LOGOGlobal top100 badge

УКРАЇНСЬКІЙ ОСЕЛІ - БУТИ!УКРАЇНСЬКІЙ ОСЕЛІ - БУТИ!

17 червня 2010 р. в Екотуристичному візит-центрі Карпатського НПП проводилося виїзне розширене засідання №1 колегії Державної служби заповідної справи та семінар "Збереження та заохочення традиційних видів використання біологічних ресурсів на територіях природно-заповідного фонду (Карпатський національний природний парк - бджільництво, полонинське господарство)".

З привітанням та словом про значення відновлення бджільництва в Карпатах виступили Вільдман Ігор Лазаревич, заступник Міністра міністерства охорони навколишнього природного середовища, Гриник Петро Іванович, начальник Державної служби заповідної справи (ДСЗС), Гриник Степан Іванович, завідувач ентомологічного розплідника КНПП, Яворський Антон Іванович, директор Карпатського НПП, Онутчак Василь Васильович, міський голова м. Яремче та Яремчук Іван Васильович, сілький голова с.Микуличин. На відкритті пасіки були присутні директори та працівники природо-охоронних установ, представники ЗМІ, гості та мешканці регіону.

 

Відновлення прадавніх форм господарювання, відродження полонинського господарства та бджільництва є одним із напрямків діяльності Карпатського НПП. З цією метою в 2007 році Карпатським національним природним парком було розроблено спеціальну кількарічну програму заснування та розвитку показових домашніх господарств, типових для території КНПП - проект "Українська оселя". В програму входить будівництво показового полонинського господарства (територія Женецького ПНДВ).Так в рамках проекту було збудовано кошару для утримання овець, господарське приміщення для утримання коней, корів, свиней, будиночок для обслуговуючого персоналу. Частиною проекту також є осередок бджільництва "Пасіка"(Ямнянське ПНДВ), яке включає влаштування пасічницького господарства на 100 вуликів та господарські приміщення, полонинське господарство "Стая"(Підліснівське ПНДВ). В проектні роботи входить благоустрій дороги, будівництво стаї з веденням господарства (виробництво овечого сиру, бринзи, будзу та облаштування ставка для розведення коропів, білого амура, товстолоба).

 

Різке зменшення в природі диких запилювачів реліктових рослин та біорізноманіття в КНПП веде до зменшення їх ймовірної втрати. Минули часи, коли в Карпати вивозились на кочівлю тисячі сімей бджіл. Різке зменшення бджіл в карпатському регіоні в останні роки теж не покращує запилювання раритетних рослин, адже пасіки у бджолярів аматорів не перевищують 16 сімей. Промислові пасіки в Карпатському регіоні відсутні. Так і визріла ідея щодо відродження бджолярства в Карпатах, взамін втраченим лісокомбінатівським пасікам, а також пасікам лісництв та лісгоспів. Тому важливою складовою проекту також є осередок бджільництва "Пасіка" (Ямнянське ПНДВ), відкриття якого відбулося в рамках проведення виїзного розширеного засідання №1 колегії Державної служби заповідної справи. Влаштовано пасічницьке господарство на 100 вуликів та господарські приміщення.


На завершення святкування директор КНПП Антон Яворський подякував усім людям, що долучилися до виконання проекту і підкреслив: "Сподіваємось, що проект "Українська оселя" сприятиме пожвавленню ведення полонинського господарства серед населення, буде ще однією нагодою долучитися до традиційного гуцульського господарства та стане взірцем високої культури гуцулів для відвідувачів нашого чарівного краю".