LOGOGlobal top100 badge

 

        Нещодавно українська делегація відвідала Бельгію в рамках обміну досвідом щодо організації сталого туризму на природоохоронних територіях. Ця зустріч була організована Бельгійським відділенням Всесвітнього Фонду Природи (WWF), який є однією з найбільших в світі громадських благодійних організацій, що більше 40 років працює для охорони природи на всій планеті. Місією WWF є запобігання деградації природного середовища і досягнення гармонії людини і природи.

       В Бельгії зустрілися працівники Марамуреського гірського природного парку (Румунія),  Карпатського біосферного заповідника, Карпатського національного природного парку (Україна), а також координатори WWF в Україні та Румунії. 

         Представники WWF Бельгії організували цікаву триденну програму, яка поєднувала інтерактивне спілкування в ході тренінгових занять з питань ефективного туристичного менеджменту та цікаві і повчальні візити в природоохоронні території  північно-східної частини Бельгії – Фландрії.

         Сьогодні в цій невеликій європейській країні усвідомлюють необхідність збереження природних ресурсів, тому дуже дбайливо ставляться до природи – тут створено велику кількість природоохоронних територій. Одна з них – національний парк Хоге-Кемпен, який відвідали українські та румунські колеги. Ця природоохоронна територія є кандидатом в об`єкти Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО за різними критеріями. Зокрема територія національного парку є видатним прикладом архітектурного ландшафту. Також об'єкт є пам'ятником минулого, символом  геологічних процесів, що відбувалися у розвитку рельєфу. До того ж на території національного парку Хоге-Кемпен проростають соснові ліси, де зустрічаються багато рідкісних порід тварин. Ця місцевість мало заселена, тут практично немає великих промислових об'єктів. Природі ніхто не заважає, і вона відповідає вдячністю.

         Велику увагу в національному парку Хоге-Кемпен надають розвитку рекреації, відпочинку на лоні природі, що є невід`ємним компонентом місцевого сталого розвитку. На цій території існує велика мережа маршрутів для піших прогулянок. Місцеві рейнджери проведуть кожного бажаючого стежками національного парку. Ці люди проходять спеціальну підготовку протягом шести місяців та здають іспит. Тільки після цього вони можуть працювати з відвідувачами,  поєднуючи прогулянку з цікавими розповідями та навіть інтерактивними іграми  на лоні природи. Крім того, в національному парку створена мережа велосипедних маршрутів, загальна довжина якої становить 500 кілометрів.

         На порівняно невеликій території (близько 10 тис. гектарів) функціонують 6 візит-центрів, що тут отримали назву «ворота парку». Всі вони знайомлять відвідувачів з основними аспектами національного парку, однак мають різні тематичні спрямування. Один з них розповідає про світ комах. Тут пропонують відвідати ентомологічний музей та діючу пасіку. В іншому є висока оглядова вежа для споглядання мальовничих лісових ландшафтів, а також чудовий дитячий майданчик. В наступному візит-центрі знаходиться обсерваторія «Європланетарій», де можна познайомитися з цікавими аспектами науки астрономії.  Ще в одному облаштований спеціальний природний маршрут для прогулянок босоніж. Кожна частина цього маршруту складається з окремого природного матеріалу (піску, каміння, деревини, води, тощо), що дозволяє відчути природу на дотик.  Кожен з цих візит-центрів є своєрідним рекреаційним та еколого-пізнавальним центром, чудовим місцем відпочинку для дітей та дорослих. До того ж тут можна дізнатися багато нового та корисного, а головне – відчути себе частинкою природи та усвідомити значимість і необхідність бережливого ставлення до природних ресурсів. 

         Зустріч у Бельгії була доброю нагодою для встановлення нових професійних контактів та обміну досвідом у сфері сталого туризму. Маємо велике сподівання на подальшу співпрацю з Всесвітнім Фондом Природи, що виллється в нові цікаві проекти на території Карпатського національного природного парку. 

Бельгія в контексті сталого туризму. Переймаємо європейський досвідБельгія в контексті сталого туризму. Переймаємо європейський досвідБельгія в контексті сталого туризму. Переймаємо європейський досвідБельгія в контексті сталого туризму. Переймаємо європейський досвідБельгія в контексті сталого туризму. Переймаємо європейський досвідБельгія в контексті сталого туризму. Переймаємо європейський досвідБельгія в контексті сталого туризму. Переймаємо європейський досвідБельгія в контексті сталого туризму. Переймаємо європейський досвідБельгія в контексті сталого туризму. Переймаємо європейський досвідБельгія в контексті сталого туризму. Переймаємо європейський досвідБельгія в контексті сталого туризму. Переймаємо європейський досвідБельгія в контексті сталого туризму. Переймаємо європейський досвідБельгія в контексті сталого туризму. Переймаємо європейський досвідБельгія в контексті сталого туризму. Переймаємо європейський досвідБельгія в контексті сталого туризму. Переймаємо європейський досвідБельгія в контексті сталого туризму. Переймаємо європейський досвідБельгія в контексті сталого туризму. Переймаємо європейський досвідБельгія в контексті сталого туризму. Переймаємо європейський досвідБельгія в контексті сталого туризму. Переймаємо європейський досвідБельгія в контексті сталого туризму. Переймаємо європейський досвідБельгія в контексті сталого туризму. Переймаємо європейський досвідБельгія в контексті сталого туризму. Переймаємо європейський досвідБельгія в контексті сталого туризму. Переймаємо європейський досвідБельгія в контексті сталого туризму. Переймаємо європейський досвідБельгія в контексті сталого туризму. Переймаємо європейський досвідБельгія в контексті сталого туризму. Переймаємо європейський досвідБельгія в контексті сталого туризму. Переймаємо європейський досвідБельгія в контексті сталого туризму. Переймаємо європейський досвідБельгія в контексті сталого туризму. Переймаємо європейський досвідБельгія в контексті сталого туризму. Переймаємо європейський досвідБельгія в контексті сталого туризму. Переймаємо європейський досвідБельгія в контексті сталого туризму. Переймаємо європейський досвідБельгія в контексті сталого туризму. Переймаємо європейський досвідБельгія в контексті сталого туризму. Переймаємо європейський досвідБельгія в контексті сталого туризму. Переймаємо європейський досвідБельгія в контексті сталого туризму. Переймаємо європейський досвід

                                                        Наталія Вертипорох,

                                                        заступник начальника відділу рекреації КНПП

                                                        учасник делегації.