LOGOGlobal top100 badge

 

31 липня 2014 року на території Карпатського національного природного парку (Івано-Франківська обл.) відбувся прес-тур для журналістів національних та місцевих телеканалів, преси та Інтернет-видань, мета якого – виховання патріотизму та любові до країни шляхом підвищення обізнаності про унікальність природи України та методів її збереження, формування елементів позитивної мотивації населення щодо збереження природно-заповідного фонду.

Захід відбувався за сприяння проекту «Збереження Карпатських пралісів», що реалізується Українським товариством охорони птахів за фінансової підтримки Франкфуртського зоологічного товариства (Німеччина) та підтримки Міністерства екології та природних ресурсів і Всеукраїнської екологічної громадської організації «МАМА-86».

 В прес-турі взяли участь представники десяти засобів масової інформації, а також заступник директора Департаменту заповідної справи Руслан Андрійко та інформаційний менеджер ВЕГО «МАМА-86» Наталія Жухай.

Після вітальних слів директора КНПП Володимира Слободяна та заступника директора з наукової роботи Олександра Киселюка, Леся Гайдук, начальник відділу екологічної пропаганди, ознайомила учасників заходу з основними напрямками природоохоронної діяльності парку, найцікавішими туристичними атракціями та Еко-туристичним візит-центром, що є базою для еколого-просвітницької роботи з місцевим населенням та відвідувачами.

Далі учасники туру мали реальну нагоду відчути красу Карпатських гір та полонинських луків, мальовничі краєвиди та відчути тепло сердець щирих гуцулів.

Дорогою до Говерлянського природоохоронного науково-дослідного відділення (ПОНДВ) Любов Косило, науковий співробітник – етнограф КНПП, розповіла про історичну спадщину Карпатського краю, ознайомила з пам’ятками природи, архітектури, народними легендами, повір’ями та традиціями. Біля контрольно-пропускного пункту нас гостинно зустрів начальник відділення Василь Максим’юк. Далі учасники туру відчули всю унікальність карпатських пралісів, як єдиних збережених у первозданному вигляді лісових масивів, у смерековому пралісі. Вік дерев тут – 200-220 років. Заступник директора парку Олександр Киселюк ознайомив учасників прес-туру з проектом "Збереження карпатських пралісів", що впроваджується за сприяння Українського товариства охорони птахів та фінансової підтримки Франкфуртського зоологічного товариства. Проект охоплює дев'ять національних природних парків гірської зони Карпатського регіону в районі зростання пралісів і старовікових лісів, а саме: Карпатський, Верховинський, Ужанський, Черемоський, Вижницький, "Сколівські Бескиди", "Гуцульщина", "Синевир", "Зачарований край". Потенційно ці парки можуть розширити свої території за рахунок ідентифікованих ділянок старовікових лісів та пралісів, що належать лісгоспам, і, таким чином, збільшити площу природо-заповідного фонду України. Відповідно до європейських стандартів, вона має складати 15% території, а в Україні, на сьогодні, – трохи більше 6%.

Наталія Жухай та Марта Корчемлюк, що були представниками ВЕГО «МАМА-86», розповіли про співпрацю КНПП з громадськими організаціями, про спільні проекти та взаємну підтримку на шляху до адаптації українського законодавства до європейського, про розвиток волонтерства у природоохоронній сфері.

Інші два об’єкти представила Оксана Тимчук, завідувач лісівничо-ботанічної лабораторії. Перший з них – урочище Цибульник, де масово цвіте іван-чай, цибуля сибірська, цицербіта альпійська, пухівка, орхідні та багато інших типових, рідкісних і зникаючих видів рослин. Науковець відзначила, що цвітіння альпійських лук є захоплюючим в будь-яку пору року.

Ще один цікавий природний об’єкт – верхове оліготрофне болото Рудяк – місце, що зачаровує кольоровою гамою мохів та різнотрав’я. На одному квадратному метрі тут живе понад 200 рослинних та тваринних організмів. Болото Рудяк, площею понад 100 гектарів, розташоване на висоті 850 метрів над рівнем моря. За дослідженнями науковців, вік болота – понад дві тисячі років, глибина сфагнового шару – 2,6 метра. З червонокнижних рослин тут росте журавлина дрібноплода та представники родини орхідних. Особливу цікавість учасників прес-туру викликала рослина-хижак – росичка, яка живиться комахами.

Остання атракція того дня – поїздка на полонину Борсучина до господаря Василя Саманюка. До учасників туру приєднались працівники Ворохтянського ПОНДВ разом з його начальником Андрієм Палійчуком. Подолавши вісім кілометрів гірської, місцями екстремальної, дороги, учасники прес-туру опинилися у царстві затишку та спокою, де зберігається культура ведення полонинського господарства. Ознайомившись з обійстям та скуштувавши страви місцевого виробництва, журналісти почули звуки гуцульських інструментів – кози та трембіти. Все це не для заробітку, а для душі і для продовження родинних традицій. Так кажуть гостинні ґазди полонини.

Наповнені колоритом гуцульської культури, учасники прес-туру повернулися додому. Покладаємо надії, що цими враженнями журналісти поділяться з своєю аудиторією читачів та глядачів.

 

Підготувала Марта Корчемлюк, КНПП

 

Пост-реліз Прес-туру «Збережемо природу – збережемо Україну!»Пост-реліз Прес-туру «Збережемо природу – збережемо Україну!»Пост-реліз Прес-туру «Збережемо природу – збережемо Україну!»Пост-реліз Прес-туру «Збережемо природу – збережемо Україну!»Пост-реліз Прес-туру «Збережемо природу – збережемо Україну!»Пост-реліз Прес-туру «Збережемо природу – збережемо Україну!»Пост-реліз Прес-туру «Збережемо природу – збережемо Україну!»Пост-реліз Прес-туру «Збережемо природу – збережемо Україну!»Пост-реліз Прес-туру «Збережемо природу – збережемо Україну!»Пост-реліз Прес-туру «Збережемо природу – збережемо Україну!»Пост-реліз Прес-туру «Збережемо природу – збережемо Україну!»Пост-реліз Прес-туру «Збережемо природу – збережемо Україну!»