збільшенням числа відвідувачів краю та раціональним, екологічно обгрунтованим водокористуванням.

            dscn6402

    dscn6385 dscn6426

     dscn6419

  • dsc01426

         30 жовтня 2013 року в Карпатському НПП для працівників служби державної охорони проводилася робоча нарада з підготовки Програми рубок переформування за участі Юрія Шпарика, кандидата сільськогосподарських наук, завідувача лабораторії Укр НДІ «Гірліс».
       Розглянуто наступні питання:
    • Визначення і завдання рубок переформування;
    • Умови призначення;
    • Способи проведення рубок;
    • Оцінка черговості;
    • Структура програми рубок переформування;
    • Вимоги до відбору дерев у рубку;
    • Технологічна карта на проведення рубок;
    • Облікова карта на проведення рубок.

    dsc01424

  • dscn6339

        28-29 жовтня 2013 року в екотуристичному візит-центрі Карпатського національного природного парку (м. Яремче, Івано-Франківської обл.) проводилися круглі столи «Інформація про природно-заповідні території та проблеми розширення природно-заповідного фонду Українських Карпат» та «Планування природоохоронних заходів щодо збереження окремих видів рослин чи тварин на територіях природно-заповідного фонду». Організатори заходів – Франкфуртське зоологічне товариство (Німеччина) та Українське товариство охорони птахів. Метою цих зустрічей є відбір природоохоронних проектів спрямованих на підтримку і відновлення ландшафтного та рідкісного й зникаючого біологічного різноманіття в Українських Карпатах. 
        В роботі круглих столів взяли участь заступники директорів з наукової роботи та начальники наукових відділів всіх національних природних парків природно-заповідного фонду Українських Карпат, а також представник Департаменту заповідної справи Міністерства екології та природних ресурсів України – Анастасія Драпалюк. 
        Під час роботи учасники презентували діяльність національних природних парків. Крім того, обговорювалися загальні та практичні проблеми, пов’язані з розширенням природно-заповідних територій Українських Карпат, розглядаючи питання про відбір потенційних територій для розширення вже існуючих НПП. Особлива увага приділялася збереженню окремих видів тварин чи рослин на кожній території зокрема. dscn6329dscn6335 

  • dscn6225

       22 жовтня в рамках проведення екологічної акції «Жовтий лист» фахівцями відділу пропаганди екологічної освіти проводилися бесіди та екологічні заняття на тему: «Не спалюйте опале листя біля ваших осель» для дітей старших груп дитячого дошкільного закладу «Гірський струмочок» Яремчанського міського відділу освіти. Під час проведення занять було зорганізовано захоплюючі конкурси та вікторини.   

    dscn6220

     

    dscn6240

  • dscn3240 

         Нещодавно в Карпатському НПП проводилася XX ювілейна теріологічна школа-семінар природно-заповідних територій та біологічних стаціонарів за темою «Таксономічне різноманіття ссавців заповідних та природних територій», яка проходила в селі Микуличин. 
         В проведенні теріологічної школи взяли участь 39 теріологів з усіх регіонів України та п’ять науковців з Польщі і Білорусії. Учасники представляли вищі навчальні заклади, національні парки, природні заповідники, науково-дослідні інститути. 
          Під час проведення школи розглянуто наступні питання: оцінка різноманіття теріофауністичних комплексів та його зміни у часі, раритетні види, структурна цілісність фауністичних комплексів, шляхи її збереження, структура фауністичних комплексів – внутрішньо-популяційна, вікова і географічна.
         Проведено ряд круглих столів: Українського центру охорони кажанів, HEPL – координаційної групи з моніторингу популяцій великих хижих, GLIS – групи з методик обліку і діагностики дрібних ссавців, ABC – групи з питань уніфікації українських назв ссавців. Також презентувалися нові дослідження у виконанні студентів і аспірантів та нові видання, сайти, конференції, дисертації. У результаті роботи школи підготовлено резолюцію та пропозиції для природно-заповідних територій.
         В часі проведення теріологічної школи учасники здійснили сходження на г. Говерла та полонину Пожижевська. Окрім того, було проведено екскурсії в виставковій залі екотуристичного візит-центру Карпатського НПП, на еколого-пізнавальній стежці «Стежка Довбуша» та до водоспадів Пробій та Гук. Також відвідали ентомологічний розплідник (пасіка) та вольєрне господарство.

    img 4296joomplu:157 joomplu:159

                          joomplu:158

  •  Джерело теплички

     

        Протягом польового сезону працівники вимірювальної лабораторії аналітичного контролю і моніторингу КНПП проводили натурне обстеження природних джерел в Ямнянському ПОНДВ. Всього обстежено 37 джерел, з них 25 є багатоводними, 9 – з середнім дебітом води, 3 – маловодні. 14 джерел мають високий ступінь використання населенням, 12 – середній, 10 – низький, а 1 джерело не використовується через захаращення. Для кожного джерела визначено географічні координати, зібрано фототеку. Як результат, заповнено так званий інформаційний паспорт. За результатами обстежень будуть розроблені рекомендації по облагородженню та очистці джерел, по виготовленню інформаційних стендів.
         Чотири джерела є цікавими для подальшого вивчення, а саме:
    – Джерело Софії (джерело Прозріння) (кв.23/8);
    – «Голодна вода» (кв.24/24);
    – «Тепличка» (кв. 13/22);
    – Вода, яку освячують на Богоявлення (кв.17/44).
        Тому, до експедиції долучалася працівник відділу рекреації Наталія Гнатюк, яка і продовжить збір інформації від місцевих жителів щодо історико-сакрального значення цих джерел, а вивчення фізико-хімічного складу доповнить ці дані їх рекреаційною привабливістю.

     

     

  •  

    dscn6174Працівники вимірювальної лабораторії аналітичного контролю і моніторингу виготовили виставковий експонат фондової колекції грунтів на території Карпатського НПП. Виставка розміщена в Екотуристичному візит-центрі і демонструє відвідувачам парку найпоширеніші типи грунтів: бурі-гірсько лісові (81%), гірсько-підзолисті(8%), гірсько-лугові (7%) та дернові(4%). Хоча всього на території парку зустрічається 26 різновидів грунту. Ростуть на них ялицеві, смерекові і букові ліси. У межах хвойно-широколистяних лісів переважають світло-бурі грунти, а вище, в межах смерекових насаджень – темно-бурі.

    Бурі гірсько-лісові грунти або буроземи мають буре, поступово слабше з глибиною забарвлення, профіль не має ознак диференціації по елювіальномо-ілювіальному типу і ознак постійного або періодичного перезволоження. Важливою їх особливістю є підвищена щебенюватість верхньої частини профілю. Цей горизонт відіграє роль «захисного панцера», який запобігає інтенсивному змиву і знищенню грунту у період танення снігу і випадання інтенсивних опадів, обумовлює сприятливий водно-повітряний режим, служить джерелом біологічно важливих елементів (фосфору, кальцію, магнію, калію), чим підтримується його висока родючість.

    Гірсько-підзолисті грунти відрізняються від попередніх чітко вираженою диференціацією профілю на елювіальний (освітлений, пластичний) і ілювіальний (щільний, горіхоподібний) горизонти. Зустрічаються ці грунти у межах всього гірсько-лісового поясу, але приурочені до вирівняних елементів рельєфу – терас рік, довгих делювіальних шлейфів, рівних гірських ділянок, складених давньоалювіальними, делювіальними або елювіальними відкладами важкого (глинистого) гранулометричного складу, які мають низьку водопроникність. Стік поверхневих вод (дощових і талих снігових) тут утруднений, грунти зазнають постійного перезволоження і оглеюються.

    Дерново-буроземні і лучно-буроземні грунти. Поширені у всіх вертикальних поясах гірської зони, здебільшого на безлісих ділянках (на виположених гірських схилах, терасах гірських річок, що використовуються під природні кормові угіддя. Дернові-буроземні грунти відрізняються від бурих лісових наявністю дернового темнувато-бурого або навіть темно-сірого з бурим відтінком горизонту, завтовшки 20-30 см. Нижче залягає перехідний сіро-бурий горизонт завглибшки 60-80 см з горіхуватою структурою, який поступово переходить в елювій корінних порід (пісковиків, флішу).

    Вище 1500 м над рівнем моря сформувалась гірсько-лучна зона. Вершини гір і хребтів на цих висотах часто ”бронюються” дуже щільними денудаційно стійкими шарами флішу. Тому рельєф тут більш спокійний, часто зустрічаються майже рівнинні простори, на яких поширені гірські луки. Цей безлісний гірський пояс носить назву ”полонини”. Дерновий ґрунтоутворюючий процес, суттєво вплинув на грунти, основні риси яких сфомувалися раніше під наметом лісу. Назва ”гірсько-лучні-буроземні грунти ” найбільш повно передає їх генетичну природу. Нижня частина профілю гірсько-лучно-буроземного грунту ідентична бурим лісовим.

     

     

  •     Нещодавно на території Карпатського НПП під час рекреаційно-туристичного сезону 2013 року з метою оптимізації відвідування еколого-пізнавальних маршрутів було відкрито інформаційно-пропускні пункти на маршрутах «На водоспад Гук» (Женецьке ПНДВ), «На гору Маковиця» (Ямнянське ПНДВ), «На гору Піп Іван» (Чорногірське ПНДВ). Тут працюють обліковці, які проводять інструктаж та реєстрацію відвідувачів, а також плату за відвідування.

    Ямнянське ПНДВ "На гору Маковиця"

     Ямнянське ПНДВ "На гору Маковиця"

     

    женецьке ПНДВ "На водоспад Гук"

     Женецьке ПНДВ "На водоспад Гук"

    На гору Піп ІванЧорногірське ПНДВ "На гору Піп Іван"

  • dscn5991   

        3-4 жовтня 2013 року в Екотуристичному візит-центрі Карпатського національного природного парку (КНПП) (м. Яремче) відбувся тренінг із залучення волонтерів до діяльності громадських організацій та управління волонтерами. 
        ЯМЕГО «МАМА-86-Яремче» стала одним із переможців конкурсу ваучерів (грантів) з організаційного розвитку ОГС в рамках Угоди між Шведським агентством міжнародного співробітництва в області розвитку (Sida) та Громадською організацією «Ініціативний центр сприяння активності та розвитку громадського почину «Єднання»).
        Партнером заходу виступив Карпатський національний природний парк.
        Окрім самих членів організації, на захід було запрошено працівників КНПП, Природного заповідника «Горгани», членів інших неурядових організацій, таких як «Еко-плай», «Центр соціальних і ділових ініціатив м. Яремче», Природничий клуб «Кедрина», «Сатурнія», «Туристична асоціація «Карпати ЕкоКрай», «Фонд розвитку територіальної громади с. Татарів».
        Тренером за результатами конкурсного відбору став Андрій Круп’як, м. Надвірна.
        Окрім отримання теоретичних основ волонтерства, таких як мотивація, джерела стимулу та заохочення, в інтерактивній формі учасники тренінгу спробували сформувати потенційне коло волонтерів та детально прописати для них завдання по трьох напрямках, що є актуальними для територіальної громади Яремчанщини:
    – Провести інвентаризацію джерел забруднення р. Прут та її приток на території Карпатського НПП;
    – Провести опитування та одночасно поширити інформацію про шкідливість для довкілля фосфатів, що містяться в миючих засобах;
    – Взяти участь у відновленні туристичного маршруту на г. Говерла.
        Окрім того, за допомогою консультаційної підтримки тренера, буде розроблено Інструкцію з управління волонтерами.

    Марта Корчемлюк, координатор проекту.

    dscn6132

    dscn6069

     

     

  •  

       joomplu:154      Минув рік з початку першого досвіду Карпатського національного природного парку долучатися до так званих «зелених тижнів» або тижнів екологічного споживача.
         Це тижневі інформаційно-просвітницькі кампанії, що мають на меті популяризацію екологічного стилю в повсякденному житті, формування розуміння кожним громадянином поняття відповідального споживання. На теренах Яреманщини всі заходи проводяться у тісній співпраці громадської екологічної організації «МАМА-86-Яремче» з Карпатським національним природним парком. 
         В цьому році «зелений тиждень» тривав з 28 вересня по 4 жовтня і був присвячений проблемі сталого харчування, що є одним із ключових аспектів сталого споживання. Мета кампанії пояснити, як в простий та доступний звичайним людям спосіб зробити практичний внесок у справу збереження довкілля для нинішнього та майбутнього поколінь. Особлива увага приділялася просвітницькій роботі з молоддю. В школах Яречанського МВО та серед місцевого населення працівниками КНПП проводилася низка інформаційних заходів, в яких взяло участь понад 1000 чоловік.

         ДОВІДКОВО: «Тижні екологічного споживача» в Україні проводяться з 2012 року Всеукраїнською екологічною громадською організацією «МАМА-86» за підтримки Шведського товариства охорони природи та у співпраці з різними партнерськими організаціями. Інформаційні матеріали ви зможете знайти на веб-сторінці: http://www.mama-86.org.ua

    joomplu:155  

    joomplu:156

    dscn5979

    dscn5947

     

     

  • joomplu:151       Український екологічний клуб «Зелена Хвиля» за підтримки Міністерства екології та природних ресурсів на базі Карпатського національного природного парку 26-27 вересня 2013 р. провів науково-практичний семінар "Інтерпретація природи в установах природно-заповідного фонду" для представників відділів екоосвіти установ ПЗФ України.
         Метою заходу було підвищення кваліфікації представників відділів екоосвіти установ ПЗФ України. Знайомство з новими підходами до еколого-просвітньої діяльності в установах ПЗФ: практика екскурсії (інтерпретації природи), інтерактивні методи роботи з відвідувачами, розробка стратегічної програми еколого-просвітньої роботи, робота з громадськістю.
        Цей рідкісний за вітчизняними мірками захід зібрав освітян з 40 природооохоронних територій. Колеги мали можливість ділитись досвідом та отримувати нові знання. Тренер заходу Джейн Біті, консультант з інтерпретації природи, з двадцятирічним досвідом роботи в національних парках Нової Зеландії та США, член управління Американської асоціації з інтерпретації, допомогла подивитись на освітній процес на природоохоронних територіях з іншої точки зору та поділилась закордонним досвідом.

         Барбара Таушер, голова програми «Освіта та сталий розвиток», Всесвітній фонд природи (WWF), Австрія, гостя семінару, розповіла про досвід роботи організації в галузі освіти для сталого розвитку.

         Від імені господарів заходу учасників круглого столу привітала Олеся Петрович, яка опікується освітянами в Міністерстві екології та природних ресурсів.

         Олена Тарасова - координатор проекту «Нарощування потенціалу для збереження біорізноманіття в Україні: створення мережі та підвищення рівня освіти», в рамках якого відбувся науково-практичний семінар, закликала присутніх через Національний осередок приєднатися до Міжнародної мережі викладачів і практиків зі збереження біорізноманіття і таким чином отримати доступ до сучасних освітніх матеріалів і створити платформу для обміну досвідом та ідеями. Також вона презентувала методичні матеріали, розроблені Центром зі збереження біорізноманіття та охорони природи при Американському музеї природничої історії в Нью-Йорку (США), що вперше перекладені українською мовою та адаптовані для використання у вітчизняних установах ПЗФ.

        Всі матеріали доступні для зареєстрованих учасників Мережі на сторінці оновленого сайту cоnservation.in.ua.

        Усім присутнім було запропоновано прямо на місці заповнити анкети і долучитися до Мережі викладачів і практиків зі збереження біорізноманіття.
        Окрім того, для учасників семінару було проведено екскурсії в виставковій залі екотуристичного візит-центру Карпатського НПП та на еколого-пізнавальній стежці «Стежка Довбуша». Також відвідали «Літній клас» та вольєрне господарство.

        Семінар проводився у рамках проекту «Нарощування потенціалу для збереження біорізноманіття в Україні: створення мережі та підвищення рівня освіти», що впроваджується Українським екологічним клубом «Зелена Хвиля» спільно з Центром зі збереження біорізноманіття та охорони природи при Американському музеї природничої історії в Нью-Йорку (США) за підтримки фонду MAVA FOUNDATION POUR LA NATURE.

    joomplu:152 

     joomplu:153

     

     

     

  • joomplu:150     В приміщенні екотуристичного візит-центру Карпатського національного природного парку в місті Яремчі 23-24 вересня громадська організація «Український екологічний клуб «Зелена Хвиля» провела науково-практичний семінар «Досвід вищих навчальних закладів України у збереженні біорізноманіття».

        Семінар проводився у рамках проекту «Нарощування потенціалу для збереження біорізноманіття в Україні: створення мережі та підвищення рівня освіти», що впроваджується Українським екологічним клубом «Зелена Хвиля» спільно з Центром зі збереження біорізноманіття та охорони природи при Американському музеї природничої історії в Нью-Йорку (США).

        Метою заходу була презентація сучасних освітніх матеріалів, розроблених Центром зі збереження біорізноманіття та охорони природи (Нью-Йорк, США) та адаптованих вітчизняними експертами у галузі збереження біорізноманіття. Кожна з тем презентованих матеріалів була розроблена спеціалістами у відповідній галузі, успішно апробована у багатьох країнах світу, а тепер пропонується і українським викладачам.

        Семінар відвідали учасники з різних куточків України, майже всі з яких торкаються теми збереження біорізноманіття у своїх предметах. Під час семінару учасники мали змогу поділитись досвідом викладання предметів дотичних до збереження біорізноманіття, отримати нові знання щодо активного викладання, а також дізнатись та на практиці освоїти запропоновані підходи та методи досліджень, які можна використовувати у викладанні.

        Важливо, що до сьогодні в Україні не проводиться цілеспрямованої підготовки спеціалістів зі збереження біорізноманіття або біології охорони природи. Не існує навіть окремої дисципліни, хоча її компоненти викладаються в рамках інших курсів вищих навчальних заходів. Брак систематизованих матеріалів значно ускладнює підготовку і самопідготовку фахівців, які мають здійснювати природоохоронні заходи та провадити ефективну освітньо-виховну роботу серед громадськості.

  •      З метою створення сприятливих умов під час гону (реву) оленя благородного та нересту форелі струмкової в Карпатському національному природному паркуз 15 вересня по 1 листопадаоголошується осінній період тиші та двомісячник охорони рибних багатств.
         Під час періоду тиші на території парку заборонено:
    ‒ неорганізоване масове відвідування лісових масивів місцевим населенням та відпочиваючими;
    ‒ перебування в лісі з метою збору ягід,грибів та лікарських трав;
    ‒ ¬проїзд в лісові масиви автотранспортних засобів через створення ниминадмірного шуму;
    ‒ будь-яке відхилення від туристичних маршрутів;
    ‒ організацію масових, спортивних і видовищних заходів.
    В разі порушення спокою тварин винні каратимуться згідно Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» (ст. 5 і 68), «Про природно-заповідний фонд України» (ст. 40 і 60) та Постанови Кабінету Міністрів України № 541.
                                                                                            Адміністрація Карпатського НПП

  • joomplu:147

        23-25 вересня 2013 року в еко-туристичному візит-центрі Карпатського національного природного парку відбулась робоча зустріч спільно з представниками Лісової служби США та представниками громадської організації «Івано-Франківська фундація «Карпатські стежки». В ході зустрічі було здійснено вихід на г. Говерла, з метою пошуку варіантів ліквідації та уникнення ерозійних процесів на туристичному маршруті.
        А також були представлені презентації лісової служби США та Національного заповідника Чугач (Аляска) та обговорювались наступні питання:
    • Дизайн стежок і планування їх будівництва;
    • Аналіз екологічних наслідків;
    • Обговорення способів облаштування стежки на г. Говерла;
    • Роль волонтерства та співпраця з громадськими організаціями;
    • Пошук варіантів фінансування з метою ліквідації проблеми;
    • Практичні рекомендації та пропозиції експерта щодо способів ліквідації та запобігання утворенню ерозії на стежках.

     joomplu:148 joomplu:149

     

     

  •      Еколого-пізнавальна стежка «На гору Говерла» є одним з найцікавіших маршрутів на території Карпатського НПП.. Тут можна побачити мальовничі краєвиди Чорногірського хребта, найвищу вершину Українських Карпат, альпійські й субальпійські луки, гірські потоки з чистою водою, розмаїття флори і фауни.
         Як доїхати і дійти:
         Маршрутом Яремче-Ворохта (рейсові автобуси Івано-Франківськ - Верховина, таксі). Зі станції Ворохта можна доїхати до 6-го кілометра в напрямку до Верховини, а потім ще 4 км пішки до контрольно-пропускного пункту Говерлянського природоохоронного науково-дослідного відділення, де обліковці проведуть інструктаж з правил поведінки на природно-заповідних територіях і правил безпеки в гірській місцевості. Тут потрібно зареєструватися і провести оплату за відвідування території (20 грн. - дорослі і 10 грн. – діти). Поряд з КПП є готельно-відпочинковий комплекс «Десятка» і кімнати для відпочинку у пана Максим’юка, а також місця відпочинку. 
         Від КПП до спортивної бази «Заросляк» (близько 8 км) лісовою дорогою можна доїхати автотранспортом. Підніматись на вершину бажано до 12 години дня. Ще трохи зусиль по маркованому маршруту (4км) і гора Говерла – підкорена. З метою безпеки необхідно зареєструватися в контрольно-рятувальному загоні селища Ворохта (тел. (03434) 4-11-49, +38 097-266-22-04) і замовити гіда. Щасливої подорожі і приємних вражень!

         INFORMATION FOR TRAVELERS TO THE MOUNT HOVERLA 
    Nature trail “To the Mount Hoverla” is one of the more challenging and rewarding trails of the Carpathian National Nature Park. Here you can enjoy picturesque views of the Chornohora ridge, Ukraine’s highest peak, alpine and sub-alpine meadows, sparkling mountain springs and mixture of plants and animals.
          How to get there:
          Take a regular bus or taxi from Yaremche to Vorokhta. In Vorokhta take the Verkhovyna bus to the stop called Sixth Kilometer. From there walk four kilometers long the paved road to the checkpoint of the Hoverla environmental research division. There you will get instructions about the rules in protected areas and safety rules in mountains.
          Register at the checkpoint and pay the park fee (20 UAH for adults and 10 UAH for children). If you choose to stay overnight, there is the “Desyatka” hotel near the checkpoint and the Maksymiuk`s bed and breakfast. From the checkpoint drive about eight kilometers along the gravel road with slight incline to the Zaroslyak Sport Center where the trail to the peak starts. You should get here by midday. Be ready to make some efforts while going up four kilometers along the marked trail and finally you will conquer the peak of Mount Hoverla.
    Safety tips: The weather can change suddenly in mountains. Make sure to bring rain gear with you. This is a serious uphill climb, so you need to have suitable footwear.
        For safety reason you should register at the rescue team (tel.: (03434) 4-11-49, +38 097-266-22-04)
    and order a guide who will accompany you. Have a nice trip!

  •     24-25 червня 2013 р. СДО ПЗФ Карпатського НПП проведена разова акція "Прибирання території довкола високогірних озер "Несамовите" та "Марічейка". В семінарі взяли участь 48 осіб. Зібрані ТПВ, довкола озер, були транспортовані в місця сладування сміття в смт. Ворохта та с. Шибене.

    joomplu:146 joomplu:145 

    joomplu:144 joomplu:143 

  •      Напередодні святкування Дня працівника природно-заповідної справи, у приміщенні Екотуристичного візит-центру Карпатського НПП відбулося нагородження грамотами та призами учасників конкурсу малюнків «Карпатський дивосвіт». В конкурсі брали участь вихованці дошкільних закладів старших груп Яремчанського МВО.
        Основне завдання, яке поклали перед собою працівники відділу пропаганди екологічної освіти при проведенні конкурсу – зацікавити дітей проблемою охорони довкілля, добре розуміючи, що формування екологічної культури починається ще з дошкільних років, оскільки діти особливо чутливі до добра, допитливі. Саме у цьому віці слід закладати моральні основи, розвивати почуття прекрасного, вміння бачити красу природи. Нетрадиційні зустрічі викликають велику зацікавленість, сприяють становленню позиції дітей щодо окремих аспектів охорони природи та допомагають створити цілісність її бачення.
         Юним художникам провели пізнавальну екскурсію, розповіли про найцікавіші об’єкти Карпатського НПП, показали захоплюючий фільм.  

    joomplu:142 joomplu:141 

     

    joomplu:139 joomplu:140 

     

     

  •      Нещодавно Карпатський НПП відвідала делегація представників Регіонального європейського екологічного центру та фонду «Відродження Прикарпаття». Проводилися обговорення щодо можливості виконання спільних проектів, що стосується подолання екологічних проблем в Івано-Франківської області. 
         Після переговорів керівників організації з дирекцією РЕЦ в штаб-квартирі в Будапешті, РЕЦ підготував та направив на розгляд європейських донорів кілька проектних пропозицій. Вони стосуються переведення котелень, що працюють на викопному паливі на відновлювані джерела енергії, будівництва очисних споруд, де каналізаційні стоки будуть очищувати природними методами, утилізації небезпечних відходів, стабілізації екологічної ситуації у зоні стихійного лиха біля міста Калуша (Івано-Франківська область) на об’єктах Калуш-Голинського рудника та подолання інших важливих екологічних проблем регіону.
         Так більшість проектів також мають на меті підтримати «зелену економіку», тобто такі виробництва, що не псують довкілля і використовують альтернативні джерела енергії. Це стосується будь-яких видів діяльності, наприклад, комунальної теплоенергетики, якщо комунальники спалюють у котельнях не газ і вугілля, а природну біомасу місцевого походження, приміром, відходи деревообробки, сільського господарства, якщо фермери добувають електроенергію на біогазових установках.

     

    joomplu:138 joomplu:137

  •      25 червня 2013 року Карпатський національний природний парк відвідала делегація учасників Kreditanstalt für Wiederaufbau (KfW) (Німецький Банк Розвитку) та представник Міністерства екології та природних ресурсів України – начальник Департаменту заповідної справи Канцурак В.В.
         В 2012 році проводилися консультації між KfW і Міністерством екології та природних ресурсів України (МЕПР) щодо впровадження на території України проекту, концепція якого полягає в інвестуванні в обмежену кількість українських природоохоронних територій, обраних у ході дослідження, для вдосконалення ефективності управління ними й поліпшення добробуту людей, що мешкають у межах і навколо таких територій, а також в інвестуванні в системний рівень, для полегшення впровадження заходів і для досягнення вдосконалення ефективності управління на загальносистемному рівні.
         У ході консультацій було створену дослідницьку групу, яка при співпраці з Мінприроди України відібрала дев’ять природоохоронних територій, в тому числі і Карпатський НПП, що будуть включенні в майбутній проект: вісім – у гірських і лісових ландшафтах Карпат і одну – в прибережній, морській зоні в Донецькій області. Розроблено план впровадження інвестицій, що погоджені з Міністерством екології та природних ресурсів України і KfW. Заповідні території, відібрані для реалізації проекту, мають важливе значення для збереження біорізноманіття України. Проект забезпечить адміністрації цільових заповідних територій засобами для більш ефективної охорони екологічних цінностей і допоможе Україні в досягненні національних цілей зі збереження біорізноманіття та виконанні зобов’язань у рамках Конвенції про біорізноманіття інших багатосторонніх природоохоронних угод.

    joomplu:135 joomplu:134

    joomplu:132 joomplu:133 

     

     

  •      35 національних та природних парків у п’яти країнах, в межах яких лежать Карпати, 24-28 травня та всі вихідні святкували надзвичайне природне та культурне дійство цього унікального дикого регіону Європи.        День Карпатських парків відзначається вже вдруге, щоб привернути увагу до символічних охоронюваних територій в Угорщині, Румунії, Сербії, Словакії та Україні. 
         У святкуванні взяв участь і Карпатський національний природний парк. На території Карпатського НПП в рамках святкування «Дня Карпатських парків – 2013» проводився ряд екологічних заходів, а зокрема:
    – 24-28 травня проведено ремонт вже існуючих та спорудження нових архітектурних форм, а також розчистка від захаращеності та прибирання території Літнього класу;
    – 23 травня – озеленення альпійської гірки на присадибній ділянці Яремчанської ЗОШ №1;
    – 24 травня, під час проведення Свята останнього дзвоника в школах Яремчанського МВО, начальники природоохоронних науково-дослідних відділень проводили нагородження грамотами та призами учасників екологічних агітбригад та призера ІІІ етапу Всеукраїнської олімпіади з екології та біології;
    – 27 травня в День відкритих дверей, Екотуристичний ВЦ відвідали школярі шкіл Яремчанського МВО, для яких проводилися екскурсії та демонструвався відеофільм про Карпати, побут та етнічну культуру гуцулів.
    Всі заходи проводилися за фінансової підтримки Всесвітнього фонду природи (WWF).

     

     

    joomplu:130 joomplu:131 

    joomplu:128 joomplu:129

     

     

     

  •  
    ЗМІНИ  ДО РІЧНОГО  ПЛАНУ  ЗАКУПІВЕЛЬ
    на  2013 рік
    Карпатський національний природний парк
    Код за ЄДРПОУ  05509323

    Предмет закупівлі

    Код згідно КЕКВ і КПКВ (для бюджетних коштів)

    Джерело фінансу-вання

    Очікувана вартість предмета закупівлі

     

     

     Процедури закупівлі

    Орієнтовний  початок

    проведення

    процедури закупівлі

     підрозділ /и (особа/и) яких  планується залучити до підготовки  документації конкурсних торгів(запиту цінових пропозицій,кваліфікаційної

    документації)

    Примітки

    1

    2

    3

    4

    5

    6

    7

    8

    Послуги в галузі архітектури 

     ДК 016-2010 код (Розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у постійне користування Карпатського національного природного парку,закріплення їх межовими знаками та отримання правовстановлюючих  документів.)

     

     

    Зміцнення  матеріальної-технічної бази Карпатського національного природного парку

    (придбання пожежного трактора) ДК 016-2010 код

     

    КЕКВ

    2281

     

    КПКВК

    2401270

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    КЕКВ

    3110

     

    КПКВК

    2401270

     

     

    Державний бюджет

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Державний бюджет

     

     

     

    відкриті

    торги

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    відкриті

    торги

     

     

    серпень

    2013р.

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    серпень

    2013р.

     

     

     

    Виконання послуг 2013-2014 рр.

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Введення в експлуатацію

    2013 р.

     
    Затверджений рішенням комітету з конкурсних торгів від   10.07. 2013 року протокол  № 8.
     
    Голова  комітету  з конкурсних торгів                                        Киселюк О.І.
     Секретар комітету з конкурсних торгів                                       Бельмега В.І                                                                          
     
     
  • Додаток 1

    До наказу від 06.06.2013року 66

     

    “Про затвердження Графіку
    особистого прийому громадян
    у Парку»

     

    ГРАФІК
    особистого прийому громадян

    у Карпатському національному природному парку

    на ІІ півріччя 2013 року

    №пп

    Прізвище, ім’я, по батькові

    Посада

    Дні прийому

    Час прийому

    1. 1.

    Слободян

    Володимир

    Ярославович

    Директор

    Понеділок

    10.00- 14.00 год

    Вівторок

    9.00-14.00 год

    1. 2.

    Киселюк

    Олександр

    Іванович

    Заступник директора з наукової роботи

    Понеділок

    10.00- 14.00 год

    1. 3.

    Купчак

    Ігор

    Васильович

    Заступник директора - головний природознавець

    середа

    10.00- 14.00 год

    1. 4.

    Яворський

    Антон

    Іванович

    Заступник директора з маркетингу

    Понеділок

    14.00- 17.00 год

     

     

  •      Відділ пропаганди екологічної освіти Карпатського національного природного парку в співпраці з ЯМЕГО «МАМА-86-Яремче» провели цікавий захід під егідою Європейського тижня сталої енергетики. 
         Європейський тиждень сталої енергетики – це ініціатива ЄС, започаткована 2006 року. Цього року Україна відзначатиме Європейський тиждень сталої енергетики втретє і триватиме він з 24 до 28 червня 2013 р.
         25 червня в екотуристичному візит-центрі Карпатського НПП відбувся семінар для молоді, а саме для відпочиваючих дитячого санаторію «Прикарпатський», що в м. Яремче. Тут є представники різних регіонів України, що є важливим для розширення географічних рамок поінформованих осіб. Всього – 28 дітей різних вікових груп.
         Основні теми семінару – висвітлення загальних проблем в енергетичній галузі України та світу, представлення практичного досвіду ВЕГО «МАМА-86» щодо впровадження енергоефективних заходів в побуті, популяризації використання відновлювальних джерел енергії, зокрема, сонячної для нагріву приміщень. Учасники заходу отримали практичні навики зі складання планів економії енергоносіїв та збереження тепла для шкіл та власних помешкань.

    joomplu:126 joomplu:127

     

    joomplu:124 joomplu:125

  • Делегація Карпатского НПП взяла участь в проведенні Міжнародного екологічного форуму "Довкілля для України - 2013" 

    joomplu:119 joomplu:120 joomplu:121  joomplu:122

  •      При співпраці з Центром позашкільної роботи з дітьми та юнацтвом проведено міський огляд-конкурс екологічних агітбригад у приміщенні Будинку культури (м. Яремче) на тему: «Тварини Червоної книги».

    joomplu:117 joomplu:118

  •      В школах Яремчанського МВО та дошкільних закладах «Гірський струмочок» (м. Яремче) та «Ягідка» (с. Микуличин) проводилися екологічні бесіди на тему: «Весна в природі і в душі»,розповсюджувалися інформаційні листівки та буклети «Первоцвіти просять захисту».

    joomplu:115 joomplu:116

  •      Проведено кілька семінарів в рамках акції "Екологічна весна – 2013" у школах Яремчанщини та екологічний захід (презентація про Всесвітній День Води – 2013, показ документального відеофільму «Вода – основа життя») м. Яремче для учнів шкіл Яремчанської ЗОШ №2 в рамках проведення «Тижня природничих наук». 

    joomplu:113 joomplu:114

       

  • 12 квітня Екотуристичний ВЦ відвідала делегація представників туристичного супроводу м. Львів. Організатор семінару Львівська Асоціація розвитку туризму. 

    joomplu:111 joomplu:112

  • 22 березня Екотуристичний візит-центр Карпатського НПП учасники методичного об'єднання вчителів географії Кіцманського р-ну Чернівецької області. Тема: "Вдосконалення екологічної освіти і виховання школярів через призму навчальних експедицій"

    joomplu:108  joomplu:110

  •  

     

     21 березня Екотуристичний візит-центр Карпатського НПП відвідала делегація ТОВ "ДТЕК" (м. Донецьк) за участі екологів та енергетиків компаній "Інтер-Сервіс","ДТЕК Крименерго", "ДТЕК Дніпрообленерго", "ДТЕК Донецькобленерго", а також представники ПАТ "Прикарпаттяобленерго" - учасники науково-практичного семінару "Орнітологічна безпека енергообладнання"                              

     

     

              joomplu:107

     

     

  •  

     

    20 березня в екотуристичному візит-центрі КНПП проводилося відкрите заняття гуртка «Юні екскурсоводи» (ЗОШ № 2, керівник Любов Косило) на тему: «Цінні екскурсійні об’єкти Карпатського НПП»

     

     joomplu:106 joomplu:105     

  •    Лісова пожежа – стихійне лихо, яке може мати катастрофічні наслідки. Найчастіше їх провокує людська недбалість. У період сухої спекотної погоди краще утриматися від походів до лісу. 
       При виявленні дрібних осередків займання – необхідно невідкладно їх загасити. Полум’я заливати водою, засипати піском, накривати брезентом, збивати мокрою тканиною тощо.
       У зоні пожежі особливо небезпечні непродумані дії та паніка, тому при виявлені ознак пожежі (запах гарі, туманоподібний дим тощо), необхідно ретельно проаналізувати ситуацію: силу та напрямок вітру, рельєф місцевості, визначити осередок, напрямок і швидкість розповсюдження пожежі. 
       Не варто намагатися загасити масштабну пожежу, рятуватися необхідно обходячи осередок пожежі з навітряного боку. 
       При виході з зони пожежної небезпеки необхідно терміново повідомити пожежникам про час та місце виникнення або виявлення пожежі за телефоном 101 або (03434) 2-27-31, 2-11-54, 2-11-58,2-11-51

     

                                                                                                                                      Адміністрація КНПП

  •  

     

     

    joomplu:101     Яремчанська міська екологічна громадська організація «МАМА-86-Яремче» продовжує реалізацію проекту з інституційного розвитку організації. 19-21 лютого 2013 р. в приміщенні Еко-туристичного візит-центру Карпатського національного природного парку відбулися чергові тренінги на теми: «Фандрейзингова стратегія організації», «Адвокасі» та «Громадське лобіювання». Заходи проходили за фінансової підтримки ВЕГО «МАМА-86» та Шведської Агенції з Міжнародної Співпраці (SIDA). 
         Вже традиційно на захід було запрошено членів інших дружніх неурядових організацій, таких як «Пробій», «Еко-плай», «ПРО ЛІСОК», «Кедрина», «Сатурнія», Туристична асоціація «Карпати ЕкоКрай», «Фонд розвитку територыальноъ громади с. Татарів», представники Карпатського НПП.
         Тренерами були Андрій Залужний та Андрій Вишняк, члени неурядової організації «Творчий центр ТЦК», м. Київ.
         В рамках тренінгів учасники поетапно знайомилися з концепцією фандрейзингу, джерелами ресурсів для НУО, технології роботи з донорами та власне з плануванням стратегії з фандрейзингу. Наступним кроком, як самостійне завдання, стане написання плану фандрейзингу для ЯМЕГО «МАМА-86-Яремче» на 2013 р. 
         Особливо жвавими та дискусійними були тренінги з адвокації та громадського лобіювання. Підґрунтям для цього є одинакові погляди на екологічні проблеми Яремчанщини, їх пріоритетність та можливі шляхи вирішення. Як результат, учасники вирішили створити коаліцію на захист ріки Прут від забруднення побутовими стоками.
         Саме такі заходи дозволяють підвищити якість кадрового складу організацій та об’єднати однодумців.

     

    Марта Корчемлюк, координатор проекту.

     

        joomplu:102     joomplu:103

  •  

        Яремчанська міська екологічна громадська організація «МАМА-86-Яремче» продовжує реалізацію проекту з інституційного розвитку організації. 19-21 лютого 2013 р. в приміщенні Еко-туристичного візит-центру Карпатського національного природного парку відбулися чергові тренінги на теми: «Фандрейзингова стратегія організації», «Адвокасі» та «Громадське лобіювання». Заходи проходили за фінансової підтримки ВЕГО «МАМА-86» та Шведської Агенції з Міжнародної Співпраці (SIDA). 
         Вже традиційно на захід було запрошено членів інших дружніх неурядових організацій, таких як «Пробій», «Еко-плай», «ПРО ЛІСОК», «Кедрина», «Сатурнія», Туристична асоціація «Карпати ЕкоКрай», «Фонд розвитку територыальноъ громади с. Татарів», представники Карпатського НПП.
         Тренерами були Андрій Залужний та Андрій Вишняк, члени неурядової організації «Творчий центр ТЦК», м. Київ.
         В рамках тренінгів учасники поетапно знайомилися з концепцією фандрейзингу, джерелами ресурсів для НУО, технології роботи з донорами та власне з плануванням стратегії з фандрейзингу. Наступним кроком, як самостійне завдання, стане написання плану фандрейзингу для ЯМЕГО «МАМА-86-Яремче» на 2013 р. 
         Особливо жвавими та дискусійними були тренінги з адвокації та громадського лобіювання. Підґрунтям для цього є одинакові погляди на екологічні проблеми Яремчанщини, їх пріоритетність та можливі шляхи вирішення. Як результат, учасники вирішили створити коаліцію на захист ріки Прут від забруднення побутовими стоками.
         Саме такі заходи дозволяють підвищити якість кадрового складу організацій та об’єднати однодумців.

     

    Марта Корчемлюк, координатор проекту

  • joomplu:100

  •  

    joomplu:99

     

  • Карпатські гори завше дарують відпочинок, здоров'я і радість від спілкування з природою. Однак для тих, хто нехтує правилами поведінки в гірській місцевості, подорож в Карпати може залишити прикрі спогади, а то й обернутися трагедією. Щоб цього не трапилося, при виході на маршрут туристам необхідно:
    ознайомитися з прогнозом погоди на найближчі кілька днів;
    оформити відповідні документи (маршрутний лист, маршрутну книжку, перепустку на право перебування на території Карпатського національного природного парку, дозвіл аварійно-рятувальної служби);
    перевірити наявність та якість спорядження, укомплектованість аптечки.

    Пам’ятайте, що є неприпустимим:

    вихід на маршрут за дуже несприятливих умов (сильний туман, дощ, низька температура повітря);
    підйом або спуск навпростець, вузькими ущелинами, крутими сніговими схилами, що може призвести до сходження лавин та травматизму;
    вихід без кваліфікованого фахівця туристичного супроводу.

    У випадку надзвичайної ситуації телефонуйте:

    Ворохтянський ГПРП (03434) 4-11-49 067-342- 04-95 097-706-75-47
    Яремчанський ГПРП (03434) 2-29-46 067-342-04-94 067-837-28-19
    Верховинський ГПРП (03432) 2-19- 41 067-342-04-96 097-274-94-47
    Закарпатський ГПРП (0312) 67-14-13 097-585-66-85



    Адміністрація Карпатського НПП
    Ÿ

  • 11 жовтня в Екотуристичному візит-центрі Карпатського НПП, м. Яремче проводився круглий стіл щодо проблем негативного впливу фосфатів на здоров’я людей та довкілля.

     

  • "Запрошуємо на вольерне господарство" - так називався мікропроект, який виконувався на території Карпатського національного природного парку, в рамках Проекту "Збереження та стале використання природних ресурсів Українських Карпат" за підтримки уряду Норвегії.

  • 17 червня 2010 р. в Екотуристичному візит-центрі Карпатського НПП проводилося виїзне розширене засідання №1 колегії Державної служби заповідної справи та семінар "Збереження та заохочення традиційних видів використання біологічних ресурсів на територіях природно-заповідного фонду (Карпатський національний природний парк - бджільництво, полонинське господарство)".